פייסבוק, אחד משווקי הנשק הגדולים בעולם, מנסה להגביל את הסחר

פייסבוק הודיעה ביום רביעי האחרון כי היא נוקטת בצעדים כדי לפקח על מכירות כלי נשק ברשת החברתית ובאפליקציית אינסטגרם. אבל לא כולם מרוצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פייסבוק החלה לנקוט בצעדים כדי להגביל את הסחר בנשק באתר. זאת בעקבות הלחץ של סוכנויות אכיפת חוק וארגונים שפועלים למען פיקוח על סחר בנשק בארה"ב.

הרשת החברתית היא אחד מהשווקים הגדולים בעולם לכלי נשק. רובה AR-15 של חברת DoubleStar עולה שם 650 דולר, M4 של חברת בושמסטר, "חדש מהקופסה" עולה 1,200 (שני הרובים הם גרסאות של משפחת ה-M-16). "יש לנו יותר מ-550 רובים ואנחנו צריכים קונים", כתב מוכר מלואיזיאנה.

פייסבוק הודיעה ביום רביעי האחרון כי היא נוקטת בצעדים כדי לפקח על מכירות כלי נשק ברשת החברתית ובאפליקציית אינסטגרם. בין היתר, דפים המפרסמים כלי נשק למכירה ייחסמו לגלישת קטינים, ופוסטים שמנסים לעקוף חוקי נשק יימחקו. בנוסף היא תודיע למוכרים פוטנציאלים כי מכירות פרטיות עשויות להיות מפוקחות או אסורות במקום מגוריהם.

פייסבוק לא מעונינת שהמרכזיות שלה כשוק נשק פרטי תרחיק משתמשים, והיא גם לא רוצה לפגוע בחופש הביטוי. אבל ההכרזה של החברה לא באמת הצליחה להרגיע את הרוחות.

חלק מקבוצות הקוראות לפיקוח על נשק בירכו על ההחלטה, וכמותן גם מייקל בלומברג, ראש העיר ניו יורק לשעבר, שפועל בנושא. אבל איגוד הרובאים הלאומי (NRA) מסר כי השינויים כה קטנים, עד שבלומברג נכשל.

דניאל גרוס, נשיא אחת הקבוצות הגדולות ביותר הפועלות למען פיקוח על נשק, Brady Campaign to Prevent Gun Violence, אמר גם הוא כי ההישגים מועטים. "לא הייתי קורא לזה צעד משמעותי ראשון", אמר. לדבריו, הדבר המהותי היחיד בצעד של הפייסבוק היא ההחלטה לחסום גישת קטינים. "יש פה פיתרון פשוט", אמר. "פייסבוק צריכה לאסור כל פוסט שמפרסם מכירה לא מורשית או משלוח של כלי נשק בארה"ב".

כמה אתרים אחרים נקטו בצעדים קיצוניים אף יותר. קרייגסליסט למשל, אסר על כל מכירת כלי נשק, וכמותו גם אתר eBay. פייסבוק ואינסטגרם אינם אתרי מסחר, אבל עם יותר ממיליארד משתמשים הם מעודדים תקשורת בין משתמשים, וכך נוצר בסיס לעסקאות בעולם האמיתי. במידה מסוימת העובדה שלא מדובר בחנויות במובן המסורתי, מעודדת את התחושה כי אין חוקים באתר.

אריק שניידרמן, התובע הכללי של ניו יורק שלח למארק צוקראברג מכתב בנובמבר האחרון ובו ציין כי מצא מספר רב של קבוצות שבהן קודמו מכירות נשק. הוא ציין כי פייסבוק מאפשרת לחמוק בקלות מהחוק בניו יורק הדורש כי יבוצעו בדיקות רקע לרוכשי נשק.

מאט שטיינפלד, דובר בפייסבוק, מסר: המטרה שלנו היא לאזן בין העניין של אנשים בשיתוף דברים שמעניינים אותם בשעה לשמירה על קהילה בטוחה ואחראית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ