גוגל נגד ה-NSA: מרחיבה את ההצפנה בג'ימייל

בעקבות הגילויים על הריגול אחר התעבורה בין מרכזי השרתים שלה, החברה החליטה להצפין את כל ההודעות גם כשהן עוברות בתוך שרתי החברה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

גוגל שיפרה את ההצפנה של ג'ימייל, שירות הדואר שלה, באופן שיקשה על תוקפים ובהם סוכנות הביטחון הלאומי בארה"ב (NSA) ליירט אימיילים שעוברים בין מרכזי השרתים של החברה בעולם. יאהו הבטיחה לנקוט בשינויים דומים בשירות האימייל שלה.

"האימייל שלך חשוב לך ולנו חשוב לוודא שהוא תמיד יישאר זמין ובטוח", כתב ניקולס לידזבורסקי, ראש תחום הנדסת אבטחה בג'ימייל ביום חמישי בבלוג הרשמי. לידזבורסקי הסביר כי כל ההודעות שנשלחות או מתקבלות בג'ימייל יוצפנו מעתה גם במעבר בין שרתים. "זה יבטיח שההודעות שלך בטוחות לא רק כשהן עוברות בין שרתי ג'ימייל אלא כשהן עוברות בין מרכזי השרתים של גוגל - משהו שקיבל אצלנו קדימות גבוהה אחרי הגילויים של הקיץ שעבר".

בין החשיפות הרבות שהביא אדוארד סנודן נכללו גם דיווחים על כך שה-NSA הצליחה לצותת לחיבורי התקשורת העיקריים המקשרים בין מרכזי המידע של גוגל ויאהו ברחבי העולם. יו"ר גוגל, אריק שמידט, אמר בשעתו כי החברה זועמת על הגילויים, וזה היה רק אחד מהמקרים שבהם גוגל וחברות טכנולוגיה אחרות מתחו ביקורת על תוכניות הריגול של ארה"ב. החברות חוששות בין היתר שהידע על הריגול יוביל לירידה בפעילות המקוונת של משתמשים - מה שיפגע כלכלית בחברות. גוגל כבר החלה לפעול קודם לכן כדי לשפר את ההצפנות של שירותיה.

הפגנה נגד תוכנית המעקבים של ה-NSA בגבעת הקפיטול, בשנה שעברהצילום: אי–פי

על פי המידע שנחשף במסמכי סנודן, ה-NSA שולחת מיליוני רשומות מדי יום מהרשתות הפנימיות של גוגל ויאהו למרכז מידע במטה הסוכנות בפורט מיד, מרילנד. הכלי המרכזי שבאמצעותו הסוכנות עוקבת אחר התעבורה נקרא MUSCULAR והוא מופעל בשיתוף עם מקבילתה הבריטית, ה-GCHQ.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הבטיח רפורמות בחלק מתוכניות הריגול הנרחבות שמפעילה הסוכנות, אבל התוכנית המדוברת אינה נכללת בתוכניות לשינוי, וגם השינויים נתפשים בעיני רבים כלא משמעותיים דיים.

ביום שישי נפגשו שישה בכירים בענקיות טכנולוגיה בארה"ב עם הנשיא אובמה בבית הלבן, ובהם שמידט מגוגל, מארק צוקרברג מפייסבוק ואחרים. הנשיא ביקש להרגיע אותם ואמר שהממשל מנסח רפורמות לאיסוף מודיעין, לאחר שהגילויים על דרכי הפעולה הנהוגות כיום לאיסוף מידע עוררו זעם בארה"ב וברחבי העולם. "הנשיא חזר על מחויבות הממשל לנקוט צעדים שיעניקו לציבור ביטחון גדול יותר שזכויותיהם מוגנות, תוך כדי שמירה על כלים המאפשרים לשמור על ביטחוננו", נאמר בהודעת הממשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ