טורקיה החלה לחסום את יוטיוב

יום לאחר שבית משפט הורה לפתוח את טוויטר לשימוש במדינה, משתמשים מדווחים כי אתר הווידיאו של גוגל נחסם בעקבות הדלפת שיחה של בכירים על תקיפה בסוריה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

טורקיה החלה לחסום היום (חמישי) את הגישה ליוטיוב במדינה בעקבות הדלפת הקלטה של בכירים במדינה שעוסקים באפשרות של תקיפה של סוריה. החסימה של אתר הווידיאו הגיעה יום לאחר שבית משפט הורה להפסיק את החסימה של טוויטר במדינה. 

ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, הגדיר את ההדלפה "מרושעת", וגורם בלשכתו אמר כי טורקיה מנהלת שיחות עם יוטיוב והיא תהיה מוכנה להסיר את החסימה אם ההקלטה תוסר. רשות התקשורת הלאומית הודיעה כי היא "נקטה צעד מנהלי נגד האתר (יוטיוב) בטורקיה".

בהקלטת האודיו החדשה נשמעים, על פי הטענות, ראש המודיעין הטורקי המדבר עם שר החוץ הטורקי וסגן מפקד הצבא על פעולות צבאיות אפשריות בסוריה. סוכנות הידיעות רויטרס מסרה כי אי אפשר לוודא את אמינות ההקלטה. 

גם החסימה של טוויטר לפני כשבוע נבעה מפרסום קישורים להקלטות על חשדות השחיתות נגד בכירי הממשל. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ניסה להפעיל לחץ על טוויטר שתסיר את הלינקים, אך משהחברה לא נענתה לדרישה אמר שמאחר שטוויטר "לא יישמה את החוק לא נותרה כל אופציה אחרת".

ארדואן תקף בחריפות את טוויטר ביום חמישי לפני שבוע, ויום לאחר מכן נחסם האתר בהוראת בית המשפט. בעקבות החסימה גולשים רבים חיפשו דרכים עוקפות לחסימה, ובתחילה הם אכן הצליחו, אבל טורקיה העמיקה והרחיבה את החסימה באופן שהקשה מאוד על משתמשים להגיע לרשת החברתית. אתמול כאמור, החליט בית משפט להסיר את החסימה, בתגובה בין היתר לעתירות שהגישה החברה. עם זאת, עדיין לא התקבלו דיווחים על כך שטוויטר נפתח לשימוש.

ארדואן איים כבר בתחילת החודש בחסימת פייסבוק ויוטיוב, אשר לטענתו משמשים באופן פסול ככלי בידי יריביו הפוליטיים. טורקיה ביקשה מיוטיוב להסיר סרטונים שונים שטוענים לשחיתות ממשלתית, ובהם ההקלטות של ארדואן שחוללו את הסערה, אבל אתר שיתוף הווידיאו של גוגל סירב.

למלחמה של ממשלתו ברשתות החברתיות יש שורשים עמוקים יותר. ההפגנות הנרחבות בטורקיה בקיץ שעבר עוררו את כעסו של ראש הממשלה הטורקי על יכולת הגיוס של הרשתות החברתיות.

בחודש שעבר העביר ארדואן חוק שמעניק לממשלה סמכות רחבה לסגור אתרי אינטרנט וכתובות אינטרנט, מחייב ספקים לשמור את תוכן פעילותם של גולשים במשך שנתיים ומסמיך את בתי המשפט לגזור עונשי מאסר על מפירי חוקי הפרסום ברשת אם ינסו להתחמק מקנסות שיוטלו עליהם.

טורקיה לא בחלה בעבר בחסימה של יוטיוב בשל תכנים שמנוגדים לחוק הטורקי. אתר הווידיאו של גוגל נחסם בשנת 2007 בשל סרטונים שפגעו בכבודו של מייסד טורקיה המודרנית, מוסטפה כאמל אתתורק. ורק שנתיים וחצי לאחר מכן, בשנת 2010 החליטה המדינה להסיר את החסימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ