חוששים לפרטיותכם? כך עושים ניקיון בהיסטוריית החיפושים - ברשת - הארץ

חוששים לפרטיותכם? כך עושים ניקיון בהיסטוריית החיפושים

גוגל, בינג וגם יאהו מציעות כלים לנהל יותר בחוכמה את היסטוריית החיפושים - אז למה אתם לא משתמשים בהם?

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מולי ווד, ניו יורק טיימס

היסטוריית החיפושים שלכם מכילה לעתים את המידע האישי ביותר שאי פעם חשפתם ברשת: הבריאות, המצב הנפשי, תחומי עניין, יעדי נסיעה, פחדים והרגלי קניות.

רוב האנשים מעדיפים לשמור את כל המידע הזה לעצמם. אך למרבה הצער, החיפושים שלכם נמצאים תחת מעקב ונשמרים במאגרי מידע, שם המידע יכול לשמש כמעט לכל דבר, כולל פרסום ממוקד ואפליית מחירים בהתבסס על המידע מהפרופיל שלכם.

"אף אחד לא מבין את ההשפעה ארוכת הטווח של איסוף המידע הזה", אמר קייסי אופנהיים, ממייסדי חברת Disconnect, שמסייעת לשמור על אנונימיות ברשת. "דמיינו שמישהו מחזיק ב-40 שנות היסטוריית החיפושים שלך. אין גבול למה שאפשר לעשות עם המידע".

למרבה המזל, גוגל, בינג של מיקרוסופט וחברות קטנות יותר מספקות דרכים למחוק את ההיסטוריה או להימנע מלשמור אותה, אפילו אם קצת יותר קשה להתחבא מהפרסומות. גוגל למשל מקלה על מציאה ומחיקה של ההיסטוריה. כל מה שצריך זה לגלוש ל- google.com/history, ושם לצפות בהיסטוריה ולבחון אותה לפי קטגוריות

מרכז המידע של גוגל באיווהצילום: אי–פי

אם אתם רוצים שההיסטוריה תיעלם, לחצו על גלגל השיניים בפינה הימנית עליונה של הדף ובחרו ב-Settings. כאן תוכלו לבטל את שמירת ההיסטוריה, כך שגוגל לא תשמור את החיפושים בעתיד. ניתן גם למחוק את ההיסטוריה ממאגר המידע של גוגל או להסיר משם פריטים מסוימים מההיסטוריה הקרובה.

זה לא יוציא אתכם ממעקב לצורך התאמת מודעות. זה רק חוסך היסטוריה שעלולה להביך או או לפגוע בכם בעתיד. גוגל גם מאפשרת להימנע ממודעות ממוקדות, או מודעות חיפוש בווב ובג'ימייל ב-google.com/settings/ads.

ניתן לכבות ולמחוק את היסטוריית החיפושים בבינג של מיקרוסופט בכתובת: bing.com/profile/history. יאהו מאפשרת לכבות את שמירת ההיסטוריה ב-search.yahoo.com/preferences, אבל אין דרך למחוק את ההיסטוריה.

אפילו כשמנגנון שמירת ההיסטוריה כבוי, אתם עדיין שולחים המון מידע כשאתם גולשים או מחפשים בכל אחד משלושת המנועים. במיוחד אם נכנסתם לחשבון שלכם בכל אחד מהשירותים.

גבריאל ויינברג, מנכ"ל המנוע האלטרנטיווי DuckDuckGo, מאמין שיש דרך אחרת, והיא עדיין יכולה להיות מבוססת על רווחים ממודעות שקשורות לחיפושים. DuckDuckGo לא אוסף שום מידע אישי ולא שומר את היסטוריית החיפוש, אבל הוא עדיין מצליח להרוויח ממודעות. "רוב המודעות מבוססות על השאילתות שאתה מכניס למנוע ואין להן שום קשר עם היסטוריית החיפוש", הוא אמר.

לדברי DuckDuckGo, מספר החיפושים במנוע זינק פי 2 בין 2012 ל-2013 ליותר ממיליארד חיפושים בשנה. זה רק שבריר מהחיפושים בגוגל (100 מיליארד בשנה), או אפילו בינג או יאהו, אבל הגידול מוכיח שיש עניין אמיתי בחיפוש בפרטיות.

DuckDuckGo לא משלים שאלות חיפוש כמו גוגל, אבל מנוע PrivateLee כן עושה זאת. הם גם לא מסננים את התוצאות על בסיס היסטוריית החיפושים שלכם.

אם אתם מעדיפים אחד מהמנועים הגדולים אבל רוצים לחפש באנונימיות, אתם יכולים לנסות לעשות זאת דרך שירות Disconnect שמציע גירסת ווב אך גם תוספים לכרום ופיירפוקס ואפליקציה לאנדרואיד (אך לא ל-iOS).

למה בעצם לנקוט בכל האמצעים האלה? אם תהיתם למה מודעות מסוימות ממשיכות להופיע בכל אתר שאתם מבקרים בו, בתיבת האימייל שלכם, בפייסבוק או בכל מקום אחר, זה מפני שמפרסמים מכירים אתכם טוב מדי.

חברות חיפוש כמו גוגל מעבירות מידע על השאילתות שלכם למפרסמים, שמשתמשות בו כדי להציג מודעות שקשורות לתחומי העניין שלכם - וזה רק באתר של גוגל. כשאתם לוחצים על לינקים בתוצאות החיפוש, האתרים שאתם מבקרים בהם יכולים לגשת לשאילתות לכתובת ה-IP שלכם, שקובעת את המיקום של המחשב שבו אתם משתמשים.

בנוסף היסטוריית החיפוש יכולה ליצור משהו שנקרא בועת סינון (filter bubble), כשאתה צובר היסטוריה של חיפושים וקליקים, גוגל תתחיל להציע תוצאות חיפוש שמותאמות למה שהיא חושבת שאתה רוצה לראות. כתוצאה מכך, התוצאות שלך יתחילו לאשש את תפיסת העולם שלך, או להיות פחות מדוייקות, כך שאתה נתקל רק באתרים שעליהם הקלקת בעבר.

פרטיות חשובה מהרבה סיבות, חלקן מוחשיות וחלקן יותר מעורפלות, ותמיד טוב לפעול באחריות ולשלוט בה כשאתם יכולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ