ענף היצוא האמריקאי החדש: רשתות חברתיות למען דמוקרטיה

מלבד קובה, הממשל האמריקאי ניסה לקדם דמוקרטיה באמצעות רשתות חברתיות גם בפקיסטאן ובאפגניסטאן, אבל כשאזל הכסף, הן נזנחו

רון ניקסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון ניקסון, ניו יורק טיימס

ארה"ב הקימה באפגניסטאן ובפקיסטאן רשתות חברתיות דמויות טוויטר, בדומה לרשת שהקימה בקובה, שמטרתן לעודד שיח פתוח וחופשי בעניינים פוליטיים, זאת מסרו גורמים בממשל אובמה בסוף השבוע. אולם בניגוד לרשת בקובה, שזכתה לקיתונות של לעג כאשר נחשפה החודש, נסגרו התוכנית בפקיסטאן ובאפגניסטאן אחרי שאזל המימון לאחזקתן, משום שהממשל לא דאג לתוכנית שתאפשר להן לשרוד באופן עצמאי.

נראה שבשלושת המקרים לא התוותה ארה"ב תוכנית שתאפשר את קיומן של הרשתות לטווח ארוך, אלא הסתפקה בהענקת תקציב הקמה בלבד.

גורמים בממשל האמריקאי אמרו ביום שישי שארה"ב יזמה תוכניות דומות בעשרות מדינות בעולם, וציינו כדוגמא את מיזם Yes Youth Can (כן, הנוער יכול) בקניה. הם הזכירו בדבריהם תוכניות למיזמים דומים בניגריה ובזימבבואה. כמה מהרשתות פועלות בגלוי ובידיעת הממשלות המקומיות, ולאחרות לא ניתן פרסום פומבי.

שוטר באפגניסטאן, מוקדם יותר השבוע

הפרויקט בקניה, בדומה לזה שבקובה, הוא פרי יוזמה של הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי. המיזמים באפגניסטאן ובפקיסטאן נוהלו על ידי משרד החוץ האמריקאי. כל התוכניות הללו זכו לתשומת לב ציבורית גדולה אחרי שהממשל הודה בקיומה של רשת דמויית טוויטר בקובה, שפעלה בשנים 2008–2012. הרשת נסגרה אז ללא הודעה מוקדמת, כאשר 1.3 מיליון הדולרים שהוקצבו להקמתה אזלו.

סוכנות אי־פי, שהיתה הראשונה שפירסמה ידיעה מפורטת על הרשת בקובה, דיווחה שהיא הוקמה במטרה לעודד התנגדות למשטר. אולם פקידי ממשל אמרו בתגובה שמטרת הרשת היתה לספק לקובנים במה לשיתוף דיעות ומידע. עם זאת, הודו שקיומה של הרשת לא פורסם בשנים שבהן פעלה. הם לא הרחיבו בנוגע למטרה ולהיקף התוכנית האפגנית, שדבר קיומה לא פורסם קודם לכן.

התוכנית בפקיסטאן, לעומת זאת, פורסמה בשנת 2009 על ידי הילארי קלינטון, שרת החוץ דאז, שהכריזה על הקמתה בפגישה עם סטודנטים בלאהור. משרד החוץ האמריקאי הקים את הרשת בשיתוף חברות טלקומוניקציה פקיסטאניות. היא כונתה "הומארי אוואז" (הקולות שלנו) ונוהלה מלשכתו של ריצ'ארד הולברוק, שליחו המיוחד של הנשיא אובמה לאפגניסטאן ולפקיסטאן. מטרתה של התוכנית, לדברי העובדים בה, היתה להיות פלטפורמה למסרים שתסייע לפקיסטאנים להקים רשתות העוסקות בתחומי עניין משותפים. בשיא פעילותה, מסרו פקידי משרד החוץ, היתה עלות הפעלתה מיליון דולר, והיא קישרה בין יותר ממיליון בני אדם, ששלחו מעל 350 מיליון מסרים. משתמשי השירות יכלו להצטרף תחת שמם האמיתי, או באופן אנונימי.

הרשת שהוקמה בקניה סייעה לצעירים להתאגד באגודות נוער שסייעו להם להירשם להצבעה בבחירות, ועודדו אותם ליטול חלק בתהליכים הפוליטיים במדינתם. לדברי פקידי ממשל אמריקאים, סייעה הרשת לסלול את הדרך לבחירות השלוות יחסית שהתקיימו בקניה ב–2013.

משרד החוץ האמריקאי והסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי קידמו במרץ תוכניות להקמת רשתות חברתיות, אחרי שנוכחו בתפקיד החשוב שמילאו בהתקוממויות במצרים ובטוניסיה ב–2010. גם במערכת הבחירות לנשיאות באיראן ב–2009 שימשו הרשתות כלי ביטוי למתנגדי המשטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ