"הארץ"

הסטארט אפ הישראלי Livelens גייס את תמסנקה ג'נטג'יה, המתרגם המתחזה לשפת הסימנים שחולל סערה בטקס האשכבה של נלסון מנדלה, לפרסומת לאפליקציית הסטרימינג שלה.

ג'נטג'יה עורר ביקורת בכל העולם כשהתברר באמצע טקס האשכבה שאין לו מושג בשפת הסימנים. הוא קיבל את התפקיד לאחר שכבר ספג ביקורת על תפקודו באירועים של של מפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי. ג'נטג'יה, שהיה בעבר חבר בקבוצה שאנשיה הואשמו ברצח של שני בני אדם, טען להגנתו כי סבל מהתקף סכיזופרני בטקס האשכבה. לדבריו, ראה מלאכים מופיעים באיצטדיון וניסה לא להתמוטט

מנכ"ל Livelens, מקס בלובנד, אמר לרשת NBC האמריקאית כי הם החליטו "שהבחור שעבר את ההופעה החיה הגרועה ביותר אי פעם הוא האיש המושלם לתפקיד".

אחראי השיווק בחברה, ספי שקד, סיפר כי החברה התקשתה להשיג את ג'נטג'יה שהיה מאושפז בבית חולים פסיכיאטרי, אך הם גייסו חברת הפקות ישראלית, שבתורה גייסה עיתונאי בדרום אפריקה שאמר לאנשי הצוות בבית החולים כי הוא צריך להשתחרר ליום לצורך אירוע משפחתי. הוא אכן שוחרר והפרסומת צולמה תוך כמה שעות. 

שקד אמר ל-NBC שלא חששו שמא יסבול מהתמוטטות. "ראינו אותו במו עינינו, הוא בחור נורמלי", אמר. "עכשיו הוא יכול להגיע להשלמה ולהרוויח מכך קצת כסף. זה נכון מוסרית. בסופו של יום, בחור שסובל מסכיזופרניה קיבל כסף ועשה קמפיין נחמד. אנחנו רואים את זה כמעין סיפור עצוב עם סוף טוב".

אבל לא כולם מסכימים איתו. האיגוד הלאומי של החירשים בארה"ב קרא להחרים את החברה ומתח ביקורת חריפה על הפרסומת במכתב ששלח ל-NBC, ובו הביע "זעם ואכזבה" על השימוש בדמותו של אדם ששם ללעג את שפת הסימנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ