בית משפט באירופה: גוגל חייבת להעניק את הזכות להישכח

בית המשפט הגבוה של האיחוד האירופי קבע שהחברה וכמותה גם חברות נוספת צריכות לאפשר מחיקה של לינקים - גם במקרים שמדובר במידע שהועלה בצורה חוקית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט הגבוה של האיחוד האירופי החליט היום (שלישי) שגוגל חייבת להעניק, לפחות בחלק מהמקרים, למשתמשים את הזכות להישכח. זה כולל מחיקה של לינקים לרשומות משפטיות מביכות.

נראה כי ההחלטה של בית המשפט לצדק בלוקמסבורג מהווה מכה לא פשוטה לגוגל. היא מגיעה בשעה שבאירופה נבנה מומנטום לאימוץ חוק פרטיות, שכולל את הזכות להישכח, או מחיקה, כפי שהוא נקרא בטיוטת החוק. לפי הנוסח המוצע, החוק יחול גם על חברות כמו פייסבוק.

פסק הדין היום מבוסס על חוק להגנת מידע מ-1995, שמעניק זכות מוגבלת להתנגדות לעיבוד מידע אישי וזכות למחיקתו במצבים מסוימים.

בית המשפט קבע כי ישנם מקרים שבהם חברה כמו גוגל צריכה להתיר למשתמשים ברשת להישכח על ידי מחיקה של לינקים לדפי רשת, "אלא אם יש סיבות ספציפיות, כמו התפקיד הציבורי שמשחק מושא המידע בחיים הציבוריים, שמצדיק את העניין הציבורי במידע". בפסיקה נקבע עוד כי חברות כמו גוגל "יחוייבו להסיר לינקים לדפי רשת", אפילו במקרים שבהם "הפרסום המקורי הוא חוקי".

צילום: אי-פי

מהפסיקה נראה כי בית המשפט קיבל את הגישה האירופית המחמירה להגנה על הפרטיות בעידן הדיגיטלי. "ההשפעה של ההתערבות בזכויותיו של הפרט מועצמת בשל התפקיד המרכזי של האינטרנט ומנועי החיפוש בחברה המודרנית". לדברי בית המשפט, לא ניתן להעדיף את עמדתן של חברות כמו גוגל רק בשל האינטרס הכלכלי שלהן בעיבוד המידע.

שורשי המקרה נעוצים בשנת 2009, כאשר עורך הדין מריו קוסטחה שיצא נגד גוגל לאחר שהתברר לו שחיפוש במנוע שלה הוביל להודעות משפטיות בעיתון ספרדי מ-1998 על חובות שצבר והובילו לכך שנאלץ למכור את רכושו כדי לממנם.

קוסטחה אמר כי הנושא טופל לפני שנים והוא אינו רלוונטי יותר. כשהעיתון שפרסם אותם, לה ונגארדיה, סירב להסיר את ההודעות וגוגל סירבה למחוק את הלינקים, קוסטחה, התלונן לנציב המידע הספרדי בטענה כי מדובר בהפרה של זכותו להגנה על המידע הפרטי שלו.

הרשות הורתה לגוגל להסיר את הלינקים ביולי 2010, אבל לא אכפה זאת על העיתון. גוגל ערערה על הצו, ובית המשפט העליון של ספרד הפנה את המקרה לבית המשפט האירופי.

הפסיקה היום מגיעה לאחר ניצחון מקדים לגוגל ביוני 2013, כשיועץ לבית המשפט, ניילו ג'סקינן קבע כי גוגל לא צריכה להסיר את הלינקים. ג'סקינן קבע כי מפני שגוגל בסך הכל הפיצה מידע על הרשת ולא היתה הגורם השולט במידע, היא לא הישות המשפטית שצריכה לציית לצו החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ