"הארץ"

האסטרונאוט קומנדר כריס האדפילד ריגש את העולם כשנפרד מתחנת החלל הבינלאומית בשירו של דייוויד בואי, Space Oddity, לפני שנה. אבל אתמול הוא צייץ שזה הסוף - ההזדמנות האחרונה לצפות בביצוע החללי ביוטיוב (לפחות למי שלא הוריד את הסרטון), מאחר שקיבלה את הזכויות רק לשנה. הבוקר, האדפילד שינה את הגדרות הסרטון ל-Private.

האדפילד הקנדי הפך לכוכב עולמי בעקבות הסרטונים הרבים שהעלה מתחנת החלל, ובהם הציג רגעים קטנים משגרת החיים כמו צחצוח שיניים או שינה לצד ניסויים פיזיקליים שונים. כשהוא פרסם את השיר יום לפני שובו לכדור הארץ מהתחנה, הוא זכה למיליוני צפיות.

גם הציוץ האחרון של האדפילד זכה ליותר מ-5000 ריטוויטים ולהמון תגובות של גולשים עצובים בטוויטר ופייסבוק, שקיוו שאולי דייוויד בואי יוכל, רק הפעם, להתגמש.

אבל גם בחלל אי אפשר להימלט מזכויות יוצרים, למעשה, באקונומיסט כתבו לפני כשנה, עם פרסום הווידיאו, שהחוק בתחנת החלל הבינלאומי תלוי בעיקר בחלק בתחנה שבו אתה מקליט את השיר. זאת מפני שהיא מורכבת מכמה מודולים שכפופים לחוקי מדינות שונות. ואכן בוושינגטון פוסט ציינו כי האדפילד ניהל משא ומתן במשך כמה חודשים עם בואי, נאס"א וסוכנויות החלל הקנדית, היפנית והרוסית.

האדפילד כתב ברדיט כי הוא במגעים עם בואי על חידוש הרשיון, אבל הוא לא יכול להבטיח שזה באמת יצליח. בינתיים גולשים מציפים את הדף של בואי בפייסבוק ואת החשבון שלו בטוויטר בבקשות שיאריך את זכויות היוצרים.

אבל, בסופו של דבר, הביצוע של האדפילד לא יעלם אף פעם מהרשת, תודות לגולשים שדאגו להוריד את הסרטון מבעוד מועד עם תוכנות כמו keepvid.com ואחרות (וכאן - בסרטון שטרם הורד מהרשת של רשת SKY).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ