ארה"ב אישרה תקנות שעלולות לפגוע בנייטרליות הרשת

ה-FCC אישרה תקנות שמתירות לספקיות אינטרנט לגבות כסף מספקיות תוכן ושירותים כדי להבטיח תעבורה מהירה; הצביור עדיין יכול להגיש הסתייגויות והצעות לתיקון

ניו יורק טיימס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ו"הארץ"

ועדת התקשורת הפדרלית (FCC) בארה"ב חוללה סערה כשאישרה אמש (חמישי) תקנות חדשות שרבים חוששים שהן עלולות לפגוע בפתיחות ובשוויוניות של האינטרנט. ה-FCC הצביעה ברוב של 3:2 בעד אישור התקנות החדשות לשלב קבלת הערות מהציבור.

התקנות ספגו ביקורת חריפה לה היו שותפות חברות ענק כגוגל ופייסבוק לצד פעילי זכויות דיגיטליות. חמישה אנשים נכנסו לדיון וקראו קריאות נגד מסקנות הוועדה ותבעו אינטרנט חופשי ופתוח בטענה שהוועדה מגנה על אינטרסים של תאגידים.

לדברי ה-FCC, התקנות נועדו לשמור על עיקרון נייטרליות הרשת, כלומר להבטיח אינטרנט פתוח, ולאסור על ספקיות אינטרנט מהיר לחסום או להפלות זרימת תכנים חוקיים דרך התשתית שלהן. הנוסח שאושר באמת לא מאפשר לספקיות האינטרנט להאט את השירות שהצרכן משלם בעבורו. ואולם, הוא מאפשר לגבות כסף מספקיות תוכן, כמו אמזון, נטפליקס או הולו, על מתן גישה ישירה לצרכנים, מבלי שיצטרכו לעבור דרך התווך של רשתות של חברות תשתית. דבר זה יבטיח את מהירות ואמינות העברת התוכן שלהן. המבקרים חוששים שהדבר יאפשר ליצור נתיב מהיר לספקיות תוכן משלמות, ויחנוק חברות צעירות שמנסות להציע שירותי תוכן. 

שלושת הנציגים הדמוקרטים בוועדה, כולל היו"ר טום וילר, הצביעו בעד אישור התקנות. שני הנציגים הרפובליקנים בוועדה הצביעו נגד ההצעה. הם טענו שהיא חורגת מסמכויותיה החוקיות של הוועדה, ושחברי הקונגרס הם אלה שצריכים לקבל החלטה בנושא זה ולא ועדה ממונה.‎ הוועדה הקצתה ארבעה חודשים לקבלת הערות הציבור, החל מהיום

יו"ר ה-FCC, טום וילרצילום: רויטרס

חברי הוועדה הסבירו שמטרת ההצעה תהיה לשפר את השקיפות בהתאם לכלל, הדורש שספקי אינטרנט יאמרו לצרכנים שהם מנהלים את תנועת האינטרנט שלהם. כלל זה הודגש על ידי בית המשפט וישמש תקן "מסחרי סביר" לשפיטת התנהגות שאיננה מכוסה על ידי חוק חוסם כוללני.

הכללים המוצעים יכללו גם מנגנון אכיפה ומינוי נציג לתלונות הציבור, שיסייע בחקירת תלונות מהציבור וידריך שואלים בנושא לתהליכי הוועדה. אחרי האֹרְכָּה שהוקצתה לשמיעת הערות ותשובות הציבור, הוועדה תכין את הכללים הסופיים.

"אנחנו מחויבים להגנה ולשמירה על אינטרנט פתוח", אמר וילר לפני ההצבעה. "אנחנו מטפלים כיום בהצעה ולא בכלל הסופי. אנחנו מבקשים הערות מסוימות על גישות שונות להשגת אותה מטרה, שהיא אינטרנט פתוח".

וילר אמר שהוא מקווה לסיים את הכללים הסופיים עד סוף השנה הנוכחית. אך גם אם יעמוד במשימה, סביר להניח שיוגש ערר נגד המסקנות לבית משפט. אין כל ספק כי חברות פס רחב או ארגונים למען זכויות הציבור או שניהם יערערו על כל כלל חדש שיגביל את פעילותם של ספקי אינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ