האם הזכות להישכח לא רלוונטית בארץ? לא בטוח

משפטנים רבים מאמינים כי הפסיקה האירופית הדרמטית משבוע שעבר לא נוגעת לנו, אבל סעיף אחד בחוק הפרטיות עשוי לשנות את התפיסה הזו

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

הפסיקה של בית הדין האירופי לצדק שחייבה את גוגל למחוק לינקים למידע על אנשים, והעניק להם את "הזכות להישכח" חוללה סערה ברשת ובקרב משפטנים.

אבל, כל המשפטנים בארץ שנשאלו בנושא אמרו שלפחות כעת, הדבר לא ישפיע על הגולשים בארץ, מפני שהחוק בארץ שונה. "הפסיקה הזו כיום אינה מקובלת לא בארץ ולא בארצות הברית", הסביר עורך הדין יורם ליכטנשטיין ל"הארץ". "החקיקה כיום בארה"ב מתירה אך ורק הסרה בגלל הפרת זכויות יוצרים ובארץ גם בגלל הפרת הפרטיות ולשון הרע".

אבל בפוסט שכתב בבלוג שלו, ציין ליכטנשטיין, שייתכן שדווקא טעה בנקודה מסוימת. "לאחר שחשבתי קצת יותר על נושא זה אני חייב להודות על האמת – טעיתי. לדעתי ניתן לחייב את גוגל ישראל למחוק תוצאות חיפוש שאינן מוצאות חן בעינינו, גם לפי הדין הישראלי".

משרדי גוגל ישראלצילום: ניר קידר

ליכטנשטיין מבסס את דבריו על סעיף 14 לחוק הפרטיות שקובע כי "אדם שעיין במידע שעליו ומצא כי אינו נכון, שלם, ברור או מעודכן, רשאי לפנות לבעל מאגר המידע, ואם הוא תושב חוץ – למחזיק מאגר המידע, בבקשה לתקן את המידע או למוחקו".

הוא ציין שכמו בכל טיעון משפטי ניתן להעלות טיעונים שכנגד, "אבל אני משוכנע שבמקרה הנכון – התוצאה האירופית המחייבת את גוגל למחוק תוצאות חיפוש מסויימות אפשרית גם בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ