הנפילה של דובר צה"ל: הטילים של חיזבאללה - אנדרטה דרום קוריאנית

הדובר ציין 14 שנה לנסיגה מלבנון בציוץ על ארסנל הטילים של חיזבאללה, אך התמונה המצורפת היא בכלל של טילי נ"מ אמריקאים שהפכו למיצג בסיאול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דובר צה"ל העלה אתמול (שבת) לחשבון שלו בטוויטר תמונה של כמה מ-100 אלף הטילים של חיזבאללה שמאיימים על ערי ישראל, אבל יש רק בעיה או שתיים עם התמונה: הטילים הללו לא נמצאים בלבנון, או אפילו בסוריה, ורק אחד מהם יכול להיחשב בדוחק כאילוסטרציה של איום כלשהו על ישראל.

תמונת האילוסטרציה, ככל הנראה של AFP/גטי אימג'ס, עיטרה ציוץ לרגל 14 שנים ליציאה מלבנון ובו נכתב כי "חיילי צה”ל יצאו מלבנון לפני 14 שנים. עכשיו שם הטרוריסטים של חיזבאללה התחמשו מחדש ב-100,000 טילים שמכוונים לעבר ישראל". עם זאת, בציוץ לא צויין כי התמונה היא אילוסטרציה בלבד.

בפוסט בבלוג זיטו ברברוסה, שאותו שיתף הבלוגר אישתון, צויין שהתמונה לא כל כך מתאימה לנושא הציוץ, מפני שאין לה כל קשר לחיזבאללה. אחרי הכל, על פי הכיתוב של סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי מדובר בטילים שצולמו באנדרטת הזיכרון למלחמת קוריאה, בסיאול. "עם כל הכבוד לפחדים שקיימים בחברה הישראלית ומוכנות או אי מוכנות העורף למלחמה, נא להפחיד אותנו עם האמת ולא עם אילוסטרציות ואם האמת לא מפחידה או לא באמת מאיימת אז בבקשה לעזוב אותנו בשקט", נכתב בזיטו ברברוסה.

צילום מסך: מטוויטר

אבל העורכים הדיגיטליים של דובר צה"ל אינם הראשונים שהשתמשו בתמונה הזו, לצורך ובעיקר שלא לצורך. התמונה הזו, או דומות לה, עיטרה במשך השנים לא מעט כתבות ברשת ובעיתונות המודפסת בארץ ובעולם. בין אם היה מדובר בטילי סקאד, דרך הקוריאות ועד איראן, בזכות העובדה שהמילה סקאד התנוססה אי שם בכיתוב. אבל, הבעיה הנוספת בתמונה היא שרוב המוצגים המאיימים למראה בה הם בכלל טילים אמריקאים נגד מטוסים מדגמי הוק (שמשמשים גם את צה"ל) ונייקי הרקולס.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לשאלת "הארץ" כי "מדובר בתמונת אילוסטרציה בלבד שאינה מורידה מחומרת ההצטיידות של חיזבאללה בשנים האחרונות. מטרת הציוץ היא המחשת האיום בפניו ניצבת ישראל לקהל הבינלאומי".

בדובר צה"ל לא הגיבו לשאלת "הארץ" אם יש להם הסכם עם סוכנות הידיעות המאפשר להם לפרסם את התמונה. בסוכנות גטי מסרו בתשובה כי לדובר צה"ל יש הסכם עם AFP.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ