פייסבוק הסירה דף שהגדיר את הרוצח מסנטה ברברה "גיבור אמריקאי"

יוטיוב הסירה את הסרטונים שלו, ומייסד בחברת סטארט אפ התפטר לאחר שהתבדח על המניפסט של רודג'ר

הארץ וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ וגרדיאן

פייסבוק הסירה דף שמוקדש לאליוט רודג'ר, הצעיר שרצח שישה בני אדם בסנטה ברברה והתאבד.  הרשת החברתית סירבה בתחילה להסיר את הדף שכינה את רודג'ר "גיבור אמריקאי", אך נעתרה לאחר לחץ של גולשים רבים. במקביל, יוטיוב הסירה את הסרטונים שלו ובהם סרטון בו הוא מסביר את מעשיו בכך שנדחה על ידי נשים, והמייסד של חברת Rap Genius, פוטר אחרי שהעלה את המניפסט של רודג'ר לאתר החברה והוסיף לו הערות משלו.

בעמוד בפייסבוק נכתב כי רודג'ר "הקריב את הקורבן העליון במאבק באידאולוגיה הפמינאצית". עם זאת, ייתכן שהדף נפתח רק כמהתלה פרובוקטיבית של טרולים מאחר שהעיצוב והניסוחים בו מזכירים ניסיונות קודמים של קבוצות באתרים כמו 4Chan שידועים בניסיונות קודמים לצחוק על קורבנות של אירועים טרגיים כאלה.

רבים התלוננו בפני פייסבוק כי העמוד מפר את תנאי השימוש של הרשת החברתית, והאשימו את מפעילו בהפרה של הכללים נגד הטרדה, פרסום דברי הסתה‎ ואיומי אלימות.

הרשת החברתית דחתה בתחילה את הטענות ומסרה לאנשים שפנו אליה כי העמוד לא עובר על כלליה, אך לבסוף הסירה את העמוד בטענה כי הוא מפר את תנאי השימוש שלה. בגרדיאן צויין כי בין הסיבות שמנתה הרשת, היו העובדה שהדף נפתח תחת זהות בדויה, הפר זכויות יוצרים ואת חוקי הקהילה שלה.

הרוצח רודג'ר בסרטון שפרסם ביוטיוב. "אם לא אעשה את זה, נכון לי עתיד של בדידות ודחייה", כתב במניפסט ששלח להוריוצילום: אי–פי

כאמור, גם יוטיוב הסירה את הסרטונים של רודג'ר, ובהם את הסרטון שבו הסביר רודג'ר את מעשיו בכך שנדחה על ידי נשים רבות בשנות לימודיו במכללה. דוברת אתר הווידיאו של גוגל, סמנתה סמית, סירבה לספר מתי הועלו הסרטונים, ומתי הובאו לתשומת לב האתר. "סרטונים שמציגים איומים באלימות עוברים על הנחיות יוטיוב, ואנחנו מסירים אותם כאשר מדווחים לנו עליהם".

באתר Re/code דווח כי המעשים של רודג'ר, זכו לתגובה מפתיעה גם ממכבוד מוקדם, מייסד חברת Rap Genius, - תגובה שעלתה לו במשרתו. האתר שמוקדש להסברים על שירי ראפ מאפשר להעלות אליו טקסטים ולהוסיף להם הערות, וזה מה שמוקדם עשה עם המניפסט בן 141 העמודים של רודג'ר, אבל הוא עשה זאת בחוסר רגישות מופגן.

בין היתר, כתב:

"אליוט בקושי מזכיר את אחותו ג'ורג'יה בכל הספר! עם זאת, לקראת הסוף, הוא מספר שהם לא הסתדרו והוא התעצבן מאוד כששמע אותה שוכבת עם חבר שלה".

"ניחוש שלי: האחות חתיכה לוהטת".

על פי הדיווח, אחרי שהופעל על החברה לחץ מצד גורמים רבים ובהם משקיעים, הוא התפטר מהחברה. המנכ"ל טום להמן הסביר כי הם משאירים את הטקסט באתר כדי שאנשים יוכלו להעיר עליו הערות שיסייעו לשפוך עליו אור. אך הוא כינה את ההערות של מוקדם חסרות רגישות ורוויות בשנאת נשים, והסביר שלמרות שמוקדם הוא חבר אישי שלו, שתרם רבות לחברה, הם לא יכולים לקבל הערות כאלה, גם כשהם מגיעים מאחד המייסדים שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ