ההאקר "סאבו" השתחרר אחרי שיתוף פעולה "מדהים" עם האף־בי־איי

הקטור חאווייר מונסגור השתחרר אחרי שסייע לאף-בי-איי בחשיפת האקרים שהיו חברים באנונימוס וב-LulzSec

אד פילקינגטון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אד פילקינגטון, גרדיאן

ניו יורק. הקטור חאווייר מונסגור, שלפי חישובי הממשל האמריקאי השתתף בהתקפות האקרים על יותר מ–250 חברות ציבוריות ופרטיות וגרם לנזקים של עד 50 מיליון דולר, שוחרר היום (שלישי) מבית המשפט במנהטן אחרי שהשופטת שיבחה את "שיתוף הפעולה המופלא" שלו עם הבולשת הפדרלית.

מונסגור, או "סאבו", כפי שהיה כינויו של ההאקר המפורסם, נדון לתקופת מאסר המקבילה לתקופה שבה היה במעצר, כלומר שבעת החודשים שבהם הוחזק אשתקד בכלא, וכן שנה בפיקוח קצין מבחן, בתמורה לעבודתו בשלוש השנים האחרונות כמודיע של הבולשת הפדרלית. לולא שיתוף הפעולה הזה הוא היה נדון לעונש מרבי של 26 שנות מאסר.

עונשו הקל נותן גושפנקה למוניטין שיצא לו כאחת הדמויות השנואות בעולם הפצחנות, טכנאי מיומן שהפך מאחד מבכירי "אנונימוס" ו–LulzSec לסוכן סמוי של האף־בי־איי.

בבית המשפט אמר מונסגור כי "אינני אותו אדם שהייתי לפני שלוש שנים. עברתי דרך ארוכה. היו לי הרבה חיבוטי נפש וחשבתי מחשבות רבות".

השופטת לורטה פרסקה, מהמחוז הדרומי של ניו יורק, שיבחה שוב ושוב את "שיתוף הפעולה המופלא שלו". היא אמרה שהוא העניק "סיוע מתוחכם ומורכב לממשלה, ואפשר לה לחדור את מעטה החשאיות שאפפה את LulzSec ולהעמיד לדין בהצלחה את חבריו".

פרסקה הוסיפה כי עבודתו כמודיע היתה מצוינת גם מהסיבה שהיה כרוך בה סיכון אישי רב, מאחר שבכירים פדרלים פרסמו כבר בתחילת פעילותו שהוא עובד איתם. "אין כל ספק שמר מונסגור ומשפחתו היו נתונים להתקפות ולאיומים", הדגישה.

תגובת הגינוי מצד אלה שמונסגור בגד בהם הופיעה במהירות ובתוקף. דובר של "אנונימוס" אמר לגרדיאן כי "מונסגור הוא קודם כל פושע. יחידת הסייבר של האף־בי־איי הם שותפיו לפשע. וכשפעל בהשגחתם, מונסגור ביצע הרבה פשעים שלא היו מתבצעים לולא מעמדו המוגן כמודיע".

הדובר הוסיף: "האף־בי־איי ממשיך ללכוד מודיעים, שמבצעים פשעים בולטים, במטרה היחידה להפוך אנשים לדוגמא כדי להפחיד את הציבור. הם עושים זאת בתקווה להרגיע חלק מהפולמוס המתנהל ברשת, ולהרתיע עיתונאים החוקרים את התנהגותה הנפשעת של הממשלה האמריקאית".

במזכר של פריט בארארה, התובע המחוזי למחוז דרום ניו יורק, שהתפרסם ביום שישי, נחשף כי בנוסף לסיוע הישיר שמונסגור העניק בזיהוי ובהרשעת שמונה מחבריו ב"אנונימוס" ו–LulzSec, הוא היה הגורם העיקרי שהביא לתפיסת ג'רמי האמונד, שהיה באותה תקופה מבוקש הסייבר מספר 1 של האף־בי־איי בעולם בשל חדירתו לחברת המידע הפרטית סטראטפור.

האמונד נדון בנובמבר אשתקד לעשר שנות מאסר, וטען כי מונסגור בעצמו הדריך אותו בחלק גדול מפעולותיו הפליליות, כולל ניסיונות לחדור לאתרי ממשלות זרות. לדבריו, "סאבו" מסר לו רשימות של מדינות זרות, שהגנתן מפני התקפה איננה מהמשובחות כגון ברזיל, איראן וטורקיה. הוא אף טען שהאף־בי־איי ניצל אותו בביצוע התקפות סייבר בכל העולם, בעזרת מונסגור שתיווך ביניהם.

בנוסף להאמונד מונסגור סייע להרשיע את ג'ייק דייויס הבריטי, המכונה Topiary, שהיה חבר ב–LulzSec ונדון לשנתיים מאסר, ועוד אחדים מחברי הקולקטיב הזה באירלנד ובבריטניה.

בדיון נחשפו שיטות האף־בי־איי שלא חסך במאמצים להפוך האקרים חשובים למודיעים. פרקליטתו של מונסגור, פגי קרוס־גולדנברג, סיפרה בבית המשפט שמצלמה נסתרת הותקנה בדירתו במנהטן כדי שפעילותו האינטרנטית תפוקח 24 שעות ביממה. "במשך תשעה חודשים הוא נתן כל מה שהיה לו", הוסיפה.

הקטור חאווייר מונסגור עם הגיעו לבית המשפט היוםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ