סנודן בראיון: הוכשרתי ופעלתי כמרגל

מדליף מסמכי ה-NSA סיפר ששימש מומחה טכני, אבל פעל מחוץ לארה"ב בארצות שונות תחת זהות בדויה בשירות סוכנות הביון האמריקאיות

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

אדוארד סנודן, מדליף מסמכי ה-NSA, אמר בראיון לרשת NBC כי הוא שימש כמרגל של הסי-איי-אי וה-NSA.  סנודן ציין גם כי עם השנים, ארה"ב משיגה יותר מודיעין איכותי באמצעות מחשבים מאשר באמצעות אנשים (מה שמכונה יומינט).

"עברתי אימונים כמרגל", סיפר סנודן למגיש NBC בריאן ויליאמס בראיון שנערך במוסקווה, "במידה מסוימת במובן המסורתי של המילה מאחר שחייתי ועבדתי תחת כיסוי בחו"ל, ואפילו היה לי שם בדוי".אבל אני מומחה טכני, אני לא עובד עם אנשים, אני לא מגייס סוכנים. מה שאני עושה זה מפעיל מערכות בעבור ארצות הברית".

סנודן אמר בראיון כי בארה"ב ניסו לערער את אמינותו בכך שטענו שהוא אנליסט בדרגה נמוכה, אבל לדבריו, בכך הם מנסים למחוק את רוב הקריירה שלו. "מה שהם מנסים לעשות זה לקחת תפקיד אחד שביצעתי בקריירה פה ושם כדי להסיט את תשומת הלב מכלל הניסיון שלי. מכך שעבדתי עבור ה-CIA מעבר לים, עבדתי עבור ה-NSA תחת כיסוי, ועבדתי עבוד סוכנות המודיעין של משרד ההגנה כמרצה בתוכנית הלימודים לריגול נגדי, שבה פיתחתי מקורות ושיטות להגנה על המידע ועל האנשים שלנו בסביבות העוינות והמסוכנות ביותר מסביב לעולם".

 סנודן ציין גם כי עם השנים, ארה"ב משיגה יותר מודיעין איכותי באמצעות מחשבים מאשר באמצעות אנשים (מה שמכונה יומינט). אם כי, בשיחה קודמת שקיים עם משתתפי פסטיבל sxsw אמר כי "המעקבים ההמוניים שממשלות מבצעות בריגול אחרי האזרחים שלהם נכשלים שוב ושוב במטרתם למנוע מעשי טרור", זאת לדבריו, בשל הניסיון לאסוף מידע על כולם, במקום להתמקד רק בחשודים.

אדוארד סנודן, יליד צפון קרולינה בן 30, החל את הקריירה שלו ב-NSA כמאבטח במרכז ללימודי שפה של אוניברסיטת מרילנד. לאחר מכן הצטרף ל-CIA וב-2007 נשלח לז'נבה, שם עסק באבטחת רשתות מחשוב. ב-2009 עזב את סוכנות הביון המרכזית והצטרף ל"דל", חברת קבלן של ה-NSA, והוצב במתקן צבאי ביפן. את המסמכים אודות שיטות הניטור והמעקב של NSA החל לאסוף כבר באפריל 2012, עוד בטרם קודם לדרגת "יועץ" אשר אפשרה לו גישה לחומרים המסווגים "סודי ביותר". בין היתר שימש "חוקר תשתיות" ובמרבית זמנו עסק בחיפוש אחר דרכים חדשות לפרוץ לרשתות האינטרנט והטלקומוניקציה. לדבריו, העדיף לעבור להתגורר בהוואי ולעבוד בשכר נמוך יותר עבור חברת "בוז אלן המילטון" (עוד חברת קבלן של NSA) מכיוון שהדבר שיפר את יכולותיו לאסוף מידע על שיטות הסוכנות.

בשנה האחרונה, סנודן טלטל את קהילת המודיעין האמריקאית בשורה ארוכה של גילויים מביכים על עומק החדירה של סוכנויות המודיעין שלה ושל בריטניה לתעבורת התקשורת העולמית, ולכמויות האדיר של המידע שנאספות על ידי תוכניות שונות שלה מדי יום.

בין הזכורות שבתוכניות הריגול הן PRISM שמנטרת את תעבורת הרשת והטלפוניה על ידי גישה לחברות אינטרנט וטלקום כמו גוגל, Verizon ומיקרוסופט. בנוסף הוא חשף את תוכנית Tempora שמשמשת גם היא למעקב על ידי גישה ישירה לכבלים האופטיים התת ימיים שמפעילות חברות שונות. אלפי המסמכים שלו חשפו גם ריגול אחר מנהיגים ידידותיים לארה"ב, כמו קנצלרית גרמניה מרקל ושגרירויות שונות על אדמת ארה"ב.

סנודן נמלט לרוסיה לפני כשנה, כאשר החלו להתפרסם החשיפות שלו בתקשורת העולמית בעזרתו של העיתונאי גלן גרינוולד, שהעביר את המסמכים בין היתר לגרדיאן ולניו יורק טיימס ולעיתונים נוספים. פועלו הפך אותו לפרסונה נון גראטה בקרב ממשל אובמה, אבל כבר זיכה אותו באהדת המונים, ואף הוביל לכך שהיו מי שהציעו אותו כמועמד  לפרס נובל לשלום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ