ענב גנד גלילי הגישה תביעת לשון הרע נגד עידו קינן ו"צינור לילה"

בעקבות הביקורת והלעג שספגה הרצאתה בכינוס של איגוד האינטרנט הישראלי, הגישה תביעה נגד 26 בני אדם בתביעה לקבלת פיצויים בסך 400 אלף שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עינב גנד גלילי, שהרצאתה מטעם איגוד האינטרנט ספגה ביקורות קטלניות וקיתונות של לעג ברשת, הגישה תביעה נגד 25 בני אדם ונגד ערוץ 10 בטענה שעשו "אונס קבוצתי" בשמה הטוב. במסגרת תביעת לשון הרע שהגישה, היא תובעת בסך הכל פיצויים בסך 400 אלף שקל מכלל הנתבעים ובהם גם כתב "הארץ", עידו קינן, מגיש התוכנית "צינור לילה", גיא לרר, וכתב התוכנית בר שם-אור.

"התובעת תטען, כי זכותו של אדם להעתיר דברי ביקורת כחלק מחופש הדיבור ושמירת ערכי דמוקרטיה, אך דומה שכל הנתבעים עשו פלסתר את כל העקרונות הללו והביאו את אמצעי התקשורת לשפל המדרגה", נטען בכתב התביעה.

"זכות האדם למקום עבודתו ולעיסוקו הם מהדברים המקודשים על פי חוקי היסוד באשר הם. הנתבעים פגעו ורמסו את זכותה זו של התובעת במצח נחושה. חבורת הנתבעים ביצעו 'אונס קבוצתי' בשמה הטוב של התובעת והותירו את התובעת והיא פגועה, מושפלת וחסרת תעסוקה ונתונה לקלס ולזלזול בכל מקום אליו תפנה", הוסיפו.

הכל החל בהרצאתה של גנד גלילי על "מידענות ברשת העמוקה" שניתנה בבית ציוני אמריקה מטעם איגוד האינטרנט. סרטונים של ההרצאה, שהועלו בתחילה על ידי איגוד האינטרנט והוסרו לאחר מכן (אך הועלו שוב בידי גולשים) זכו לביקורת קטלנית ממומחי רשתות, מומחי אבטחה ואחרים.

חלקה הראשון של ההרצאה

האיגוד הסביר את ההסרה בתשובה לשאלתו של גדי אלכסנדרוביץ' בפייסבוק וכתב כי "לפני כל הרצאה אנו בודקים את תוכנה. לעיתים, אמירות מסוימות של מרצים במהלך הרצאה עלולות להיתפס פוגעניות לאוכלוסיה מסוימת, או לא מדויקות מבחינה מקצועית באספקט מסוים. ברגע שאנו מגלים כי קיימים אי דיוקים או אמירות בעייתיות אנחנו מודיעים על כך למרצה ובתיאום מולו מסירים את ההרצאה, כפי שקרה במקרה הנ"ל. עם זאת, לצערנו, אנו עדים להתבטאויות פוגעניות רבות נגד המרצה הנ"ל, חלקן ענייניות וחלקן חצו את הגבול האישי. אנו מגנים את התופעה ומבקשים למנוע את הסלמתה".

בין היתר, ציינו המבקרים הרבים כי אחד השקפים של הרשת העמוקה, שהציגה בהרצאה הוא למעשה שקף הומוריסטי שנוצר ככל הנראה בפורום 4Chan כבדיחה על הנושא. בנוסף, נמתחה ביקורת חריפה על שורה ארוכה של דברים שאמרה והציגה בהרצאה. בין היתר היא טענה כי הדפדפן האנונימי Tor הוא בעצם מנוע חיפוש, ושקרנל הוא אביזר חומרה. למעשה מדובר בליבה של מערכת הפעלה כמו חלונות או לינוקס.

כדרכה של הרשת, עם הביקורת הגיעו גם דיונים ארוכים שלא חסכו בלעג על ההרצאה בפורומים טכניים ובפייסבוק. היו גם מי שהפכו אותה לתבנית למם, שגרסאותיו הופצו ברשת. אחרים אחדים העלו גרסאות מתומצתות של הקטעים הבולטים ביותר.

הנושא זכה לדיווח גם בצינור לילה של ערוץ 10, והדיונים סביב המרצה המשיכו לצוץ ברשת. היא מצידה המשיכה להילחם בביקורת, והיו גם גולשים שהגנו עליה וטענו כי שפכו את דמה לחינם. באחד הדיונים נטען כי היא למעשה כותבת דוקטורט על הנושא של הרשת העמוקה. עם הזמן ענד גלילי פרסמה "סקירת ספרות על הרשת העמוקה בבלוג שלה (שלא היה זמין הבוקר), וגם מאמר זה זכה לביקורת שלילית מפורטת מאורי הוך באתר לינמגזין (ושם גם ניתן למצוא צילום מסך של המאמר המקורי).

ההודעה על תביעת הדיבה שהגישה עוררה מחדש גל ביקורת ברשת, לצד התגייסות לסיוע לנתבעים. רן בר זיק, מתכנת במקצועו, כתב פוסט ובו קרא למתכנתים ולאנשי מקצוע לסייע לרכז את הטעויות העובדתיות בהרצאה של גנד גלילי. "כאן אנחנו, מתכנתים ואנשים טכנולוגיים יכולים לעזור ולסייע לנתבעים ולהראות להם – וגם לענב גנד גלילי ולעורכי הדין שלה, שאנחנו לא מוכנים לקבל תביעות השתקה מהסוג הזה. שאנחנו לא מוכנים להיות בשקט כאשר מישהי עולה על הבמה בכנס טכנולוגי ומעבירה הרצאה שהיא מלאה בטעויות קשות".

לשם כך הוא פתח מסמך שיתופי בגוגל דוקס ובו ביקש מגולשים בעלי ידע לרכז את השגיאות העובדתיות שהם מוצאים בהרצאות השונות של גלילי. בינתיים כבר נאספו כשלושה עמודי טעויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ