מהפך: פייסבוק מתירה תמונות הנקה

אחרי שנים של מאבקים מצד קבוצות פמיניסטיות, הרשת שינתה בחשאי את כללי המדיניות והסכימה שזה "טבעי ויפה"

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

פייסבוק הסירה בשקט את האיסור על תמונות של אמהות מיניקות באתר לפני יותר משבועיים, ורק בשבוע שעבר החלו פעילות פמיניסטיות להבחין בכך. ההחלטה הופכת מדיניות שנוית מחלוקת שהיתה נהוגה ברשת החברתית זה שנים, והציבה אותה לא אחת בקונפליקט עם ארגוני נשים.

המדיניות החדשה, שכאמור נכנסה לתוקפה בחשאי, מתוארת בדף העוסק ב"אזהרות וחסימות". בתשובה לשאלה "האם פייסבוק מתירה תמונות של אמהות מניקות?" הרשת החברתית כתבה "כן. אנחנו מסכימים שהנקה היא טבעית ויפה, ואנחנו שמחים שזה חשוב לאמהות לחלוק את החוויות שלהן עם פייסבוק. הרוב המכריע של התמונות האלה עומדות בקו אחד עם המדיניות שלנו".

"אנא זכרו שהתמונות שאנחנו בוחנים, מובאות לידיעתנו כמעט אך ורק בידי משתמשים אחרים בפייסבוק שמתלוננים על השיתוף שלהן בפייסבוק". מסמך הנחיות שדלף ב-2012 גילה כי הרשת החברתית מצנזרת כל תמונה הקשורה בפעילות מינית, גם אם לא מופיעים בה איברים חשופים. בכך נכללו גם תצלומים של הנקה, לפחות במקרים שבהם נחשפות גם פטמות.

מתוך Free the Nipple

השינוי, שעליו כתבה לראשונה הפעילה הפמיניסטית סוראיה צ'מלי בהאפינגטון פוסט, מגיע לאחר שבמרוצת השנים, לפחות מאז 2007, כבר קמו כמה וכמה יוזמות שניסו לשנות את היחס של הרשת החברתית. צ'מלי הזכירה כי הרשת החברתית מלאה קבוצות כמו Hey Facebook! Breastfeeding is Not Obscene ו-FB v Breastfeeding שיוצאות נגד האיסור של הרשת החברתית. היוזמה האחרונה שבהן, לה רבים ייחסו את השינוי במדיניות, היתה מסע מחאה וסרט תחת הכותרת #FreeTheNipple (שחררו את הפטמה).

המבקרות מוחות על הניסיון להדיר את ההנקה מהשטח הציבורי, בשעה שתמונות שמתארות נשים כאובייקטים מיניים רווחות. "פייסבוק ממשיכה להיות מקום שבו תמונות של נשים כאובייקטים מיניים (פורנוגרפיה בוטה נוגדת את מדיניות הרשת) או כאובייקטים להשפלה מותרות לרוב, אבל אחרות שבהן נשים מציגות את גופן שלא כדי לספק את העניין המיני של גברים, בדרך כלל לא", כתבה וצייינה שתמונות של נשים שעברו כריתת שד הוסרו מהרשת, וכאמור גם תמונות של נשים מיניקות.

מנגד, היו לא מעט גברים וגם נשים שתמכו לאורך השנים בעמדה של פייסבוק וכתבו כי הם לא מעוניינים לראות הנקה במרחב הציבורי.

המחלוקות לא פסחו גם על אפליקציית אינסטגרם, שפייסבוק רכשה לפני כשנתיים מפעילה צנזורה נגד תמונות עירום. כפי שקרה למשל למישל יבור ב-2012 ולאחרונה גם לזמרת ריהאנה, שחשבונה נחסם לאחר שהעלתה תמונות עירום שצולמו בעבור מגזין Lui. הזמרת הודיעה מאוחר יותר כי היא נוטשת את אינסטגרם בעקבות ההסרה, שלדברי הרשת בוצעה בידי מערכת אוטומטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ