קורבנות טרור הגישו צו לעיקול שמות הדומיין של איראן וסוריה

עורכי דינם הגישו צו של בית משפט בארה"ב לארגון ICANN בדרישה לקבל שליטה על שמות המתחם; בנוסף על הכוונת: צפון קוריאה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

קבוצת קורבנות טרור בישראל ובארה"ב פתחה בהליך לעיקול רישיון האינטרנט ושמות המתחם של איראן, סוריה וצפון קוריאה, בשל מעורבותן במימון מעשי טרור. 

בית המשפט המחוזי של מחוז קולומביה בארה"ב הוציא את הצו מפני שהנפגעים שלטובתם נפסקו פיצויים בפסיקות קודמות, טרם קיבלו את הכספים. הצו הוגש ל-ICANN (ראשי התיבות של the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), הארגון האחראי על הקצאת כתובות IP וסיומות שמות מתחם (דומיין) כמו .ir באיראן או .il בישראל.

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, מארגון "שורת הדין", שהגישה את התביעה בשיתוף עם עו"ד רוברט טולצ'ין מניו יורק, אמרה ל"הארץ" כי צו העיקול, שייכנס לתוקפו בעוד 10 ימים, לא נועד לפגוע באתרים מן השורה באיראן, אלא יאפשר לנפגעי הטרור לקבל לידיהן את הכספים המגיעים מאיראן ל-ICANN בכל פעם שמישהו יהיה מעוניין בפתיחת אתר חדש, או בחידוש הרישום של שם מתחם חדש עם הסיומת .ir.

דרשן לייטנר ועורכי דין נוספים הסבירו ל"הארץ" כי שם מתחם הוא נכס חוזי, שניתן לעקל. לדברי אחד מהם, אם בית משפט נתן צו עיקול (ברישום) על שם מתחם המוחזק אצל רשם שמות מתחם מסויים, לא ניתן לבצע העברה של שם המתחם לאחר טרם בירור התיק בו הוטל צו המניעה.

"אנחנו נכבה רק את האתרים שנרצה לכבות", הוסיפה. "המלחמה היא נגד ממשלת איראן ואין לנו כוונה לפגוע באתרים אחרים. כל האתרים ששייכים לממשלה ככל הנראה לא יחודשו ברגע שהאינטרנט האיראני יעבור לרשותנו". דרשן לייטנר אמרה כי הקורבנות כבר עיקלו חשבונות בנק ונדל"ן בשווי של עשרות מיליוני דולר.  

עורכי דין נוספים שנשאלו בנושא ציינו כי עדיין צריך להמתין לתגובת ICANN, וכי צעדים כאלה נועדו בדרך כלל לצורכי הפעלת לחץ.

מארגון ICANN טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ