28% מהגולשים קוראים לשלילת אזרחות לערבים ישראלים שהשתתפו במהומות

מחקר של המטה למאבק בגזענות על הדיונים ברשתות החברתיות בסוף השבוע מגלה כי 22% מהגולשים קראו לחרם כלכלי ורק 6% קראו לאיפוק

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

כל מי שמבלה בפייסבוק או טוויטר בימים האחרונים ראה במו עיניו כיצד הרשת הפכה לזירת קרב מרכזית בין ימין לשמאל, עם אינספור קבוצות שנאה שנפתחו בעקבות חטיפת אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל ורציחתם ודיונים סוערים שרק החריפו בעקבות רצח מוחמד אבו חדיר.

נתונים של המטה למאבק בגזענות שפורסמו אתמול (שני) מגלים כמה חריפה התגובה ברשת לאירועים. הנתונים שאספה חברת באזילה, במסגרת מחקר במימון הקרן החדשה, מגלים שמעל רבע מהגולשים (28%) שעסקו בנושא קוראים לשלילת אזרחות ערביי ישראל שהשתתפו במהומות נוסף לקריאה לגרש אותם לשטחים. בנוסף, 22% קוראים לחרם כלכלי על עסקים ערבים- בעיקר בכפרים על מנת להעניש אותם כלכלית. רק 6% מהשיח ברשת בלבד קורא לגלות איפוק ומתינות ביחס לנעשה בשטח. עם זאת, לפחות ברבע מהדיונים היו אנשים שקראו לאיפוק.

המחקר, שבוצע בסוף השבוע, כלל דגימה של 100 דיונים מתוך 18,938 דיונים ברשת בנושא בפייסבוק, טוויטר ובאתרי פורומים כמו FXP ורוטר. בדיונים שנדגמו השתתפו 5709 איש.

שוטרים מחלצים ערבים במהלך הפגנה של פעילי ימין ברחוב יפו בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

הנושא שתפס את עיקר הדיון היה ההפגנות האלימות של ערבים אזרחי ישראל. "הגורמים שהניעו אותן היו פחות חשובים בשיח, אלא עצם קיומן של המהומות. היחס למהומות היה שלילי, ועיקר השיח היה הבעת כעס על עצם השתתפותם של ערביי ישראל במהומות, כאשר חלק מהמשתתפים ראו בכך 'כפיות טובה' של ערביי ישראל", כתבו עורכי הדו"ח.

"הכעס שהביעו הגולשים על כך שערביי ישראל 'מעזים למחות' היה ניכר, וכתוצאה מכך דרך הפעולה הבולטת ביותר הייתה קריאה לשלילת אזרחותם של המשתתפים במהומות. חלק הציעו גם לגרש אותם לשטחים כדי 'שילמדו להעריך מה שיש להם פה'", הם הוסיפו.

בנוסף כ-16% קראו להשמדת החמאס ו-10% המשיכו לקרוא לעונש מוות מחבלים. אבל מדובר בירידה משמעותית לעומת השבוע הקודם, שבו עמדו במרכז השיח נושא חטיפת שלושת הנערים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ