ה-NSA עקבה אחר חמישה אזרחים מוסלמים ובהם פעיל זכויות אדם

מסמכים נוספים שהדליף אדוארד סנודן מגלה כי הממשל האמריקאי עקב אחריהם במשך שנים למרות שנגד איש מהם לא הוגשו אישומים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

דו"ח חדש, המבוסס על מסמכים שסופקו על ידי אדוארד סנודן, חשף כי הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) עקבה אחרי חמישה אמריקאים-מוסלמים, כולל ראש ארגון למען זכויות האזרח.

הגילוי של מה שתואר כ"מטרות מעקב פנימיות", על ידי גלן גרינוולד באתר The Intercept מספק הצצה נדירה לתוך אחד הסודות הכמוסים ביותר של חוקרים בתחום הריגול הנגדי והמלחמה בטרור. המאמר עורר ביקורת על הצידוק לריגול פנימי, על אף שהממשל גינתה אותו וטענה כי הוא חסר אחריות ומזיק לביטחון הלאומי.

הדו"ח התבסס על מה שהאתר של גרינוולד תיאר כגיליון אלקטרוני של 7,485 כתובות אימייל, שהיו תחת מעקב בשנים 2002 עד 2008. המסמך נקרא FISA Recap, מה שמרמז כי המעקבים נערכו בהתאם לאישור של "החוק למעקב מודיעיני זר".

שניים מהחמישה שזוהו כמטרה למעקב היו הושאנג אמיראחמדי, מרצה באוניברסיטת רטגרס ונשיא "המועצה האמריקאית-איראנית", ארגון הפועל בנושאים דיפלומטיים, וניהאד עוואד, מנכ"ל "המועצה ליחסים אסלאמיים-אמריקאים", ארגון מוסלמי למען זכויות האזרח.

הפגנה נגד תוכנית המעקבים של ה-NSA בגבעת הקפיטול, בשנה שעברהצילום: אי–פי

שמות נוספים הם שמותיהם של אסים גאפור, עורך דין המטפל בתיקים הקשורים לטרור, פייסל גיל, לשעבר עורך דין במשרד לביטחון פנים שלאחר מכן עבד עם גאפור בתביעה משפטית שהוגשה על ידי קורבנות פיגועי טרור בסודאן, ואגא סעיד, יו"ר "הברית האמריקאית-המוסלמית" התומכת במועמדים פוליטיים מוסלמים.

במסמך לא נאמר מה החשדות או ההוכחות נגד החמישה ומדוע הוחל במעקב אחריהם. נגד אף אחד מהם לא הוגשו אישומים.

חלק מהחמישה הכחישו בראיונות כל מעורבות בטרור או ריגול, וגאפור אמר כי לדעתו, הסיבה למעקב אחריו היתה דתו. "אני מנסה לא לשלוף את קלף הגזענות, אבל באמת שאין כל הסבר אחר".

אמיראחמדי, בעל אזרחות אמריקאית ואיראנית, אמר כי הוא מבין מדוע הממשל האמריקאי עשויה לרצות לחקור אותו בתקופת מתיחות. הוא תיאר עצמו כפעיל מוסלמי חילוני למען השלום, וציין שניסה להציג את מועמדותו לנשיאות איראן ולארגן מפגשים בין מנהיגים אמריקאים לאיראנים.

מעקבים כמו אלה שנערכו אחרי החמישה נעשים לא רק כדי לחקור אנשים החשודים כטרוריסטים, אלא גם אלה החשודים שהם סוכנים זרים המנסים להשפיע על המדיניות האמריקאית.

הממשל סירב לאשר אם מישהו מהחמישה היה תחת מעקב או להסביר מדוע בוצע מעקב כזה. כמה עשרות ארגוני זכויות אדם שלחו מכתב לנשיא ברק אובמה ביום רביעים והביעו דאגה לנוכח החשש מפני מה שכינו "מעקב מפלה ופוגעני". עם זאת הם הודו שאינם יודעים את כל העובדות וביקשו את המידע הדרוש כדי להבין את המצב לאשורו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ