האקרים פלסטינים השתלטו על דף הפייסבוק של מכבי תל אביב בכדורגל

כמו במקרים הקודמים ב"סטטוסים מצייצים", בדף של דודו אהרון ודומינו'ס פיצה, השליטה הושבה לבעלי הדף תוך זמן קצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האקרים פלסטיניים המשיכו היום (ראשון) לפרוץ לדפי פייסבוק ישראלים פופולאריים, אחרי שפרצו אמש (שבת) ל"סטטוסים מצייצים" ולדפים נוספים כמו דף הפייסבוק של דודו אהרון. ככל הנראה באמצעות מתקפת פישינג. הערב פרצו התוקפים לדף של מכבי תל אביב בכדורגל, שעות ספורות לאחר שהשתלטו על הדף של רשת דומינו'ס פיצה.

בכל המקרים התוקפים פרסמו בעמוד סטטוסים מאיימים בערבית ועברית, ולעתים בשפות נוספות. אבל, השליטה בדפים הושבה לבעליהם תוך פרק זמן שלא עלה על כמה שעות לכל היותר.

בתקיפה שאירעה אתמול השתלטו התוקפים על סטטוסים מצייצים סמוך לשעה 21:00, השעה בה החמאס איים במתקפת טילים גדולה על תל אביב. התוקפים העלו לעמוד תמונות וסטטוסי תמיכה בחמאס ואיומים על ישראל. כשעה וחצי לאחר מכן, השליטה בדף "סטטוסים מצייצים", שהושחת והוסר לאחר מכן מהרשת החברתית, הושבה למנהליו. 

דף הפייסבוק של מכבי תל אביב בכדורגל לאחר שנפרץ. צילום מסך

בניגוד למה שנכתב אמש, נראה שעמוד "אנשים בינוניים וסבירים" לא נפרץ, אלא מפעיליו החליטו להתחזות בעצמם לפורצים. באנשים בינוניים וסבירים לעומת זאת הועלו איומים עילגים בעברית כמו: "הכה אותי עוד פעם אחד וגאזה תנקום מודיעין תהבוך כולה אש" ו"חמאס חייב להניח את היסודות למחר ללא ציונים. תשחרר את גאזה אויב מר הלחימה תחסל את המזם ציוני". זאת לצד וכתובת בערבית שהיו בעצם ציטוטים משירים של להקות פופ כמו Nsync. מפעיל הדף, עומרי חזות, כתב לאחר מכן בעמוד שלו בפייסבוק "אני מרגיש כמו יגאל שילון (המוכר מתוכניות מתיחות), רק בפייסבוק ובלי פרס של אוטו בסוף".

אבי לן, מנהל "סטטוסים מצייצים", שלו יותר מחצי מיליון לייקים, סיפר ל"הארץ" כי הוא מאמין שהתוקפים השתלטו על הדף באמצעות הודעה שהתחזתה לפייסבוק. "פתאום הבנתי שנשללו ממני סמכויות של מנהל בדף. ברגע הראשון הייתי בהלם ברגע השני ניסיתי להיכנס דרך החשבון של בת הזוג שלי, ברגע שראיתי שגם היא סולקה מתפקיד האדמין הבנתי שחטפנו חתיכת טיל".  

"אני חושב שזה קרה באמצעות פישינג", הוא אמר. "קיבלתי הודעה כביכול מפייסבוק שמספרת שהדף קיבל פיצ'ר חדש והייתי צריך לאשר את ההודעה. זה נראה חשוד ולכן התייעצתי עם ידיד טוב שלי דורי בן ישראל קריו, שמנהל את הבלוג המזבלה. ברגע הראשון זה נראה לו חשוד וכעבור כמה דקות הוא בדק עם חבר שלו, שאמר שזה פיצ'ר אמיתי שנמצא בתהליך ניסוי. אבל ההודעה עצמה כנראה היתה פישינג כמו שחשבנו בהתחלה".

אבל לאחר כשעה וחצי, לן סיפר כי פייסבוק כבר השיבה לו את הרשאות הניהול. "עברה שעה של נצח", הוא סיפר. "הרבה מאוד אנשים טובים פנו לפייסבוק ישראל ואני רוצה לעזור להם על העבודה הטובה והמהירה שהם עשו. וזה היה מחמם לב כמה אכפת מהדף הזה לכל כך הרבה אנשים".

התקיפה של מנהלי הדפים, והשימוש בפיצ'ר שנמצא בתהליך ניסוי, מעידה על מידה של תחכום, אבל במקביל מתקיימות התקפות השחתת אתרים בידי תוקפים שונים. האקרים פרו פלסטינים טוענים להשחתה או הפלה של מאות אתרים ישראליים, אך לא מדובר בסיבה כלשהי לבהלה, ובדרך כלל מדובר בהפלה של שרתים לא מוגנים כיאות ושל אתרים שוליים. ב-middleeasternet.com ציינו כי בטוויטר פורסמו הנחיות לשימוש בכלים להפלת אתרים - במילים אחרות כל אחד שמחזיק בדפדפן וחיבור לאינטרנט יכול להצטרף למתקפה.

סטטוסים מצייצים לאחר שהושחת. צילום מסך
אנשים בינוניים וסבירים. צילום מסך

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ