פיקוד העורף חסם את עדכוני האזעקות לאתר שמשרת עשרות אלפים

אתר צבע אדום, יוזמה פרטית של מפתח ישראלי, השתמש בעדכונים של פיקוד העורף, אך נחסם בגלל שהוא מאוחסן בחו"ל. בפיקוד סירבו להתיר לו גישה מחו"ל

עודד ירון
עודד ירון

עוד לפני שמבצע צוק איתן הוכרז, מפתחי תוכנה רבים הזדרזו לעשות ככל שביכולתם כדי לסייע לנוכח ירי הרקטות הכבד על ישראל. כמה מהאפליקציות שבלטו הציעו פיתרונות משלימים להתרעות של פיקוד העורף, אבל בצה"ל לא ששים לעודד את היוזמות החיצוניות. הם מסבירים כי הם חוששים מפתרונות לא אמינים. אבל, כעת מתברר כי גם במקרים של אפליקציות שכבר עובדות ומסייעות לאזרחים, צה"ל לא שש לשנות את מדיניותו.

כך קרה למשל במקרה של אתר צבע אדום (tzevaadom.com) שפיתח סלבה נובגרודוב. האתר, שמתריע על אזעקות בדפדפן, משלב בין מידע על אזעקות למפה שמראה את האזור הכללי שאליו נורות הרקטות, והוא מזהיר תושבים באמצעות התרעה קולית והבהוב של המסך - מה שיכול לסייע לסובלים מלקויות שמיעה.

ואולם ביום שני בערב החל האתר לסבול מבעיות מפני שפיקוד העורף חסם את ערוץ הקשר בינו לבין השרתים שלו בחו"ל, מחשש למתקפות עליו. באותו ערוץ משתמשות גם אפליקציות נוספות. בפיקוד העורף לא ממהרים לתמוך במפתחים שעושים שימוש בערוץ זה, כפי שגילה גם אסף לביא כשניסה לסייע בפיתוח של ממשק שישפר את החיבור למפתחים נוספים.

אתר צבע אדום

נובגורודוב ציין בפוסט שכתב בפייסבוק כי האתר מתפקד מפני שהוא מסתמך על שני מקורות מידע נוספים, אבל המקור החשוב ביותר הוא הלינק של פיקוד העורף.

גם נובגורודוב לא מערער על כך שיש הגיון בחסימת תעבורה נכנסת מחו"ל, בעיקר לנוכח המתקפות הכבדות, אבל בסטטוס שכתב בפייסבוק הסביר כי ניתן בקלות להוסיף את האתר שלו לרשימה של אתרים שמותרים בגישה, מה שנקרא Whitelist. אבל בפיקוד העורף, אליו פנה, לא רצו לשנות את מדיניותם עבורו, למרות שהאתר משמש אזרחים רבים.

"קודם כל חשוב לציין שכל פעם שיש אי דיווח של אזעקות בארץ אני מקבל מאות מיילים על כך - מה שרק מוכיח שהאתר חשוב לאזרחי ישראל", כתב נובגורודוב בסטטוס שלו.  "לטוב ולרע האתר הפך לכלי חשוב מאוד עבור עשרות עם לא מאות אלפי אזרחים בישראל. (בשבוע וחצי היו 1.2 מיליון כניסות, וכל יום יש כ-150 אלף כניסות)".

כאשר הגולשת שירן חסון פנתה לפיקוד העורף בשאלה מדוע לא מחדשים את הקישור הם השיבו "לצערנו נאלצנו להגביל את הגישה למידע זה עקב חשיבותו העליונה של בטחון המידע בתקופה זו", והדגישו, כפי שנאמר שוב ל"הארץ" שיש ערוצים חלופיים רבים לאזעקות. עוד הוסיפו מפעילי דף הפייסבוק של פיקוד העורף כי "הנושא נבדק לעומק ואנו נמצאים בקשר עם סלבה. ישנם שיקולים רבים בהנחיה זו ואיננו יכולים להסביר ולפרט בערוצים אלו את כולם".

גורם בצה"ל אמר ל"הארץ" השבוע כי הצבא כבר הגיע להסכם עם חברת טלדור שמפתחת עבורו אפליקציה. סביר להניח שאם זו היתה קיימת כבר, המרץ והרצון הטוב של מפתחי האפליקציות היה מופנים למקום אחר, אבל נכון לעכשיו הם פשוט רוצים למלא את החלל שהם רואים.

בפיקוד העורף מזכירים כי קיימים ערוצים חלופיים וגם נובגורודוב ציין בפוסט שלו כי בפיקוד ממליצים להתעדכן בדרכים נוספות מלבד אזעקות והאתר שלו. כלומר באתרי חדשות, בגל השקט ובערוצי רדיו וטלוויזיה.

בדובר צה"ל חזרו על התשובה הקודמת בתגובה לשאלת "הארץ" בנושא. "מלבד האמצעים הקיימים לאזרח כיום, פיקוד העורף מפתח אמצעי התרעה משלימים הכוללים, בין היתר, אפליקציה, כאשר מטרתם התרעה ממוקדת שתגיע לכל אזרח בהתאם למקום בו נמצא. בשלב זה פיתוח המערכות טרם הסתיים והן יופצו לשימוש אזרחי מדינת ישראל, לכשיושלם פיתוחן. יש להדגיש כי הפיתוחים והאמצעים הטכנולוגים שמוצעים הם אמצעי התרעה משלימים למערך הצופרים של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ