עודד ירון

ויקימדיה, הקרן שעומדת מאחורי ויקיפדיה, מסרבת להכיר בזכויות היוצרים של צלם ולהסיר תמונות קופים ממאגריה בטענה כי מדובר בעצם בתמונות שצילם הקוף, ועל כן הוא אינו בעל הזכויות.

על פי הדיווח בטלגרף הבריטי דייוויד סלייטר הוא צלם טבע במקצועו שהגיע ב-2011 לאינדונזיה כדי לצלם קופי מקוק שחור, אך בשלב מסוים אחד הקופים חטף לו את המצלמה וצילם תמונות.

"הם היו די שובבים, וקפצו על כל הציוד שלי. וזה נראה כאילו הם כבר דגמנו למצלמה כשאחד מהם לחץ על הכפתור", הוא סיפר לאחר מכן. בתחילה האחרים נבהלו מהצליל של הצמצם, אולם הם חזרו לבסוף והקוף החל לצלם את חבריו ואת עצמו.

הסלפי של המקוק השחור. צילום מסך: מוויקיפדיהצילום: תלוי את מי שואלים

רוב התמונות היו אמנם מטושטשות אבל כמה מהן, כולל סלפי של הקוף המצלם, נראות נהדר, והן הופיעו בכתבות רבות ברשת ומחוץ לה, וגם נוספו למאגר התמונות  Wikimedia Commons, שבו התמונות חופשיות לשימוש.

סלייטר טוען כי הכללת התמונות במאגר החופשי פוגעת בהכנסות שלו מהתמונות, מאחר שכל אחד יכול להשתמש בהן מבלי לשלם לו תמלוגים. הוא ציין שהוא הוציא כסף רב על המסע לאינדונזיה אבל לא הרוויח דבר מאחר שאינו יכול למכור את התמונות.

 הוא התלונן בפני ויקימדיה, אך בדו"ח שלה נכתב כי הוא לא מחזיק בזכויות היוצרים על התמונה. "כדי לטעון לזכויות על התמונה, הצלם היה צריך לתרום תרומה משמעותית לתמונה הסופית, ואפילו אז הוא היה מחזיק בזכויות לאותם שינויים, לא לתמונה הבסיסית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ