רוצים לריב עם מישהו על המצב? יש אתר בדיוק בשבילכם

האחים אייל ואסף גבע יצרו את "מישהו לריב איתו", גרסה אקטואלית של צ'ט רולט וסיפקו לימנים ושמאלנים מקום לריב בלהט, להיכנס לנעלי הצד השני ובעיקר לעשות שמח

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

מבצע צוק איתן ורצח גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח הפכו את הרשת הישראלית ליורה רותחת של ויכוחים ושנאה. אתר חדש שכובש היום את גולשי פייסבוק מנסה לתעל את הרגשות לכיוון אחר, קצת פחות חמור סבר.

האתר, "מישהו לריב איתו" לוקח את הרעיון של צ'טרולט (chatroulette), וידיאו צ'ט בין זרים מוחלטים שהסתיים פעמים רבות באיברים פרטיים חשופים, ונותן לו טוויסט מקומי. צ'טרולט נפתח בסוף שנת 2009 בידי נער רוסי בן 18 בשם אנדריי טרנובסקי וזכה להצלחה כמעט מיידית.

"מישהו לריב איתו הוא רולטת צ'אט מבוססת דעה פוליטית", כתבו יוצרי האתר, האחים אייל ואסף גבע. "תחילה בחרו את צד הדעה הפוליטית שאליו אתם משתייכים והמערכת תמצא לכם אקראית מישהו מהצד השני של המפה הפוליטית לריב איתו. בשיחה אנונימית לחלוטין תוכלו לגשר על הפערים הגדולים שבמדינת ישראל או להעמיק את השסע להנאתכם".

"כמו כולם היה לנו קשה מאוד להתחמק מהאווירה שפשתה בפייסבוק, אולי אפילו יותר מהרחוב", אמר אייל גבע בשיחת טלפון עם "הארץ". "היתה איזו התפוצצות של ויכוחי אינטרנט לוהטים שגבלו בקללות ואיומים. זה העלה את הרעיון ליצור פלטפורמה אחרת לעשות את זה".

אייל, סטודנט לקולנוע בן 23, חשב על הרעיון לפני שבוע בלבד, ואחיו, סטודנט למחשבים ואנימציה בן 25, היה אחראי על הצד הטכני. אייל סיפר שרעיון הוא להציף מיד את חילוקי הדעות. "בגלל הטוויסט הזה, שאתה תקבל מישהו שאתה לא מסכים איתו, ישר יהיה לך על מה לריב. זה מאוד מצחיק כשאתה פוגש מישהו שאתה לא יודע עליו כלום חוץ מאשר איזה כפתור הוא לחץ בהתחלה וכבר תרצה לריב איתו".

"ניסינו לא להיות רציניים מדי, הוא הוסיף. "זאת אומרת, לשמור על איזשהו גוון של משחקיות. האנונימיות מאוד מאפשרת את זה שלרגע תהיה שמאלני ותריב בחירוף נפש, וברגע הבא תהיה ימני. עשינו כפתור שבתוך שיחה אתה ישר יכול להחליף  צד בלחיצה אחת, להשתמש בטיעונים שמישהו אמר לך רק עכשיו ולכתוב אותם עם הרבה סימני קריאה כדי להכעיס אנשים".

גבע סיפר שההצלחה של האפליקציה הקטנה שלהם הפתיעה גם אותם. היום ב-12 בצהרים איש מלבדם וכמה חברים שלהם לא ידע על האפליקציה, והם עדיין התלבטו אם להפיץ אותה, אך לבסוף אמרו לחבריהם להפיץ לחברים. מאז הפיד של רבים בפייסבוק מוצף בדוגמאות של שיחות. הפופולריות היתה כה גדולה שהם נאלצו להחליף את כתובת האתר המקורית (mishehu.im). בעת הראיון היו כבר 200 איש מחוברים לצ'טים במקביל, ותור של 10 שמאלנים שמחכים לימנים, מה שתומך בתחושה של רבים, שמדובר בעיקר בשמאלנים שעטים על ההזדמנות שמנסים להצחיק ולהטריל שמאלנים, אבל הוא ציין שזה לא בטוח שהתחושה מבוססת. "יש עודף של שמאלנים, אבל קשה להגיד. הנזילות הזו היא חלק מובנה באתר, אז אי אפשר לדעת באמת מה סוג המשתמשים".

"מאוד סקרן אותנו לאן זה ילך", הוא אמר. "היה ברור שייקחו את זה לכיוון של בדיחות. אבל בסופו של דבר אנחנו עשינו צ'ט, התוכן עצמו תלוי במשתמשים. אם אנשים ירצו לריב ולהתווכח ולריב ולשנוא הם יכולים, אם אנשים יירצו לעשות בדיחות זה גם אפשרי, וגם אם הם ירצו דיון אמיתי ופורה, אני מקווה שגם זה יכול לקרות".

מה אתה רצית?

"ליצור אתר פופולרי", הוא השיב והוסיף, "קיווינו שיהיה שם הכל. קיווינו שיהיו שם בדיחות וגם דיונים רציניים. בגלל זה המהירות שבה אתה יכול להחליף, זה מגיע מהצ'טרולט - אם מישהו לא לטעמך אתה יכול להחליף".

"אני חושב שבגלל שזה צ'ט, הקללות שראינו בצורה כל כך בוטה בגלל הפרהסיה של פייסבוק יהיו פחות רלוונטיות. גם אם מישהו יגיע לקלל, הוא יתעייף מהר מאוד. בנאדם אחד יעביר אותו, שני, שלישי. זה קצת איך שהמדיום עובד, אני מקווה. אני מאוד מקווה, יכול להיות שאני אתבדה".

בסופו של דבר הוא אמר, "זה לא בדיוק צו פיוס, נקווה שבהפוך על הפוך זה יוביל למשהו טוב. אבל זה לא בשליטתנו".

עדכון: חוקרי אבטחה ומתכנתים שנכנסו לאתר הבחינו שיש בו פרצה שמאפשרת לתוקפים להחדיר קוד חיצוני לאתר, כפי שכתבו בן מאירי ואיציק פישר בבלוג סרטן בגב האומה. הדבר כמובן עלול לאפשר להחדיר קוד זדוני, אך מאירי פשוט השתמש בכך כדי להטריל את בני שיחו בצ'ט.

עדכון 2: האחים חסמו את הפרצה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ