סנודן: האקרים של ה-NSA הם שניתקו את האינטרנט בסוריה

תקיפה של נתב מרכזי ב-2012 הוביל לקריסת הרשת לשעות ארוכות; כולם האשימו את אסד, אבל ב-NSA כבר סמכו על כך שאם יתגלו, תמיד יוכלו להאשים את ישראל

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

תעבורת האינטרנט בסוריה נותקה כמה פעמים בזמן מלחמת האזרחים שמתנהלת שם כבר יותר משלוש שנים, ובכל הפעמים הופנתה אצבע מאשימה לעבר משטרו של באשר אסד. ואולם, לפחות באחת הפעמים, ב-2012, האשמה לא היתה של המשטר הסורי אלא של TAO, יחידת ההאקרים המובחרת של ה-NSA - כך סיפר מדליף מסמכי הסוכנות, אדוארד סנודן, בראיונות שקיים עם מגזין Wired.

סנודן סיפר לג'יימס במפורד כי גילה על התקרית כחצי שנה לאחר מכן כשעבד כבר בבוז אלן, חברה קבלנית של ה-NSA. קצין מודיעין אמר לו כי מה שקרה הוא שיחידת ההאקרים המובחרת ניסתה להחדיר וירוס לתוך אחד הנתבים המרכזיים בספקית אינטרנט בסוריה - מה שהיה מאפשר לסוכנות לנטר חלק גדול מהמיילים וסוגים נוספים של תעבורת האינטרנט בחלקים ניכרים מהמדינה.

הבעיה היתה שמשהו השתבש והנתב קרס לחלוטין וגרם לסוריה לאבד כליל את הקישור לאינטרנט. הדבר הוביל לפאניקה ביחידה, ולניסיונות לתקן בחשאי את הבעיה תוך שהם מטשטשים את עקבותיהם. על פי הדיווח, ככל הנראה הסורים לא הצליחו למצוא מי היה אחראי לקריסה, אבל במטה היחידה התבדחו ואמרו "אם ניתפס, תמיד אפשר להאשים את ישראל".

צילום: רויטרסצילום: Reuters

סנודן אמר לבמפורד שזה היה אחד מציוני הדרך שהובילו להחלטה לחשוף את מסמכי סוכנות הביון האמריקאית, אבל הוא היה אחד מני רבים. בראיונות שקיים איתו במפורד במוסקווה המדליף סיפר בין היתר על גילוי נוסף שלא נחשף עד כה ואותו הגדיר הקש ששבר את גב הגמל.

חלק ניכר מתפקידיו של סנודן בבוז אלן היו לנתח מתקפות סייבר מסין, ולדבריו במסגרת זו ה-NSA פרצה לאוניברסיטאות ולבתי חולים ומוסדות אזרחיים נוספים. "זה לא סוד שאנחנו תוקפים את סין באופן מאוד אגרסיווי. אבל חצינו קווים. אנחנו תוקפים אוניברסיטאות ובתי חולים ותשתית אזרחית במקום מטרות ממשלתיות וצבאיות", אמר.

התוכנית שהיטתה את הכף בעבורו היתה תוכנית בשם MonsterMind, שהיתה אמורה לזהות באופן אוטומטי מתקפות סייבר ממדינות שונות, ולבלום אותן. ואולם בניגוד לטכנולוגיות שונות בהן משתמשות חברות תקשורת ומדינות, מונסטרמיינד לא היתה אמורה להסתפק בבלימה פסיבית, אלא לתקוף אוטומטית, ללא מגע יד אדם, את המדינה שממנה מגיעה המתקפה.

סנודן הסביר כי מדובר ברעיון עיוועים, מאחר שממילא האקרים רבים משתלטים על מחשבים במדינות אחרות ותוקפים מהן, כך שהמערכת עלולה לבצע מתקפה נגד המדינה הלא נכונה ולפגוע בדרך במוסדות אזרחיים רבים. במקרים רבים המתקפות יכולות אף להגיע מתוך המדינה עצמה, אם ההאקרים הצליחו ליצור להם בוטנט (רשת מחשבים בשליטתם) בתוכה.

בנוסף, הוא הסביר, התוכנית הצריכה חדירה חסרת תקדים לכל התעבורה הנכנסת לארה"ב. "הטענה היא שהדרך היחידה לזהות מתקפה זדונית היא אם אנחנו מנתחים את כל זרימות התעבורה. ואם אנחנו מנתחים את כל התעבודה, זה אומר שאנחנו מיירטים את כל התעבורה. כלומר אנחנו מפרים את התיקון הרביעי לחוקה, תופסים תעבורה פרטית ללא צו, בלי עילה סבירה או אפילו חשד לעבירה. של כולם, כל הזמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ