קצין בכיר: איראן מעורבת בתקיפות הסייבר במבצע צוק איתן

הקצין ציין כי רוב המתקפות כוונו נגד תשתית האינטרנט האזרחית בישראל ונגד אתרים וחשבונות רשמיים של הצבא; המערכות הקריטיות לא הותקפו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בשיחה עם כתבים צבאיים היום (ראשון) אמר קצין בכיר בצה"ל כי לצד הלחימה ברצועת עזה במבצע צוק איתן, התנהלה גם מתקפה כנגד אתרים צבאיים וישראליים, שהייתה לדבריו "די רחבת היקף". בין היתר, עמדו אתרי צה"ל הרשמיים תחת מתקפה קיברנטית, ובמקרה אחד הצליחו האקרים לפרוץ לחשבון הרשמי של צה"ל בטוויטר ולכתוב שישנו חשש מדליפה רדיואקטיבית לאחר ששתי רקטות פגעו בכור בדימונה. קבוצת ההאקרים "הצבא האלקטרוני הסורי" לקחה אחריות על הפעולה.

בעקבות הפריצה, באגף התקשוב מתכוונים לבחון את מעטפת האבטחה ברשת הניתנת לאתרים אלו, וכן את האבטחה של החשבונות הרשמיים של הצבא ברשתות החברתיות. לצד זאת, טען הקצין הבכיר כי המערכות הצבאיות עצמן, המשמשות את הצבא לניהול פעילותו, לא היו תחת מתקפות משמעותיות.

לדברי הקצין, האמונים על ההגנה בסייבר נערכו לקראת הלחימה בעזה וצמצמו את הממשקים של התוכנות הצבאיות עם אלו האזרחיות והאינטרנטיות, מחשש לתקיפת סייבר. "בסך הכל, המערכות מוגנות בצורה טובה, ואנשי ההגנה בסייבר - מבחינתם זה היה מבצע", ציין הקצין הבכיר.

קורס הגנת סייבר בצה"לצילום: אלון רון

במקביל, בימי המבצע היו מספר התקפות משמעותיות בסייבר שכוונו לעבר תשתיות האינטרנט בישראל. היד המכוונת של הפעילות האינטנסיבית הזו, כך לדברי הקצין, היא איראן. "הם עשו מאמץ סייברי מאוד משמעותי תוך כדי המבצע, וזה דבר שלא ראינו כמותו קודם לכן - לא בהיקפים האלו ולא בסוג היעדים", אמר הקצין הבכיר.

"אלה יעדי תשתית תקשורת ששייכים למרחב האזרחי של מדינת ישראל". בתקופת הלחימה מסרו בשירות הביטחון הכללי כי התקיפות שכוונו כנגד אתרי אינטרנט סוכלו, וכי הן בוצעו בהקשר ל"יום ירושלים באיראן". לפי השב"כ, "מטרת התקיפה הייתה למנוע כניסה לכמות גדולה של אתרים ישראלים בו זמנית ולזמן ממושך".

בתוך כך, באגף התקשוב מעוניינים להקים גוף ייעודי למרחב הסייבר, במקום פיזור הפעילות הקיברנטית בין אגף התקשוב ואגף המודיעין. לדברי הקצין, "צריך לעשות מעשה בצה"ל שמסדיר טוב יותר (את הנעשה בתחום), כדי להביא לאפקטיביות את היכולות בסייבר". בתחילת השנה קרא קצין באגף התקשוב, אל"ם נתי כהן, להקים פיקוד נוסף, פיקוד סייבר, כדי שיהיה ערוך לקראת אפשרות של מתקפת סייבר נרחבת נגד ישראל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ