משרד הפנים: תעודה ביומטרית מנעה ניסיון התחזות

הרשות לניהול המאגר הביומטרי התגאתה בהישג, אך בתנועה לזכויות דיגיטליות מסרבים להתרגש: אפשר היה למנוע את הזיוף בתשאול פשוט או מבט בתמונה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

הרשות לניהול המאגר הביומטרי במשרד הפנים הודיעה היום (רביעי) כי הצליחה למנוע מאדם להתחזות לאחר ולקבל תעודת זהות בזהות בדויה בזכות התעודה הביומטרית. בתנועה לזכויות דיגיטליות טענו מנגד כי תשאול ראוי היה יכול למנוע את הזיוף ואין צורך במאגר ביומטרי לשם כך.

לדברי הרשות, לפני שלושה חודשים הגיע אדם ללשכת משרד הפנים וקיבל תעודת זהות חכמה על שמו. לפני שבוע הגיע לאותה לשכה אדם אחר וביקש תעודה תוך שהוא מתחזה לראשון.

"לאחר שלב התשאול בלשכה, הועברו הפרטים למאגר הביומטרי", מסרה הרשות לניהול המאגר הביומטרי. "בתהליך הסטנדרטי הקיים, הועברו שתי טביעות אצבע ותמונת פנים גם של אדם ב'. אלו הפרטים היחידים שנמצאים במאגר הביומטרי: שתי טביעות אצבע, תמונת פנים ומספר סידורי. לא מספר זהות. מערכות הרשות לניהול המאגר הביומטרי ופעילות העובדים איתרו כי מדובר בניסיון להתחזות לאדם שפרטיו כבר נמצאים במאגר הביומטרי, ואלה אינם תואמים את הבקשה". עקב כך, הנפקת התיעוד נמנעה. הפרטים הועברו למשטרה שפתחה בחקירה.

ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי, גון קמני, אמר כי "המקרה (שהפעם הותר לפרסום) "מוכיח שוב את הצורך בתיעוד ביומטרי חדש וחשיבות קיומו של המאגר ביומטרי המונע את גניבת זהותם ושומר על פרטיותם וביטחונם של אזרחי ישראל.
הפרויקט מתקדם בצורה טובה וכבר קרוב לחצי מיליון אזרחים קיבלו תיעוד ביומטרי חדש. אזרחים שאת זהותם לא ניתן יותר לזייף ואשר פרטיותם נשמרת".

בתנועה לזכויות דיגיטלית מתחו מנגד ביקורת על הדיווח. פרופ' קרין נהון, מהעותרים לבג"ץ נגד המאגר, אמרה בתגובה כי "לפי תיאור הסיפור נשמע שהייתה פריצה של מערך התשאול שלפיו היום מקבלים תעודות חכמות. צריך לבדוק מדוע מערך התשאול לא עבד . הייתי מציעה לרשות לניהול המאגר הביומטרי לברר כיצד קורה שעבריין עובר את תהליך התשאול, במקום לרוץ לתקשורת ולספר שהם תפסו עבריין".

עוה"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה, התייחס לרמיזה של קמני לכך שהיו כבר מקרים נוספים של זיוף ואמר כי "בדיון שהתקיים בחודש יולי בוועדת החוקה בכנסת הבהירו מהרשות הביומטרית כי כל מקרי הזיוף למעט אחד היו עקב טעות אנוש של עובדי רשות האוכלוסין ולא עקב נסיונות זיוף... הזיוף הזה היה יכול להמנע עם הליך תשאול ראוי, ולא פארסה כפי שעולה מדו"ח הסטטיסטקאי הראשי. הזיוף הזה יכול היה להימנע לו היו משתמשים רק בתמונות, לא ביומטריות, במערכת הזיהוי".

הוא הוסיף כי דו"ח הססטיסטיקאי הראשי שפורסם לפני כחודשיים הראה כי הרשות אינה מבצעת את התשאול כראוי, וכי מי שאינו עובר את שלב התשאול עובר כאילו ענה נכונה. תמונה מדאיגה זו מעמידה בסימן שאלה את היכולת של הרשות הביומטרית להציג דיווח אמיתי על תוצאות הניסוי הביומטרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ