האיראנים שיצרו קליפ ל-Happy נידונו למאסר ומלקות על תנאי

ששת הצעירים נידונו כולם ל-91 מלקות ומאסרים של חצי שנה ושנה על תנאי; אמנסטי: "האבסורד פוגש את חוסר הצדק בגזרי הדין האלה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שבעה צעירים איראנים שצולמו לקליפ חובבני של השיר Happy של פארל ויליאמס נידונו לעונשי מאסר על תנאי ולמלקות.

בסרטון, שהועלה פעמים רבות ליוטיוב, נראים שלוש צעירות גלויות ראש רוקדות ושרות במקומות שונים עם שלושה צעירים. בעבורם הסרטון, שזכה ליותר מ-3 מיליון צפיות, היה רק "תירוץ להיות שמחים", אבל בעבור השלטונות הוא היה פגיעה וולגרית בערכי הרפובליקה האיסלאמית.

השבעה נעצרו במאי השנה ושוחררו בערבות אחרי שהופיעו בטלוויזיה והביעו חרטה על ההופעה בסרטון. מעצרם הוביל למחאות עולמיות ולביקורת בתקשורת וברשת. איראנים רבים הזדעזעו וכמה מבקרים תהו "אם זה פשע להיות שמחים באיראן". אפילו הנשיא האיראני חסן רוחאני כתב בטוויטר "לעמנו יש זכות לשמחה".

השבעה הורשעו בהפצה לא חוקית של סרט ויחסים בלתי חוקיים, אמר עורך דינם, פרשיד רופוגראן. אשה אחת נידונה לשנת מאסר ו-91 מלקות בגין העלאת הסרטון לרשת, בעוד שחמשת האחרים נידונו לעונשי מאסר של חצי שנה ו-91 מלקות. כל העונשים הם עונשים על תנאי. עורך דינם אמר כי אינו יודע אם הם מעוניינים לערער על גזר הדין.

ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת חריפה על החלטת בית המשפט בטהרן. "האבסורד פוגש את חוסר הצדק בגזרי הדין האלה", הגיבה תנועת אמנסטי אינטרנשיונל. לדבריה, אם יאושרו גזרי הדין "התוצאה תהיה מגוחכת: הם הורשעו והפכו לפושעים רק כי יצרו סרטון מוזיקלי שחוגג את השמחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ