גוגל דוחה כ-60% מהבקשות להסרת קישורים על בסיס "הזכות להישכח"

לפי דו"ח שפרסמה החברה, היא קיבלה כ-150 אלף בקשות מאזרחים ממאי האחרון. פייסבוק מובילה את רשימת האתרים שלינקים אליהם הוסרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמישה חודשים לאחר פסיקת בית המשפט האירופי לצדק, שקבע כי גוגל מחויבת להעניק לאנשים את "הזכות להישכח", פרסמה החברה דו"ח אינטראקטיבי ובו נתונים על מספר הבקשות שהיא מקבלת ולכמה מהן היא נענית.

לפי הנתונים שפרסמה החברה באתר האינטרנט שלה, הדרך להישכח אינה כה קלה. גוגל, שקיבלה עד כה קרוב ל-150 אלף בקשות להסרת קישורים רגישים מתוצאות החיפוש שלה (אלף בקשות ביום בממוצע), דחתה לא פחות מ-58% מהן. הבקשות התייחסו לכחצי מיליון קישורים רגישים, והחברה הסירה רק כ-170 אלף מהם.

לפי פסיקת בית המשפט האירופי, אנשים הדואגים לפרטיותם יכולים לפנות לגוגל ולמנועי חיפוש אחרים בבקשה להסרת קישורים רגישים מתוצאות חיפוש השם שלהם. עם זאת, מנועי החיפוש רשאים לדחות בקשות כאלו במידה והם מאמינים שהשארת הלינקים על כנם תואמת את האינטרס הציבורי.

מגוגל נמסר כי "בהערכת בקשה להסרת קישור, אנו בוחנים אם תוצאות החיפוש כוללות מידע ישן או לא מדויק על בן אדם". כמו כן, החברה הבהירה כי "אם בקשה נוגעת להסרת קישור המתייחס להונאה פיננסית, רשלנות מקצועית, הרשעות פליליות או התנהלות ציבורית כאיש ממשל - אנו דוחים את הבקשה".

גוגל צירפה לדו"ח שפרסמה כמה דוגמאות של בקשות שקיבלה עד כה. אחת מהן היא פנייה שהתקבלה מקורבן אונס בגרמניה, שביקשה להסיר קישור לכתבה שתיארה את העבירה שבוצעה בה. הדיווח לא מופיע יותר בתוצאות החיפוש של שם האשה. במקרה אחר - הפעם כדוגמה לפנייה שנדחתה - סירבה גוגל לבקשתו של מומחה בתחום הכלכלה משוויץ, שביקש להסיר עשרה קישורים לכתבות אודות הרשעתו בפשעים פיננסיים. "דו"ח השקיפות" האינטראקטיבי של גוגל

לפי הדיווח ב-CNN, תהליך הסרת הקישורים הרגישים נותר שנוי במחלוקת, כשתומכים בחופש הביטוי טוענים כי בית המשפט השאיר למנועי החיפוש חופש פעולה רחב מדי בהכרעה אם להסיר קישור או לא. אנשים שהבקשה שלהם נדחתה יכולים לבקש שרשויות הגנת נתונים מקומיות יבחנו את ההחלטה. מגוגל נמסר כי היא עובדת על בניית "ערוץ" להגשת ערעורים מצד מנהלי אתרים שלינקים המובילים אליהם נמחקו מתוצאות החיפוש.

בין היתר, החברה פרסמה בדו"ח שלה נתונים על מספר הבקשות שהוגשו מכל מדינה באירופה. צרפת היא המדינה המובילה במספר הבקשות שהגישו אזרחיה, עם 29,140 פניות (נכון להערב, ראשון), אחרי גרמניה עם 25,206 פניות, בריטניה עם 18,486 פניות. ואת החמישייה הפותחת סוגרות ספרד ואיטליה עם 13,429 ו-11,469 בקשות בהתאמה. 

נכון לשלב זה, פייסבוק הוא האתר שהושפע באופן הניכר ביותר מהפסיקה, עם 3,353 קישורים לדפים שלו שהוסרו בעקבות בקשות מרחבי אירופה. במקום השני ניצב profileengine.com עם 3,298 קישורים שהוסרו, ואחריו יוטיוב עם 2,397 קישורים.

מאט קלמן, דובר מטעם גוגל, אמר בשיחה עם האתר "Mashable" כי הסעיפים השונים בדו"ח האינטראקטיבי של החברה יעודכנו מעתה מדי יום. הוא סירב לציין את מספר האנשים בגוגל שבוחנים את הבקשןת של האזרחים והסכים לומר רק כי "כל בקשה נבדקת באופן פרטני על ידי אדם, ולא על ידי אלגוריתם".

יותר מ-500 מיליון אנשים, החיים ב-32 מדינות, רשאים להגיש לגוגל בקשות להסרת קישורים לאתרי אינטרנט על בסיס "הזכות להישכח". יש לציין כי בעוד פסיקת בית המשפט היתה צעד משמעותי בשמירה על זכויות הגולשים ברשת, יש שחששו כי גופים ואנשים פרטיים ישתמשו בה כדי לצנזר נתונים מדוייקים הנוגדים את האינטרסים שלהם, ומפורסמים בגלוי ברחבי האינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ