המשטרה החרימה מחשב של גולש שפרסם סטטוס נגד ח"כ מהקואליציה

לטענת הגולש, הוא נחקר בחשד להעלבת עובד ציבור ואיומים למרות שמחק את הפוסט כעבור שעה. המשטרה: המחשב יוחזר אליו בתום החקירה

עידן סגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידן סגר

המשטרה החרימה מחשב נייד של גולש שהעלה סטטוס נגד ח"כ מהקואליציה במהלך הלחימה האחרונה בעזה. לטענת דגן ואלד, תסריטאי בשנות ה-30 לחייו המתגורר בתל אביב, מאז הוחרם מחשבו האישי לפני כחודש, וחרף פניות חוזרות שלו לתחנת לב תל אביב, לא הצליח לקבלו בחזרה לידיו.

בסטטוס שהעלה היום (שני) לדף הפייסבוק שלו, סיפר ואלד שבעת שטייל בברלין, נכנסו שוטרי התחנה לביתו, כשבידיהם צו חיפוש חתום בידי שופט. בנוסף למחשב הנייד שלו, החרימו השוטרים גם כמה שבבי דיסק-און-קי, כוננים קשיחים, מצלמות דיגיטליות וכרטיסי סים המצויים ברשותו. כשבוע וחצי לאחר החיפוש, כשחזר לארץ, התייצב דגן לחקירה במשטרה בגין איומים והעלבת עובד ציבור, ושם נאמר לו כי חל עליו איסור ליצור קשר עם הח"כ עד תום החקירה.

בשיחה עם "הארץ" סיפר ואלד כי ניסה לפנות לתחנה כמה פעמים במהלך החודש האחרון. תחילה נאמר לו כי המחשב יוחזק בידי השוטרים לצורך חקירה עד ל-10 באוקטובר. משעבר התאריך, ניסה ליצור קשר עם נציגים בתחנה פעם נוספת, אך לא קיבל מהם תשובה. "מלבד זיכרונות אישיים, יש לי במחשב הזה הרבה מאוד חומרי גלם. אני עורך וידיאו ארט וכותב, וכל החומרים מרוכזים שם", אמר.

הסטטוס שפרסם היום ואלד בעמוד הפייסבוק שלו

בפוסט שפורסם היום הודה ואלד (המכנה את עצמו ברשת החברתית מוחמד, במחאה על החלטת רשות האוכלוסין וההגירה לצנזר את השם מרשימת השמות הנפוצים בישראל) כי במהלך הלחימה בעזה בקיץ האחרון "התבטא בצורה מתלהמת ומאיימת כלפי נבחר ציבור", אך לא חשף את שם הח"כ, בשל חשש משיבוש נוסף של הליכי החקירה. בהמשך הפוסט ביקש ממשטרת ישראל "לגלות עדינות ורחמים כלפי משפחתו", למרות פרסום דבר החקירה בפייסבוק.

במהלך ימי הלחימה ברצועה שיתף ואלד סטטוס שהועלה על ידי ח"כ - אותו ראה כמסית לאלימות - וצירף אליו תגובה חריפה מטעמו. לדבריו, זמן קצר לאחר שהעלה את הפוסט, קיבל פנייה מעובדים בלשכת הח"כ, בה נטען כי הדברים הוצאו מהקשרם. בהודעה, שנשלחה אליו בפייסבוק, נכתב: "מה שכתבת זה שקר גמור וחבל שאתה מתבסס על ידיעות כוזבות... אתה מתבקש להוריד את הפוסט וכן פרטיך הועברו לקצין הכנסת". בעקבות הפנייה מהלשכה מחק ואלד את הפרסום שעה לאחר שעלה לרשת.

במשטרה סירבו להגיב לטענותיו של דגן, ורק מסרו כי "בעקבות תלונה שהוגשה נפתחה חקירה בגין העלבה ואיומים כלפי עובד ציבור. בימים אלה התיק הועבר לעיון הגורמים המקצועיים לצורך קבלת חוות דעת והחלטה על המשך הטיפול. כחלק מפעולות החקירה נתפס מחשבו של החשוד ובסיומה יוחזר". 

בשבועות הלחימה בעזה פעלו המשטרה והפרקליטות ביד קשה נגד התבטאויות קיצוניות בפייסבוק. כך, בסוף יולי האחרון נעצר ליאור כהן, תושב באר שבע בן 22, בחשד להסתה לאלימות ולגזענות ברשת לאחר שבדף הפייבסוק שלו פורסמו עשרות אמירות בעלות אופי גזעני שיש בהן חשד להסתה לאלימות כלפי ערבים. החקירה נגדו נוהלה ביחידת הסייבר הארצית בלהב 433, והחלה באישור פרקליטות המדינה.

בנוסף, הגיש בתחילת החודש שעבר בית המשפט הצבאי בעופר כתב אישום נגד זאהדה סוהיב, תושב חברון, בגין איום על חייל, העלבת חייל ושורת עבירות נוספות, לאחר חקירה שביצעה המשטרה באישור היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. סוהיב כתב שורת סטטוסים בפייסבוק נגד מפקד חטיבת גולני, אל"מ רסאן עליאן. בין היתר כתב כי עליאן הוא "רוצח הילדים", וכי "לכל רשע יש סוף, דמם של ילדי עזה לא נשפך לחינם. רסאן, אתה לגיהנום ומי שהלך בדרכך לגיהנום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ