אובמה ביקש מה-FCC: שמרו על נייטרליות הרשת

נשיא ארה"ב ביקש מהוועדה לשמור על רגולציה מחמירה של הרשת ולמנוע אפליה של תעבורה, שעלולה לפגוע באופיו של האינטרנט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, פנה לוועדת התקשורת הפדרלית (ה-FCC) וביקש ממנה לשמור על כללים נוקשים של נייטרליות הרשת, וכך לדאוג שספקיות אינטרנט לא יוכלו להפלות תעבורה מסוימת ברשת תמורת תשלום. הבקשה הפומבית של אובמה עומדת בניגוד לחלק ניכר מההצעה שהציגה הסוכנות מוקדם יותר השנה, ולפיה ספקיות יוכלו להפעיל "נתיבים מהירים" לחברות תוכן משלמות.

התוכנית של אובמה כוללת ארבעה כללים, שלדבריו, חלק מספקיות האינטרנט כבר מקיימות כיום. הראשון הוא איסור על חסימת אתרים המכילים תוכן חוקי. הכלל השני הוא איסור על חניקת תעבורה.במילים אחרות, אובמה מבקש מהסוכנות שלא תתיר לספקיות אינטרנט להאט את התעבורה לאתרים שאינם משלמים להן.

בנוסף ביקש אובמה מהסוכנות שתחייב את הספקיות בהגדלת השקיפות. בכך הוא מבקש שהסוכנות תעשה שימוש בסמכויות שלה כדי להגן על הנייטרליות, ובנוסף הוא מבקש שהסוכנות תדאג לשמור על תעבורה שוויונית בכל חלקי הרשת ולא רק ב"מייל האחרון", כלומר חיבור הקצה בינן לבין הלקוח.

העיקרון הרביעי הוא איסור על העדפת תעבורה בתשלום. "אף שירות לא צריך להיות תקוע ב'נתיב האיטי' בגלל שהם לא שילמו. הסוג הזה של הגבלות יפגע בשוויוניות שהיא כה קריטית לצמיחה של האינטרנט. ועל כן, כפי שעשיתי בעבר, אני מבקש לאיסור מפורש על העדפה בתשלום וכל הגבלה אחרת עם השפעה דומה".

בהודעת הבית הלבן מבהירים כי בסופו של דבר ה-FCC היא סוכנות עצמאית, וההחלטה מוטלת לפתחה בלבד. "אבל הנשיא אובמה מאמין כי תוכניתו היא הדרך הטובה ביותר להגן על האינטרנט שהפך למשאב מדהים בשביל כולנו".

נייטרליות הרשת הפכה מוקד למאבקים פוליטיים ומשפטיים בשנים האחרונות בשל הניסיונות החוזרים ונשנים של הספקיות לאפשר להן לגבות כסף מאתרים בעבור גלישה חלקה.

החשש הגדול של פעילי זכויות דיגיטליות, גולשים וגם יזמים הוא שהאינטרנט, שהיה עד כה שוויוני ברובו לכל תוכן שעבר עליו, יהפוך מוטה לטובת שירותים עתירי ממון - שיוכלו לשלם כדי לוודא שהתוכן שלהם יגיע בקלות ובמהירות. כך, הגורם הכלכלי יביא לא רק לפגיעה באתרים קטנים שמתקשים כלכלית, אלא גם להחנקת קולות אלטרנטיביים או להשתקת ביקורת, ווגם לפגיעה בכלכלה ובסטארטאפים צעירים.

ה-FCC שמרה על העקרונות הללו במשך תקופה ארוכה, אבל נייטרליות הרשת ספגה מכה חמורה בתחילת השנה כאשר בית משפט פדרלי לערעורים פסל את התקנות שלה מ-2010  ופסק שספקיות אינטרנט יכולות לגבות תשלום מחברות תוכן עבור תעבורה חלקה יותר. בפסיקה בערעור של חברת ורייזון נגד ה-FCC קבע בית המשפט כי לסוכנות אין סמכות לקבוע את התקנות בשל בעיות חוקיות באופן שבו הגדירה את ספקיות האינטרנט.

בעקבות זאת, במאי השנה הציעה ה-FCC תקנות שלדבריה נועדו להגן על נייטרליות הרשת, אבל עוררו זעם רב על הסוכנות. הנוסח שאושר לא מאפשר להאט את השירות שהצרכן משלם בעבורו. ואולם, הוא מאפשר לגבות כסף מספקיות תוכן, כמו אמזון, נטפליקס או הולו, על מתן גישה ישירה לצרכנים, מבלי שיצטרכו לעבור דרך התווך של רשתות של חברות תשתית, במה שיבטיח תעבורה חלקה.

הנשיא אובמה אף התייחס לנושא ההגדרה של הספקיות וקרא להגדיר אותן תחת מה שנקרא פרק 2‎ (או Title II) של חוק התקשורת, וגם בכך הוא הולך נגד התוכנית של ה-FCC. ההגדרה תחת פרק 2 מחייבת רגולציה קפדנית יותר מהאופציה שהציע יו"ר ה-FCC טום וילר (סעיף 706). בין היתר לפי ההגדרה של פרק 2 נאסר "לבצע אפליה לא הגיונית או לא הוגנת בתעריפים, בשיטות, בהגדרות, בתקנו, במתקנים או בשירותים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ