היומנים של השר בנט חשפו מספרי טלפון ושמות אישיים

חוקר אבטחה גילה כי במסמכים שהועלו לאתר התנועה לחופש המידע לא הוסתרו כל הפרטים; לשכת השר: ברגע שדווח לנו על הבעיה, מיהרנו לשלוח קבצים מתוקנים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

לוחות הזמנים ששרים חשפו באתר התנועה לחופש המידע בהתאם לבקשותיה הכילו לעתים יותר מידע מהדרוש וחשפו שמות מספרי טלפונים של גורמים עמם נפגשו, כך גילה .

בכלכלסיט דווח מוקדם יותר השבוע כי במסמכים שנשלחו ממשרד הבריאות נחשפו בטעות . וכעת נראה שנחשפו פרטים אישיים, כולל מספרי טלפונים של אנשים עמם נפגש השר בנט, כמו גם פרטים דומים במסמכים נוספים ששלחו שרים.

דן כתב שלו כי הבעיה מונחת לפתח השרים אך גם לפתחה של התנועה. במייל שנשלח מהתנועה בתשובה לפנייה שלו, נכתב כי "התנועה מפרסמת מידע כמו שהוא נמסר לה. ללא כל שינוי, הוספה או גריעה. שיקול הדעת כיצד למסור את המידע מצוי בידו של מוסר המידע, במקרה זה משרדו של בנט".

בנט בישיבת סיעה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

חוקר הסייבר במזרח התיכון ד"ר טל פבל, אמר ל"הארץ" שהשאלה אם לפרסם את המסמכים כמו שהם או להשחיר פרטים אישיים, אינה ייחודית לתנועה לחופש המידע. "אירוע זה מהווה הד לוויכוח הפנימי שהיה בתוך ויקיליקס בזמנו בדבר היחס למידע שהתקבל לפרסום; האם לפרסם מידעים כמות שהם או שמא להפעיל צנזורה פנימית ולהסתיר שמות אנשים ופרטים מזהים שיש בהם סכנה לבטחונה או לזה של המדינה. הדבר הגיע לכדי כך שארגון אמנסטי פנה בזמנו לויקיליקס וביקש הסרת שמות של משתפי פעולה אפגנים ממסמכים אלו מחשש כי הפרסום יביא לסיכון חייהם".

"מקרה זה מדגים את הברכה והקללה שבעידן המדיה הדיגיטלית וזמינותו הרבה של המידע", הוסיף פבל. "לשכות השרים מנהלות את היומנים ומתעדות את הפעילות בצורה מקוונת ומעבירות את המידע לעיון הציבור כמתחייב, אולם יש בכך לפגוע בפרטיות הגורמים המעורבים ואולי אף בבטחון המדינה, אם וכאשר מידע רלבנטי לא יוסר מיומנים אלו בטרם יופץ, פעולה אשר מסתבר כי לא בוצעה באופן גורף".

בלשכת השר בנט הודו כי היו צריכים להשחיר את כל הפרטים האישיים מראש. אך הוסיפו כי משהפנו את תשומת ליבם לכך, הם תיקנו את הקבצים ושלחו אותם מחדש כשהפרטים הרגישים מושחרים. בלשכה סיפרו כי באגודה אמרו להם כי ההחלפה התעכבה בשל בעיה מסוימת בשרתים.

מהתנועה לחופש המידע נמסר כי "התנועה מפרסמת את המידע כמו שהוא, אנו לא עושים במידע כל שינוי, לא מוסיפים ולא גורעים. כל טענה, שישנה בנוגע לאופן פרסום המידע עליכם להפנותה ללשכתו של השר בנט. לאחר שקיבלנו פנייה רשמית מהשר להוריד את המידע, המידע הורד והוחלף ברשימה חדשה אשר סיפק השר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ