תלונות על טקס מצטייני המחשוב: הנחיה שוביניסטית

משתתפים בטקס התלוננו שמנחה האירוע וראש קבוצת אנשים ומחשבים, פלי הנמר פלד, התייחס לנשים באירוע בצורה מזלזלת ומחפיצה; הוא דחה את הטענות והסביר כי ביקש לומר שאין מספיק נשים בתחום

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

טקס "הכתרת מצטייני המחשוב 2014‎" מטעם "מחשבים ואנשים", שהתקיים אתמול (ד' 24.12), היה אמור היה להיות אירוע חגיגי. אולם לפחות מבחינת חלק מהמשתתפות והמשתתפים, הוא הסתיים בתחושה חמוצה בשל התנהגותו של המנחה, פלי הנמר פלד, שתוארה לדבריהם כ"שוביניסטית ופוגענית". פלד מצדו דוחה את הטענות, ואומר כי בסך הכל ציין כי "יש תחומים שנשלטים כמעט לחלוטין על ידי גברים", מצב שלדבריו הוא בעייתי.

רותם ברוכין, שהיתה בין מקבלי הפרס מטעם אתר עיריית תל אביב, כתבה פוסט בפייסבוק, ובו מתחה ביקורת חריפה. "מנחה האירוע, אדם המכונה 'פלי הנמר', ככל הנראה הגיע במכונת זמן ישר מתקופת 'מד מן', כי אחרת אין לי שום הסבר להצהרות השוביניסטיות ('אתם יודעים למה נשים לא מקבלות פרסי IT? כי אין בתחום הזה! נשים זה רק בתחומים שמדברים בהם הרבה. פקה פקה'), ולהטרדות המיניות ('בואי מותק, תצטלמי איתי, הנה, נשיקה, אוי הוא לא צילם, שוב, רגע, עכשיו תשירי את השיר, מכירה? אין כמו אישה יפה שרה. תודה, מודליסטית!' והבחורה האומללה מורשה לברוח סוף סוף מהבמה)".

הפוסט זכה לתגובות רבות, מקצתן גם מאנשים שנכחו באירוע או באירועים נוספים ואישרו את הדברים של ברוכין. "הסקסיזם הגועלי הזה המשיך גם ל-ITAwards (שבהם זכינו, יאי!). היה לי ממש לא נעים מהנשים, וגם מהגברים באולם", כתב אחד הגולשים.

פלד הגיב לדברים בפוסט עצמו וכתב כי לא התכוון לפגוע בקהל הנשים. "אפתח בהתנצלות בפני כל מי שחש או חשה עצמה נפגעת מדברים שנאמרו במהלך האירוע", כתב. "לא לכך היתה הכוונה חלילה ואף להיפך. דברי כוונו לציין שחסרות נשים בתחום התשתיות והאבטחה. באופן 'מסורתי' הן מגיעות יותר לתחום הישומים - ובעיני הדבר חבל, מכיוון שהן מביאות עימן פעמים רבות ערך מוסף של תקשורת בין אישית ואינטילגנציה רגשית גבוהה".

הוא הוסיף עוד כי "'אנשים ומחשבים' היא סביבת עבודה נשית ביותר, שבה מנכ"לית, סמנכ"לית ומנהלות בכירות נבונות ומוכשרות מובילות את החברה לצד עמיתים גברים כבר 33 שנה. אני מלא הערכה להן על עבודתן ומאחל לכל ארגון, בכל תחום, נשות מקצוע שכאלה. זו התלונה הראשונה שקיבלנו מסוג זה. הדבר חשוב לי ונלקח לתשומת הלב, וכאמור אני מתנצל אישית בפני כל מי שחש נפגע מהדברים".

גם ל"הארץ" אומר פלד כי אותות ההצטיינות ניתנים מוענקים לפרויקטים בתחומים שונים, למשל תחום תשתיות ואבטחה ותחומי היישומים. "התחלנו בהכרזת פרויקטי תשתיות ואבטחה מצטיינים ועלו לבמה לקבלם 99 אחוז גברים. כמו שקורה כל שנה בתחום התשתיות (אחסון, רשתות ודומיהם). הזכרתי לקהל שעד עכשיו עלו רק גברים כי זה תחום התשתיות ובהמשך, מניסיוני, בפרויקטי היישומים תעלנה יותר נשים, כי אלה תחומים של תקשורת עם אנשים ולא רק עם ברזלים. אגב, בדרך כלל אני אומר - והפעם לא אמרתי - שביישומים צריך גם כישורי EQ ולא רק IQ כמו בתשתיות ונשים טובות יותר בכך, כי יש להן גם IQ וגם EQ, בניגוד לגברים. ואכן, בהמשך בקטגוריות היישומים כבר עלו נשים זוכות לבמה. אני לא מזלזל בדבריו של אף לא אחד. להפך, אני משבח את הנשים שמשלבות בעבודתן גם כישורי תקשורת בין אישית שחשובה בניהול והנעת אנשים". הוא ציין עוד שהמונח פקה פקה לא שגור בפיו, ועל כך השיבה ברוכין כי ייתכן שהשתמש "במילים מעליבות אחרות".

בנוגע לטענה הנוספת, הוא הסביר כי באירוע נערך חידון בסגנון "תו השעה". "איש המוזיקה השמיע מעת עת צליל ראשון של שיר מפורסם ואנשים בקהל התבקשו לזהותו. לאחר כמה שירים הוא השמיע עשירית השנייה של השיר הצרפתי 'אלה'. אחת הזוכות בפרויקטים, בחורה צעירה, זיהתה באותו שבריר שניה. החמאתי לה וקראתי לה לבמה לקול תשואות הקהל. היא עלתה ואמרה לי בפנים קורנות שהיא גם יודעת ויכולה לשיר מעט מהשיר. שמחתי וגם הקהל – וביקשתי שתשיר בליווי איש המוזיקה. כך עשתה וזרחה מאושר, והקהל מחא כף. הצטלמתי איתה ונשקתי ללחיה, וגיליתי שהצלם לא הפסיק לצלם ואז אמרתי בהומור - שנראה כי לא התקבל על ה'מתלונן' - שזו הזדמנות לנשיקה שנייה. כולם צחקו. והמשכנו ושוב מישהי זיהתה שיר וגם שרה בית ממנו. רוב הקהל אהב, מן הסתם לגוון שפע טכנולוגי וז'רגון עם מעט חום אנושי".

אבל המגיבים בפוסט דחו את דבריו. "צר לי, אבל ההתנצלות שלך מנסה לתאר את רותם ואת שאר הנשים כ'נשים היסטריות' שנעלבות משטויות. ההתנצלות הזו מדיפה מצביעות וצדקנות וממש לא מקובלת", כתב אחד מהם. "אני יודע שהחוויה של אתמול מבחינתי הייתה משפילה ומביכה. אני לא מתכוון לחזור על הבדיחות והאמרות שלך שנעו בין הומור שובינסטי ומחפיץ עד התייחסות ללבושה ואף לגופה של אשה, כל אלו אגב נחשבים להטרדה מינית. במהלך היום יצרת אווירה עויינת מבחינה מגדרית ומינית הן לגברים והן לגברים שהיו באולם. אני בספק רב אם מטרת ההומור שלך הייתה לנסות ולהעצים נשים בתחום ה-IT".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ