וירוסים התגלו במכשירים שחוברו למערכת בקרה של כורים גרעיניים בדרום קוריאה

בכירים בדרום קוריאה הבטיחו שמדובר בווירוס תולעת לא מסוכן, אבל חברי פרלמנט במדינה לא השתכנעו; החברה שאחראית על הכורים הבטיחה להגביר את האבטחה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

לאחר שהבטיחו מוקדם יותר החודש שאין סיכוי כי וירוסים יחדרו למערכות השליטה והבקרה של הכורים הגרעיניים במדינה, שלטונות דרום קוריאה מצאו ראיות לכך שתוכנה זדונית התגלתה במכשירים המחוברים לכמה מערכות בקרה של כורים. עם זאת, לטענת הממשל בדרום קוריאה מדובר בווירוס תולעת יחסית לא מסוכן, ולדבריהם לא נמצאו תוכנות זדוניות במערכת הפיקוח של הכור שההאקרים ניסו לפרוץ אליו. התביעה הכללית בסיאול לא שללה את האפשרות למעורבות צפון קוריאה בהתקפת הסייבר הזאת, טענה שפיונגיאנג הכחישה מכל וכל.

המשרד לאנרגיה והרשות לפיקוח על הגרעין של דרום קוריאה פרסמו אתמול (שלישי) הודעה משותפת, בה מסרו שמערכות המחשב של כורים אלה לא נחשפו לשום וירוס וציינו שוב שמערכות המחשב שלהם מנותקות לחלוטין מרשתות חיצוניות. החששות מפגיעה בכורים החלו מוקדם יותר החודש כאשר חברת Korea Hydro & Nuclear Power Co Ltd, שהיא חלק מ־Korea Electric Power Corp הממשלתית, על גניבת נתונים לא משמעותיים ממערכות המחשבים שלה. עם זאת, במקביל פורסמו איומים על השבתת שלושה כורים בטוויטר.

בדיון שנערך בפרלמנט אמר שר האנרגיה יון סאנג־ג'יק כי הראיות למציאתו וסילוקו של וירוס תולעת, שלדבריו, הוחדר ככל הנראה בהיסח הדעת בידי עובדים שהשתמשו בחיבורי USB בלתי מאושרים, אינן קשורות לתקריות הפריצה שאירעו באחרונה - טענה שעוררה ספקות בקרב כמה חברי פרלמנט. "אני לא משוכנע שמערכות הבקרה בטוחות לחלוטין" אמר בשימוע לי ג'ונג־היון, חבר פרלמנט ממפלגת סאנורי השלטת. צ'ון סוק־אוק, ממפלגת "הברית הפוליטית החדשה למען הדמוקרטיה", אמר: "הציבור איבד את האמון במדיניות הכוח הגרעיני של הממשלה, וכל מה שקורה מדאיג עוד יותר את האנשים".

תחנת כוח גרעינית בדרום קוריאהצילום: רויטרס

בעקבות הביקורת שמתחו חברי פרלמנט על החברה היא הודיעה שתשכור עוד מומחים לאבטחה, כך שמצבת העוסקים בתחום המועסקים אצלה מ–53 ל–70. עוד מסרה כי בכוונתה להקים ועדה של מומחים פנימיים וחיצוניים שתפקח על הבטיחות. "בעקבות התקפת הסייבר הזאת, אנחנו ננקוט בצעדים בסיסיים לשיפור הבטיחות של פעולת הכוח הגרעיני, ונחזק את מערכות בטיחות המידע עד לרמה הגבוהה ביותר", נאמר בהודעת Korea Hydro and Nuclear Power.

נשיא Korea Hydro and Nuclear Power, צ'ו סיאוק, אמר בדיון בפרלמנט כי כל מערכות הפיקוח של 23 הכורים במדינה בטוחות מפני קודים זדוניים. ביום ראשון ציין כי נמשכות התקפות הסייבר על פעולות לא משמעותיות במשרד הראשי של החברה, אם כי לא פירט את טיבן מסיבות ביטחוניות.

שליש מאנרגיית החשמל של דרום קוריאה מסופק על ידי כורים גרעיניים. החששות לפגיעה בהם גברו מאז אסון הכור בפוקושימה ביפן ב–2011 והשערוריה שפרצה בקוריאה עצמה ב–2012 בשל החשיפה כי חלקי כור סופקו באמצעות תעודות אבטחה מזויפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ