האף-בי-איי הציג ראיות נוספות לאחריות צפון קוריאה, המומחים לא השתכנעו

מנהל הסוכנות אמר כי ההאקרים שתקפו את אולפני סוני התרשלו והשתמשו בכתובות IP ייחודיות לצפון קוריאה; חוקרי אבטחה אמרו בתגובה כי זו לא הוכחה חותכת

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מומחים רבים מתחו ביקורת על קביעת ארה"ב שצפון קוריאה עומדת מאחורי התקיפה של אולפני סוני פיקצ'רס, אבל השבוע חזר ראש האף-בי-איי על הטענה כי היא זו שאחראית לתקיפה.

"אין הרבה דברים שאני מאוד בטוח ביחס אליהם", אמר ראש האף-בי-איי, ג'יימס קומי, אבל הוא הוסיף כי הוא מאוד בטוח בכך שצפון קוריאה היא האחראית לתקיפה. לדבריו, החוקרים שמתחו ביקורת על היעדר ראיות אינם מחזיקים בכל הראיות.

קומי ציין בין היתר כי החשדות מבוססים על כך שהתוקפים פעלו דרך כתובות IP ייחודיות לצפון קוריאה. הם אמנם השתמשו במחשבים מרוחקים (פרוקסי) ברוב המתקפות, אבל לדבריו, "הם התרשלו" בכמה מקרים וחשפו את כתובות ה-IP שלהם, שהוכיחו את הקשר לצפון קוריאה. מנהל האף-בי-איי שב ואמר גם כי דפוסי המתקפה כמו השפה וסגנון הכתיבה תואמים מתקפות קודמות שיוחסו לצפון קוריאה. עם זאת, קומי המשיך לשמור חלק מהראיות חסויות.

צילום: אי־אף־פי

אבל גם הגילוי האחרון לא שכנע את כולם. "אם כתובות IP הן מדויקות (וקיים ספק גדול) אז האף-בי-איי לא אמר מה הראיות לכך שהן משמשות רק את צפון קוריאה", אמר לפורבס  פרופסור אלן וודוורד מאוניברסיטת סארי. "אבל האף-בי-איי טוענים שכתובת IP מספקת, מה שהיא לא ללא ראיות נוספות... אנשים מקבלים החלטות גדולות בהתבסס על הייחוסים הללו".

גם חוקר האבטחה ברוס שנייר כתב כי כשניתן לזהות את המקורות של מתקפות סייבר - כמו שחוקרים הצליחו לעשות עם מתקפות סיניות רבות נגד רשתות בארה"ב - זאת תוצאה של חודשים של חקירה מאומצת. "מסגרת זמן כזאת לא מסייעת ברגע המתקפה, כשאתה חייב להחליט תוך שבריר שנייה איך הרשת שלך תגיב, ותוך ימים איך המדינה שלך תגיב. זה בחלקו, מסביר את הבלגן היחסי בתוך ממשל אובמה סביב השאלה מה לעשות עם צפון קוריאה. לבכירים בממשל האמריקאי ובמוסדות בינלאומיים אין את התשתית החוקית, או אפילו הקונספטואלית, הדרושה כדי להתמודד עם כאלה תרחישים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ