מחקר: פייסבוק מכירה אתכם טוב יותר מאמא ואבא

אלגוריתם חדש שפותח על ידי חוקרים מהאוניברסיטאות סטנפורד וקיימברידג' יכול להעריך תכונות של גולשים במדויק יותר מאשר קרוביהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הדברים שאתם מחבבים ברשת החברתית מעידים עליכם יותר משחשבתם: חוקרים מהאוניברסיטאות סטנפורד וקיימברידג' מצאו כי פייסבוק מכירה אתכם טוב יותר מיקיריכם — ולפעמים אף יותר מכם. במחקר שפורסם שלשום בכתב העת PNAS, נמצא כי מנגנון המבוסס על ניתוח ההעדפות ברשת החברתית היה מדויק יותר בהערכת אישיות המשתתפים מהערכות שביצעו חבריהם, עמיתיהם לעבודה, בני המשפחה שלהם, ולעתים אף בני הזוג שלהם.

במחקר השתתפו יותר מ-86 אלף בני אדם, שהתבקשו לענות על שאלון בן 100 שאלות הבוחן פתיחות, מצפוניות, מוחצנות, מזג נעים ונוירוטיות. במקביל, החוקרים פנו למכרים של המשתתפים בבקשה להעריך את התכונות האישיות הללו, וההערכות הושוו לאלה שהתקבלו מניתוח המבוסס על לייקים בפייסבוק. "משתתפים הנחשבים אנשים פתוחים יותר נוטים לעשות לייק לתמונות של סלבדור דאלי, מדיטציה או הרצאות TED, בעוד שמשתתפים אקסטרוברטיים נוטים לעשות לייק לסטטוסים על מסיבות, כוכבת הריאליטי האמריקאית סנוקי או ריקודים", הסבירו החוקרים, וו יואו-יו, מיכל קוזינסקי ודייויד סטילוול, את האלגוריתם שבבסיס ההערכה הממוחשבת.

אלגוריתם חדש שפותח על ידי חוקרים מהאוניברסיטאות סטנפורד וקיימברידג' יכול להעריך תכונות של גולשים במדויק יותר מאשר קרוביהםצילום: אי־אף־פי

החוקרים מצאו כי הערכות המנגנון היו מדויקות יותר מאלה של האדם הממוצע, וכי עמיתים לעבודה הכירו את המשתתפים ברמה פחותה יותר מכל המכרים האחרים. חברים ושותפים לדירה היו קרובים יותר בהערכות, בני המשפחה התקשו פחות, אך גם הוריהם של המשתתפים היו מדויקים פחות מהמחשב. בני זוג היו היחידים שגברו, אם כי במעט, על האלגוריתם שפיתחו המדענים.

כבר אחרי חישוב של עשרה לייקים בלבד, הערכות התוכנה היו מדויקות יותר מאלה של עמית לעבודה. אחרי חישוב של 70, היו ההערכות מדויקות מאלה של חבר או שותף לדירה, אחרי 150 מבן משפחה, ואחרי 300 גם מאלה של בן זוג.

כמו כן, על פי הממצאים, לייקים בפייסבוק הם מדד טוב יותר להערכה של תכונות מסוימות מאחרות. כך למשל, האלגוריתם היה מדויק יותר בזיהוי פתיחות מחשבתית מתכונות אחרות של המשתתפים. "בגלל שפתיחות מתבטאת בעיקר בתחומי העניין, העדפות וערכים שלנו, הסביבה הדיגיטלית מכילה מגוון רמזים זמינים ורלוונטיים", אמרו החוקרים. המדענים בדקו גם את היכולת לחזות היבטים אחרים הקשורים למאפייני האישיות של המשתתפים, בהם שביעות הרצון מהחיים, דיכאון, דעות פוליטיות, אימפולסיביות, ערכים, תחום לימוד ובריאות. גם בבדיקה זו, המנגנון המבוסס על הלייקים הצליח טוב יותר מהערכות המבוססות על עדויות המכרים האנושיים.

גם הוריהם של המשתתפים היו מדויקים פחות מהמחשב.צילום: בלומברג

בעוד שמחקרים קודמים כבר הראו כי התנהגותנו בפייסבוק יכולה להעיד על האישיות שלנו, טרם נעשה מחקר המשווה בין הערכות ממוחשבות להערכות של בני אדם המכירים אותנו בחיים האמיתיים. "התוצאות שלנו מראות כי מודלים ממוחשבים טובים באופן משמעותי מבני אדם בהערכה של מאפייני אישיות", ציינו החוקרים.

המדענים העריכו עוד כי בעתיד הקרוב, מעסיקים ישתמשו בתוכנות עם אלגוריתמים דומים כדי לבחור עובדים, ובני אדם אף ייעזרו בהמלצות של תוכנות דומות בבחירת תחומי לימוד או פרטנרים רומנטיים. "עם זאת, מובן שיהיו מתנגדים לטכנולוגיה שתאפשר לממשלות, ספקי אינטרנט או מנגנוני חיפוש להעריך את האופי שלהם באופן מדויק יותר מקרובי משפחה", הם אמרו. "אנו מקווים כי מפתחי טכנולוגיה ומנהיגים יתמודדו עם אתגרים אלה על ידי תמיכה בחוקים וטכנולוגיות המגינות על פרטיות, ויאפשרו לבני אדם שליטה מלאה על טביעת האצבע הדיגיטלית שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ