פייסבוק הסירה את סטטוסים מצייצים בגלל מכירת סטטוסים בתשלום

השבוע פורסם כי הדף גובה תשלום של עד עשרות אלפי שקלים עבור קידום פוסטים וסרטונים. פייסבוק: "יש לנו מדיניות ברורה לגבי שימוש מסחרי בפלטפורמה"

עודד ירון
עודד ירון

עמוד "סטטוסים מצייצים" הורד מפייסבוק, יומיים לאחר הפרסום כי הדף מקדם סטטוסים תמורת תשלום, שלא דרך הפלטפורמה הפרסומית של פייסבוק, מה שאסור על פי התקנון של הרשת החברתית. העמוד אינו זמין כעת בפייסבוק, ובחיפוש ניתן עדיין לראות את הדף אך בלחיצה עליו הגולש מוחזר לניוזפיד שלו. פייסבוק אישרה כי העמוד הוסר בגלל הפרסום הסמוי.

המצגת שפורסמה בגלובס וב-TheMarker מגלה כי התעריף לקידום סטטוסים בתשלום נע בין 7,500 שקלים לפוסט בודד ועד 84 אלף שקלים לפרסום 10 סרטונים. לפי המצגת של סטוטוסים מצייצים, פוסטים המזוהים כמסחריים יגיעו ל-200 אלף חשיפות. בחברה עצמה מודעים לכך שהצגה של פוסט כפרסומת עשויה לפגוע בחשיפה ובאמון שרוחשים לה הגולשים, לכן מדגישים במצגת כי "קמפיין שמזוהה כפרסומת לא ישיג ויראליות ולא יגיע לתוצאות אורגניות משביעות רצון", והציגו דוגמאות לתכנים שהיו למעשה פרסומת לכל דבר.

לאחר הפרסום העלו מפעילי סטטוסים מצייצים, אבי לן ובת זוגו עדי בנטוב לן, סטטוס תגובה נזעם בו נכתב "עכשיו הכריזו עליי ועל סטטוסים מצייצים מלחמה, כי ככה זה בתקשורת: כולם נלחמים בכולם על אותו שוק קטן. במסגרת המלחמה, מנסים להשחיר את שמי הטוב כמי שמוכן למכור לכם חתולים בשק. "הם רק שכחו לספר לכם משהו: כל אחד מהם ניזון מכמויות ענק של פרסומות וחומר שיווקי המסתתר בין תכניו ללא ידיעת הגולשים. לפי הערכות, שליש מן התכנים. זה לא יעזור. לא ישתיקו אותנו. נמשיך להעלות תוכן ויראלי, אותנטי, מבדר, וגם בועט ותובעני, שבא מכם, אך ורק מכם. אף טייקון, אף גוף תקשורת, אף גורם מסחרי לא ישתיקו אותנו!".

התופעה של גולשים ועמודים פופולאריים שמרוויחים מהמדיה החברתית אינה חדשה, והיא נפוצה גם ביוטיוב ובאינסטגרם. על פי בלוג "המזבלה", מלבד "סטטוסים מצייצים" ישנם עוד עמודי פייסבוק, בלוגים וחשבונות אינסטגרם המשמשים כפלטפורמה פרסומית, גם של גופים פוליטיים.

הבעיה היא שפייסבוק דורשת כי סטטוסים פרסומיים יתוייגו ככאלה, ויעברו דרך מערכת הפרסום שלה, והיא אוסרת על פרסומות של צד שלישי ללא אישורה. פייסבוק מסרה לאחר הפרסום כי "לחברה יש מדיניות ברורה לגבי שימוש מסחרי בפלטפורמה. כל שימוש מסחרי במקומות שלא נועדו לכך מהווה הפרה של מדיניות זו. פייסבוק היא פלטפורמה של תוכן אמיתי ואותנטי, ווכל פוסט ממומן צריך להיות מסומן ככזה".

מפייסבוק נמסר ל"הארץ" כי "מכירת פוסטים מנוגדת לכללים של פייסבוק על כן העמוד הוסר ומפעילו קיבל אזהרה. במקרים כגון זה מנהלי עמודים עוברים תהליך לימוד של המדיניות של פייסבוק אותו הם צריכים להשלים לפני שפייסבוק תעלה מחדש את הדף. אי השלמת תהליך זה או הפרות חוזרות ונשנות של הכללים של פייסבוק עלולים לגרום להסרת העמוד לצמיתות. אנו מעודדים את כל מנהלי הדפים ללמוד היטב את הכללים וקוראים למשתמשים בפייסבוק לדווח לנו על תוכן שהם חושבים שמפר את הכללים שלנו. זאת כדי שנוכל לחקור את העניין ולנקוט בפעולה מהירה".

מאבי לן נמסר בתגובה כי "סטטוסים מצייצים הוא אחת הבמות המרכזיות של הגולשים הישראלים ברשת ומשמש במה לציבור וכלי ביטוי לאזרח הקטן מול חברות ענק פרטיות וציבוריות במאות מאבקים ערכיים וצרכניים ולמען הציבור הישראלי. העמוד מתנהל במשך חמש שנים כשירות לגולשים ללא כל תשלום. בתקופה האחרונה פעלנו על מנת לייצר הכנסה מסויימת כדי להבטיח את המשך פעילותו. נדגיש כי במהלך חמש השנים הועלו בדף עשרות אלפי פוסטים ובחודשים האחרונים שובצו בו בסך הכל כמה פוסטים בודדים ממומנים – פחות מפרומיל מהפוסטים שבעמוד".

לדברי לן, "סטטוסים מצייצים מתחייב להקפיד מעתה על קוצו של יוד לפעול לפי הכללים המחייבים של פייסבוק. אנחנו קוראים לפייסבוק להחזיר את העמוד מהר ככל שניתן למען הציבור הישראלי לו שימשנו כפה בשנים האחרונים. אנחנו גם מבקשים ממאות אלפי החברים שלנו ברשת, הישראלים שאנחנו מהווים חלק מחייהם, לתמוך בנו בתקופה זו".

סטטוסים מצייצים. צילום מסך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ