קרן ויקימדיה הגישה תביעה נגד ה-NSA

בתביעה, מאשימים הקרן ושמונה ארגונים נוספים כי המעקב הגורף אחר תעבורת האינטרנט פוגע בפרטיות אזרחים חפים מפשע ומהווה הפרה של החוק

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

תוכנית המעקב הענקית של הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (ה-NSA) מפירה את חוקי ארה"ב על חופש הביטוי, כך נטען בתביעה משפטית שהוגשה על ידי קרן ויקימדיה. על פי הדיווח בבי-בי-סי התביעה הוגשה נגד הסוכנות ונגד משרד המשפטים האמריקאית, וחתומים עליה עוד שמונה ארגונים השואפים לשים קץ לפעילות המעקב הנרחבת של הסוכנות. בין היתר הצטרפו לתביעה Human Rights Watch ואמנסטי אינטרנשיונל ארה"ב.

ויקימדיה היא מוסד ללא כוונות רווח והיא מפקחת על ניהול ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית באינטרנט. בתביעה נאמר כי המעקב הנרחב של ה-NSA אחר צומתי תעבורה מרכזיים ברשת מפר את חוקי חופש הביטוי ואת החוקים המונעים חיפושים ללא עילה. 

קנה המידה של המעקב, שביצע ה-NSA, נחשף במסמכים שפורסמו על ידי אדוארד סנודן בשנתיים האחרונות. מאחדים מהמסמכים עולה שהסוכנות התחברה למה שמכונה ה-Backbone (עמוד השדרה) של הרשת - כבלי התקשורת המקשרים בין ספקיות אינטרנט לבין צמתים קריטיות ברשת. התובעים מאשימים כי הסוכנות פורשת "רשת רחבה", ואינה יכולה להימנע מליקוט נתונים של אנשים חפים מפשע שאינם מהווים כל איום.

הפגנה בוושינגטון נגד מדיניות הריגול של ה-NSAצילום: אי–פי

ליה טרטיקוב, מנהלת בכירה בקרן ויקימדיה, כתבה בבלוג שלה כי הדבר מהווה פגיעה חמורה בדמוקרטיה ובחפים מפשע, ואף עבירה על החוק. טרטיקוב התייחסה גם לגילויים לפיהם הסוכנות עקבה גם אחרי משתמשים ועורכים בוויקיפדיה. "בהפרת הפרטיות של המשתמשים שלנו, ה-NSA מאיימת על החופש האינטלקטואלי שהוא מרכזי ביכולתם של אנשים ליצור ולהבין מידע", הוסיפה. מייסד ויקיפדיה ג'ימי ויילס מסר שהוא מקווה כי התביעה "תשים קץ לרשת המעקב של אן־אס־אי אחר התעבורה באינטרנט".

בסוכנות ומשרד המשפטים האמריקאי עדיין לא הגיבו על התביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ