איגוד האינטרנט מנסה לשחרר אלפי כתובות אינטרנט

האיגוד פתח במהלך לאיתור אנשים שרשמו שמות דומיין לפני 1999 ואינם משתמשים בהם, לדבריו כדי לשחרר את השמות לציבור הרחב; בעלי הדומיינים לפי השיטה הישנה לא צריכים לשלם בכל שנה על חידוש הרישום

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

איגוד האינטרנט הישראלי פתח אתמול במהלך לאיתור רושמי שמות מתחם (דומיינים) שנרשמו עד שנת 1999, ולא לפי כללי הרישום העדכניים. זאת, לדברי האיגוד, על מנת לשחרר לציבור הרחב אלפי כתובות אינטרנט לא פעילות עם סיומות ישראליות (il.).

מהאיגוד, שאחראי על רישום כתובות האינטרנט בסיומת .il הישראלית, נמסר כי במרשם השמות הלאומי רשומים כ-230 אלף שמות מתחם ומתוכם כ-9000 שמות מתחם שנרשמו עד סוף 1998 על ידי מחב"א (מרכז החישובים הבינאוניברסיטאי) ואיגוד האינטרנט תחת כללי הרישום הישנים, שלא חייבו אותם בתשלום של דמי רישום שנתיים - כפי שנדרשים בעלי הדומיינים מאז 1999.

כאשר לא חלה על רושמי שמות המתחם חובה לחידוש, הזכויות על שמות המתחם אינן פוקעות. לדברי האיגוד, חלק ניכר מהשמות האלה כבר לא פעילים, ואת זה הוא רוצה לשנות. לצורך העניין פתח איגוד האינטרנט בפנייה לציבור שכוללת גם קמפיין פרסומי ואתר ייעודי שמאפשר לבדוק את סטטוס שם המתחם שברשותכם.

מתוך האתר שפתח איגוד האינטרנט לצורך איתור בעלי הכתובות

"מטרתנו היא להפוך את מרחב האינטרנט הישראלי לשוויוני מול כלל המשתמשים, הרישום לפני שנת 1999 נעשה באופן חד פעמי ונוהל על ידי מחב"א, בתקופה זו עוד לא ידעו בעולם מה יהיה עתיד האינטרנט", מסרה מנהלת איגוד האינטרנט הישראלי, דינה באר. "במשך השנים קיבלנו פניות רבות של אנשים שתהו מדוע הם אינם יכולים לקבל לידיהם שמות רבים שלא נעשה בהם כל שימוש, וכמובן שגם שמות המתחם הפעילים הרשומים לפי הכללים הישנים מקבלים שירותים שאחרים משלמים עבורם".

לפתיחה המחודשת של שמות המתחם יש משמעות כלכלית לא מבוטלת. כפי שציינה באר, מדובר ב-9,000 שמות מתחם, שהמחזיקים בהם לא משלמים על החידוש השנתי, או במילים אחרות לא מייצרים כל הכנסות לרשמי האתרים או לאיגוד האינטרנט. רישום או חידוש של שם דומיין יכול להגיע לכ-75 שקלים בשנה לפי המחירונים באתרי רשמי המשנה השונים. באיגוד האינטרנט סירבו להגיד בכמה נמכרים שמות דומיין לרשמים.

יתרון נוסף לשמות מתחם כה ישנים הוא שבמקרים רבים יהיה מדובר בשמות קצרים וקליטים, ועל כן גם ייתכן שהם יהיו גם מבוקשים‎ מאוד.

באר ציינה כי "זהו מבצע לוגיסטי מורכב מבחינה טכנית ומשפטית", ואכן לדברי האיגוד, שיתוף הציבור ואיתור הרושמים הוא למעשה השלב הראשון בהליך שנועד להסדיר את הרישום לפי הכללים העדכניים ושחרור שמות המתחם 'הנטושים'.

באיגוד האינטרנט הסבירו ל"הארץ" כי בשלב זה המהלך נועד לקרוא לציבור מחזיקי השמות שחתמו על הרישום לפני 1999 לתת את התיחסותם על שינוי בתנאי ההסכם שנחתם מולם ובנוסף לעדכן את נתוניהם כפי שנדרש על ידי הגופים הבינלאומיים האחראים לכך (ICANN). בתום התקופה של 45 יום, ולאחר שיתקבלו כל ההתייחסויות האיגוד ייקבע סופית אם יוביל הליך שיכלול החלת תנאים שוויוניים על כלל ציבור רושמי שמות המתחם בישראל. לדברי האיגוד, "אין לאף אחד בעולם בעלות על שם מתחם, וניתן רק 'להשכיר' אותם מול הגוף המוסמך לנהל את המרשם המקומי. הרישום מחדש נעשה מול כל אחד מהגופים המוסמכים לכך בהתאם לבחירתו של הרושם. כעמותה ללא כוונות רווח, איגוד האינטרנט הישראלי מפנה את ההכנסות מניהול המרשם לתחזוקתו על כל הנלווה מכך, לצד קידום קשת רחבה של פעילויות למען הציבור בישראל".

עו"ד יורם ליכטנשטיין, מומחה לתחום האינטרנט וזכויות יוצרים, הסביר ל"הארץ" כי הכל תלוי בחוזה שעליו חתמו בעלי הדומיינים שנרשמו לפני 1999. "הצעד שלהם יהיה תקין אם התנאים מאפשרים זאת או אם החוזה לתקופה שאינה קצובה. אם החוזה אינו מתייחס לסיום ואינו קובע תקופת סיום קצובה, הוא נקרא 'חוזה לתקופה שאינה קצובה' ואז משפטית כל צד יכול לבטל אותו בהודעה 'זמן סביר מראש'". לעומת זאת הוא הוסיף כי אם החוזה אינו מתיר זאת בשל מגבלה כזו או אחרת, זה עלול ליצור בעיה לקידום המהלך.

"על פניו מקובל היום ששמות מתחם 'מושכרים' לתקופות מוגבלות ולכן נראה כאילו הצעד הזה מתאים עם ההבנה הנוכחית של האופן שבו פועלים שמות מתחם".

כמה זה עשוי להיות מסובך? אולי רמז לכך אפשר לגלות בכך שזו אינה הפעם הראשונה שבה איגוד האינטרנט מנסה לשחרר את הכתובות האבודות. לפי פוסט של עידו קינן בחדר 404, נעשה ניסיון דומה גם ב-2008, וגם אז דובר ב-9,000 כתובות אינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ