ה"שואה הדיגיטלית" כנראה לא תגיע בימים הקרובים

בשנים האחרונות מכריזים האקרים פרו-פלסטינים שיחריבו אתרים ישראליים מדי שבעה באפריל, אך לפי מומחים אין חשש להרס ממשי. עם זאת, בימים האחרונים דלפו כמה סיסמאות אישיות לרשת

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

בשנים האחרונות, חודש אפריל הפך מקושר לא רק לפסח ולאביב, אלא גם לחג הסייבר השנתי, שבו האקרים, שמתהדרים בקשר לקבוצת אנונימוס, מאיימים בהשמדת ישראל בכוח המקלדות שלהם במסגרת מה שהם מכנים OPIsrael# - מבצע סייבר, שמקיף מתנדבים להוטים מכל העולם. השנה, הבטיחו האקרים "שואה דיגיטלית" לישראל. מן העבר השני למדו חברות אבטחת מידע (כלומר סייבר) וגופים שונים למנף את הרעש התקשורתי והחרדה בציבור שאפפו את ה-7 באפריל לקידום עצמי.

אבל אחרי ההיסטריה הראשונית שקדמה לאירועים ב-2013, התברר פעם אחר פעם כי רובם המכריע של המשתתפים בפעילות הם חובבנים, חלקם הגדול אף לא יודעים כיצד להשתמש בכלים מן המוכן, ועל כן הגורמים המנוסים יותר יוצרים להם כלים מן המוכן שבהם כל מה שהם צריכים לעשות זה ללחוץ על כפתור כדי להכריז שגם הם יצאו למלחמה בישראל (או באתר שכוח אל שאיש לא נכנס אליו בשנה האחרונה). 

סרטון של קבוצת ההאקרים AnonGhost לקראת 7.4:

המצב הזה מציב את כתבי הטכנולוגיה בדילמה חוזרת - האם לדווח על ההתרברבויות הקבועות, וכך בעצם לתת תוקף לפעילויות הללו, או להימנע מלעסוק בנושא שלכל הפחות נופח מעל לכל פרופורציה בחלק מכלי התקשורת בשנים עברו. ההתרברבויות של הפעילים כוללות בין היתר הדלפות של פרטים אישיים שכבר הודלפו לפני שנה או שנתיים, הפלת אתרים או השחתתם במה שבחדר 404 הגדירו כלא יותר מגרפיטי מקוון (הגדרה שאגב גם באנונימוס תמכו בה).  

גם השנה, לא צריך להתאמץ כדי לעקוב אחר הפעילות הנמרצת של ההאקרים הפרו פלסטינים. באתר Pastebin בפייסבוק ובטוויטר מתפרסמות כל כמה שעות הודעות של אנשי קבוצות האקרים כמו Anonghost ואחרות שמתפארות בהפלה או השחתה של אתרים, כפי שקרה למשל לאתר מפלגת מרצ בסוף השבוע. בנוסף, מתפרסמות רשימות שחושפות פרטי אזרחים ישראלים או מציעות רשימות של אתרים ישראלים שסובלים מבעיות אבטחה לצד לינקים לאתרים מרכזיים.

בחלק גדול מאוד מהמקרים קל לראות שמדובר במידע ממוחזר שכבר הודלף באירועים קודמים, או במידע לא מדויק בעליל. ואולם, בעוד שבשנה שעברה היה קשה למצוא רשימות "לגיטימיות" וחדשות של קורבנות שפרטיהם נחשפו, השנה לפחות נראה שחלק מהמידע חדש, אם כי תמיד קיימת האפשרות שגם חלקו שקרי. במילים אחרות אפשר לדבר על הצלחות מינוריות מאוד, וכרגיל מאוד מאוד רחוקות מהאיומים האפוקליפטיים שהם נוהגים להשמיע.

"עד עתה הודלף מידע מועט שחלקו פורסם בעבר, בנוסף להשחתות אתרים בדרגים נמוכים פרט לאתר מפלגת מרצ הרשמי", סיפרו ל"הארץ" יוגב מזרחי ואורן יעקובי מחברת Hacked-DB, שמתמחה בניטור וניתוח של מידע שהודלף לרשת. "אנו מבחינים בהתארגנות גדולה לביצוע התקפות קיברנטיות במספר ערוצים אך עדיין לא נגרם נזק רציני כלשהו.יש לציין שקבוצות האקרים מפרסמות טיזרים לקראת תאריך התקיפה המתוכנן, בה יפורסם לטענתם מידע שנפרץ בשבועות האחרונים ועוד לא פורסם".

ב-Hacked-DB הסבירו כי חלק לא מבוטל מהפרטים שפורסמו ברשימות האחרונות כלל אכן פרטים שונים שטרם פורסמו בעבר. לדוגמה הם ציינו כי מתוך 4,655 כתובות אימייל וסיסמאות מוצפנות באלגוריתם קל לפריצה שפורסמו ביום חמישי, 1,659 חשבונות כבר הודלפו בעבר. ואולם, חלק נכבד מהמידע לא פורסם מעולם. לדבריהם, גם רשימה נוספת של 6,715 חשבונות אימייל, כולל סיסמאות לא מוצפנות, שפורסמה ביום שישי האחרון, היא רשימה שלא פורסמה בעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ