7 באפריל: הכרזות מפוצצות, הצלחות מוגבלות

המתקפה הקבועה של ההאקרים המשתייכים ל-OPIsrael שוב הסתכמה בעיקר בהשחתה של אתרים מעטים והדלפה של פרטים, שחלק גדול מהם מזויף או ממוחזר

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

האיומים על השואה הדיגיטלית בישראל שהובטחה ב-7 באפריל לא התממשו, וכמו בשנים קודמות, נותר פער אדיר בין ההכרזות הגרנדיוזיות למצב האמיתי

המתקפה הגדולה בוצעה ככל הנראה בעיקר על ידי צעירים שהתבססו בעיקר על כלי תקיפה שזמינים להורדה ברשת. תוצאותיה מסתכמות בפרסום של פרטים אישיים של אזרחים ישראלים, ובהשחתה של עשרות אתרים, בהם אתרים של זמרים כשלום חנוך, עברי לידר ואמנים אחרים. נוסף על כך, אלפי אזרחים ישראלים קיבלו הודעת אס-אם-אס שבה הכרזה בערבית על שחרור שני מסגדי אל-אקצה.

חלק גדול מאוד מהרשימות שפורסמו כוללות פרטים ממוחזרים מדליפות קודמות, לצד פרטים שקריים או כאלה ששייכים לאזרחי מדינות אחרות - למשל, רשימה של אלפי כתובות ראוטרים פרוצים הכילה רק אחוזים ספורים של ראוטרים ישראליים. כמו כן הודלפו פרטים שקיימים באופן גלוי ברשת, כמו מספרי טלפון ואימיילים של חברי כנסת לשעבר.

מתוך עמוד הטוויטר של OPIsrael

עם זאת, בחברת Hacked-DB, שמתמחה בניטור וניתוח של מידע שהודלף לרשת, ציינו כי למרות ההדלפות הממוחזרות הרבות, היו דליפות של חומרים חדשים, ובהם רשימה של סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון שפורסמה בימים האחרונים ורשימה שלדברי התוקפים הכילה 150 אלף רשומות של שמות משתמש וסיסמאות מאתר יחיד שמשמש פלטפורמה לבניית אתרים. המידע מאפשר להתחבר עם חלק מהחשבונות לממשק הניהול באותו אתר. יוגב מזרחי מהחברה ציין שלמעשה היו ברשימה כ-75 אלף רשומות, מתוכן רק 47,453 ייחודיות.

ההשחתות של אתרי האמנים תפסו את תשומת הלב התקשורתית, אך היו גם אתרים נוספים שהותקפו. למעשה, בעמוד הטוויטר של #OPIsrael מתלוננים על כך שהותקף גם אתר activestills.org, ששייך לקבוצת צלמים ששמה דגש על סיקור חברתי ופוליטי ומתמקדת בסיקור הכיבוש בשטחים.

לדברי מרכז תיאום אירועי אבטחת מידע (מתא"מ - CERT), גוף התנדבותי להתמודדות עם אירועי סייבר, כמעט כל האתרים שהושחתו היו מאוחסנים בשרתים יחידים בחברות אחסון אתרים ישראלית - כך שההתרברבות של התוקפים היא על הצלחה מוגבלת מאוד גם בתחום הזה.

על פי מידע שפירסמה חברת סקיורנט סולושנס, גם מספר האנשים שאישרו השתתפות באירועים בפייסבוק נמוך בכ-50% מהמספר בשנה שעברה. בשנים קודמות מארגני האירוע התבססו רבות על פלטפורמות שמאפשרות לגולשים מהשורה להשתתף בלחיצת כפתור בהתקפות להפלת אתרים - ודבר זה עורר ביקורת חריפה גם בקרב תומכיהם. זאת, מפני שהפלטפורמות שהציעו לא היו מוצפנות, מה שיכול היה להקל את החשיפה שלהן.

בינתיים גם קבוצת ההאקרים הישראלית Israeli Elite Force, שחשפה בשנה שעברה פרטים של גורמים שהשתתפו על פי החשד במתקפות מטעם #OPIsrael, פתחה גם השנה במעין מתקפת נגד. אבל הפעם היא עסקה בתקיפת אתרים של הרשות הפלסטינית וחשיפת פרטים מהם. חמור מכך, הם אף פירסמו פרטים של עסקים השייכים לאזרחים ישראלים בטייבה ובבאקה אל-גרבייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ