המחאה שחושפת את צביעות האיסור על הצגת פטמות באינסטגרם

זה לקח שנה מאז שמיקול חברון העלתה את הרעיון, אבל בשבוע האחרון נשים באינסטגרם אימצו אותו והחלו להעלות תמונות שלהן חשופות חזה כשרק תמונות של פטמות גבריות מסתירות את הפטמות שלהן

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

המאבק המתמשך לשחרור הפטמות בפייסבוק ובאינסטגרם רשם פרק מכובד נוסף בימים האחרונים, כאשר נשים החלו להעלות תמונות שלהן כשהן עירומות בפלג גופן העליון, כולל הפטמות - רק שבמקום הפטמות המקוריות שלהן, מדובר בתמונות של פטמות גבריות שהודבקו בתוכנות עריכת תמונות כמו פוטושופ.

מקור הגלגול הנוכחי של המחאה הוא בתמונות שהעלתה אמנית ופעילה תושבת לוס אנג'לס בשם מיקול חברון, בשנה שעברה. "בבקשה - אתן יכולות להפוך כל תמונה של אשה חשופת חזה מותרת לשימוש באינטרוובים! השתמשו בתמונת הפטמה הגברית הזאת כדי לכסות את הפטמות הנשיות הפוגעניות עם פטמות גבריות מקובלות חברתית (כמו מדבקה דיגיטלית). על לא דבר", כתבה חברון בדף הפייסבוק שלה בשנה שעברה.

קריאתה המקורית של חברון נותרה ללא מענה במשך שנה. רק השבוע מישהו שיחזר את הקריאה בתמונה חדשה והוביל לגל של תמונות ששויך לתגיות הקשורות למחאה המתמשכת על המדיניות המפלה של פייסבוק ואינסטגרם בנוגע להצגת עירום נשי. חלק ניכר מהכעס יצא על המדיניות כנגד תמונות הנקה, ופייסבוק לפחות החליטה לשנות את המדיניות לפני כשנה.

ואולם, פעילות פמיניסטיות ממשיכות למחות נגד היחס הצבוע לגוף האשה, אחת הדוגמאות לכך הוא הסרט "Free The Nipple" שיצא בשנה שעברה ונהפך לסמלה של תנועת שיוצאת כנגד הצנזורה על העירום הנשי.

המדיניות של פייסבוק ואינסטגרם עוררה לאחרונה סערה כאשר אינסטגרם הסירה תמונה של אשה במחזור, שצולמה כשמיטתה ומכנסיה מוכתמים בדם, לדברי האפליקציה בשל הפרה של תנאי השימוש. רופי קאור, האמנית שצילמה את התמונה של אחותה, מתחה ביקורת על מנהלי האפליקציה וכתבה "תודה לכם אנשי אינסטגרם שהגבתם בדיוק בדרך שאותה אני רוצה לבקר. בדפים שלכם יש כל כך הרבה תמונות של נשים, בהן קטינות רבות, המוצגות כאובייקט מיני באופן הרבה פחות אנושי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ