מוח כוורת |

מה קורה כשמחברים מוחות של חולדות?

חוקרים באוניברסיטת דיוק בצפון קרוליינה גילו כי כאשר מחברים בין מוחות של זוגות חולדות באמצעות אלקטרודות, זמן פיתרון הבעיות עשוי להתקצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוקרים באוניברסיטת דיוק בצפון קרוליינה הציגו מחקר שלוקח את הרעיון של "מוח כוורת" הרחק מעבר ליישום היום יומי שלו ברשת, כשחיברו בין מוחות של ארבע חולדות מעבדה.

צוות בראשותו הנוירוביולוג מיגואל ניקולליס, מהמרכז הרפואי באוניברסיטה, ידוע בכך שאימן שלושה קופים להזיז במרחב את זרועו של קוף וירטואלי. השלושה ישבו בחדרים נפרדים, כשכל אחד מהם מסתכל על מודל הקוף התלת-ממדי מזווית אחרת. אלקטרודות נשתלו בקליפת המוח של השלושה ואיפשרו זרימה של מידע מהמרכז הוויזואלי של כל אחד מהם לשניים האחרים. עם הזמן למדו השלושה לשתף פעולה כדי להזיז את הזרוע במדויק למטרות שונות, ועשו זאת ביעילות רבה יותר משלישיית קופים שמערכות העצבים שלהם לא היו מחוברות זו לזו.

המחשב הטלפתי החדש של ניקולליס בנוי מארבע חולדות, שהועמדו מול אתגרים שדרשו מהן מיומנויות זיכרון, עיבוד תמונה וניתוח מידע מחושים נוספים. החולדות פעלו בזוגות כשמוחותיהם מחוברים, כאשר שני הזוגות היו מחוברים גם הם, אבל החיבור בין זוגות החולדות המחוברות, היה מושבת בחלק הראשון של כל ניסוי.

כאשר זוג אחד פתר את הבעיה, החיבור העצבי בין שני הזוגות הופעל. החוקרים מצאו שזמן פתרון הבעיה עבור הזוג השני קוצר כאשר הם נחשפו למידע ממוחו של הזוג שכבר פתר אותה, ומסקנתם – מוחות הזוג ה"אטי" יותר, ידעו לקרוא ולהשתמש במידע הרלבנטי.

באחד מהניסויים שודרו אל מוחות החולדות אותות חשמליים שהתבססו על שינויים בטמפרטורה ובלחץ האוויר. ביחד, הם הצליחו להעריך את ההסתברות לגשם – בעזרת שינויי התנהגות מתאימים – ב-41 אחוז מהמקרים, ברמת דיוק גבוהה יותר מזו אליה הצליחה כל חולדה להגיע בנפרד.

החליפו בדמיונכם את הכבלים של ה-Brainet המתוארת ברשת אלחוטית שמקשרת בין אלפי ומיליוני מוחות: האם תקבלו את הצעד הבא באבולוציה האנושית אותו תיאר אסימוב בסוף סדרת המוסד שלו? יישומים מעניינים אך מטרידים שכאלה עדיין נמצאים, אם בכלל, בעתיד הרחוק. בינתיים מאמין ניקולליס שחולי אפליפסיה ונפגעי שבץ יוכלו לשפר את תפקודם בעזרת טכנולוגיה דומה, ומחפש עם צוותו דרכים לא פולשניות לקשר בין מוחות אנושיים.

פורסם לראשונה במגזין החיבור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ