עודד ירון

שעות לאחר שחזר לפייסבוק, עמוד סטטוסים מצייצים הוסר היום (שלישי) בשנית. מפעיל העמוד, אבי לן, פתח אותו היום מחדש בדף חדש. זאת חצי שנה לאחר שהעמוד הוסר על ידי פייסבוק, בהחלטה שהובילה לתביעה של לן נגד החברה. ״הסרנו את העמוד. אנחנו לא מאפשרים לאנשים ליצור מחדש עמוד שכבר הוסר על בסיס הפרת כללי הקהילה שלנו״, מסרה הרשת החברתית. בעקבות זאת פתח לן דף חדש בשם "מצייצים".

ההחלטה המחודשת של פייסבוק הגיעה כאמור שעות לאחר שלן הכריז על הפתיחה המחודשת של העמוד הפופולרי, שלו היו מאות אלפי עוקבים ישראלים, ונסגר לאחר שהתגלה כי הוא מציע פוסטים בתשלום לחברות ולגורמים פוליטיים - זאת על רקע הבחירות האחרונות לכנסת. בפתיחה המחודשת הבטיח לן כי הפעם לא יכלול הדף תוכן שיווקי.

הדף החדש. צילום מסך

"לפני חצי שנה בדיוק פייסבוק סגרה את הדף המשפיע והפופולרי בישראל. אלפי פוסטים המתעדים את החיים שלנו בארץ בין השנים 2015-2010 נמחקו כאילו לא היו. אלפי קולות הושתקו, והמקום שהיה מדורת השבט – נעלם בבת אחת", הכריז הבוקר אבי לן בדף החדש, שהספיק לצבור יותר מ-20 אלף לייקים כמה שעות.


"לא ויתרנו על הדף שנסגר, ונמשיך לעשות כל מאמץ, כדי להחזירו לאוויר", הוסיף לן. "עד שתוכרע בבית המשפט תביעתנו להחזרת הדף הקודם, החלטנו לפתוח דף חדש בפייסבוק". הדף החדש מצטרף לאתר שפתח לן כדי להמשיך בפעילות מחוץ לפייסבוק.

הערב, בעקבות הסגירה, האשים לן: "את כל הדפים המזוייפים שגזלו את שם המותג הם לא טרחו להוריד כבר חצי שנה, למרות בקשות חוזרות ונשנות שלי. בעצת עורך דיני, החלטתי לכבד את החלטת פייסבוק. השם "סטטוסים מצייצים" מפריע להם. אז פתחתי דף בשם חדש - 'מצייצים'".

פייסבוק מסרה בשעתו כי הדף הוסר לאחר שנודע להם כי נמכרו סטטוסים, והוא הוסר לצמיתות כחלק מהמדיניות של ״שמירה על סביבה בטוחה ומכובדת, ולמנוע מאנשים לעשות דברים מזיקים, כגון מכירת פוסטים, הפרת זכויות יוצרים, שימוש בזהות בדויה והונאת המשתמשים האחרים בפלטפורמה״. בחברה הדגישו אז כי ההחלטה התקבלה בפייסבוק העולמית ולא בסניף המקומי.

בעקבות זאת הגיש לן תביעה נגד החברה בדרישה להחזיר את הדף. לן טען פעמים רבות כי נתקל בחומה כאשר ניסה לשטוח את טענותיו בפני אנשי הרשת החברתית, וכך גם נכתב בתביעה "הנתבעת לא טרחה להתריע בפני התובעים כי הם מפרים לכאורה את תנאי השימוש של האתר, לא טרחו לברר עמם סוגיה זו, וכדי להוסיף חטא על פשע לא ניהלו דיאלוג ישיר עם התובעים אלא באמצעות התקשורת, אשר עודכנה על ידי הנתבעות על סגירת העמוד עוד בטרם הדבר נודע לתובעים עצמם", כתב עורך דינו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ