שנאה בווייז: המילים "ימח שמם" נוספו לכתובת בית הספר הדו-לשוני בירושלים

"התעוררנו לכתובת שנאה מסוג חדש", נכתב בעמוד בפייסבוק של עמותת "יד ביד"; כתובת הנאצה נשארה באוויר במשך כמה שעות לפחות; מווייז נמסר: הכיתוב תוקן ברגע שהובא לידיעתנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הכתובת של בית הספר הדו לשוני ע"ש מקס ריין בירושלים באפליקציית "ווייז"  קיבלה היום (ראשון) את התוספת "ימח שמם". "התעוררנו הבוקר בצילה של כתובת שנאה מסוג חדש", כתבו בעמוד הפייסבוק של עמותת יד ביד המנהלת רשת של בתי ספר דו-לשוניים, שבהם לומדים יהודים וערבים, ברחבי הארץ.

כתובת הנאצה נשארה באוויר במשך כמה שעות לפחות. "אנחנו רואים שגם לאחר שנגזר דינם של שניים ממציתי בית הספר בנובמבר 2014, חורשי הרעה עדיין אינם מרפים מהמפעל החינוכי-הקהילתי המשותף ליהודים וערבים בירושלים ובכל הארץ", הוסיפו מנהלי עמוד הפייסבוק של העמותה. "אנו דורשים מווייז להסיר מיד את הכיתוב המביש הזה".

לא מדובר בשיטה חדשה במיוחד, אלא בניצול לרעה של כלי העריכה המובנים בווייז, הפתוחים לכל משתמש, שרכש ותק מסוים בעריכת האפליקציה. מדובר בכלי סטנדרטי לעריכה של מפות שנעזרות בחוכמת הגולשים כדי לשפר את המידע שעליהן. מחברת וייז נמסר כי הנושא הובא לתשומת לבה ותוקן מיד. מקור בחברה אמר שהכתובת נוספה על ידי אדם שהיתה לו סמכות להוסיף כתובות לאפליקציה ושאותו משתמש נחסם כעת.

עמותת יד ביד הגישה תלונה במשטרת ירושלים. לדברי מנהל העמותה שולי דיכטר, המשטרה מתקשה למצוא סעיף רלוונטי לחקירה. "זה פשע שנאה. במקום לכתוב גרפיטי על קיר בית הספר, הם כותבים אותו במרחב הווירטואלי וזה נראה על ידי הרבה יותר אנשים", אמר דיכטר.

בית הספר הדו-לשוני, שנמצא בשכונת פת בירושלים, הוצת בנובמבר אשתקד על ידי פעילי ארגון להב"ה. ההצתה בוצעה בלילה ולא גרמה לנפגעים, אך לאחת הכיתות נגרם נזק כבד. במשך חודשים לפני האירוע סבל שבית הספר מהתנכלויות מצד פעילי ימין קיצוני, שכללו ריסוס כתובות "מוות לערבים" על קירותיו. למרות ההתקפות על בית הספר, בשנה הבאה ירשום המוסד גידול של 10 אחוזים במספר התלמידים, זאת בנוסף לחמישים תלמידים שלא התקבלו מפאת חוסר מקום. בסך הכל ברחבי הארץ נרשם גידול של 18 אחוזים במספר הנרשמים למסגרות דו לשוניות, בהן בתי ספר וגני ילדים.

בסוף חודש שעבר גזר בית המשפט המחוזי בירושלים עונשי מאסר חמורים של שנתיים ושנתיים וחצי בפועל על האחים שלמה ונחמן טוויטו , פעילי להב"ה שהודו והורשעו בהצתה. השניים חויבו לפצות את בית הספר בעשרת אלפים ו-15 אלף שקלים בהתאמה. השניים הודו בהצתה במסגרת עסקת טיעון אליה הגיעו עם הפרקליטות. עם תום משפטם אמרו האחים כי המעשה "היה שווה את המחיר" ואף פרצו בשירת "איזה טוב ה'". משפטו של הנאשם השלישי, יצחק גבאי, שלא חתם על עסקה, עדיין מתנהל.

במאי השנה, התגלה במפות גוגל אייקון של אנדרואיד "משתין" על סמל של אפל אי שם בפקיסטאן. בעקבות הגילוי הודיעה גוגל כי היא מחמירה את הפיקוח על תוכן גולשים במפות שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ