גוגל מפתיעה: תתפצל לכמה חברות שבראשן חברת האחזקות החדשה אלפבית

את אלפבית ינהלו מייסדי גוגל לארי פייג' וסרגיי ברין; גוגל, שבראשה יעמוד סונדאר פיצ'אי, תהיה אחראית על עסקי הרשת ובהם החיפוש, יוטיוב ותחומים נוספים

קונור דוהרטי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אלפבית של גוגל

חברת גוגל הודיעה הלילה (שלישי) על שינוי מבני, במסגרתו תתפצל לכמה חברות קטנות יותר, שבראשן תעמוד חברת אחזקות חדשה בשם אלפבית. מנכ"ל גוגל ואחד ממייסדיה לארי פייג' הודיע הלילה בבלוג של החברה על השינוי. עוד ציין כי ינהל בעצמו את אלפבית בשיתוף עם מייסד נוסף של גוגל, סרגיי ברין. 

השינוי נועד לשקף את העובדה שתחומי העיסוק של גוגל התרחבו משמעותית לאורך השנים - מחברה שנולדה סביב החיפוש באינטרנט, פעילותה כיום מקיפה מגוון נושאים, ממל"טים דרך תחום הבריאות ועד להון סיכון. המבנה החדש יפריד בין עיסוקי הליבה הרווחיים של גוגל, כמו מנוע החיפוש ויוטיוב, לבין הפעילות הניסיונית יותר שלה. 

Alphabet תפעל כחברת אם, שמתחתיה יפעלו כמה חברות נוספות, שהגדולה ביותר בהן תהיה גוגל. בנוסף, יפעלו תחת חברת האחזקות כמה חברות כמו Nest, מפתחת המוצרים לבית החכם ו-Calico, חברה בתחום הבריאות.

"לסרגיי ולי זה פרק חדש ומרגש בחיים של גוגל - הלידה של אלפבית", כתב פיג'. "אהבנו את השם אלפבית מפני שפירושו הוא צירוף של אותיות שמייצג שפה, אחד החידושים החשובים ביותר של האנושות, וזאת גם הליבה של איך שאנחנו מבצעים אינדוקס עם החיפוש של גוגל".

לדברי פייג', השינוי המבני נובע מהרצון להמריץ את החברה ולהזריק לה תרבות יזמית ולתת לחטיבות הפעילות יותר חופש לקבל את ההחלטות שלהן בעצמן. המבנה החדש מזכיר את זה המבנה של ברקשייר האתוויי, האימפריה התעשייתית של וורן באפט, קונגלומרט ענקי שכולל חברות רכבת ואת חברת ההלבשה Fruit of the Loom.

בשנים האחרונות משקיעים הביעו חשש שגוגל הפסיקה להיות ממוקדת בעסקי הליבה שלה, החיפוש ברשת, ובמקום זאת העדיפה לרדוף אחרי רעיונות של המייסדים, כמו מכוניות אוטונומיות או פתרונות לגילוי סרטן. המבנה החדש מסדיר את היוזמות השונות תחת גישה דמוית תיק אחזקות.

הצעד גם מספק יותר שקיפות פיננסית. החל ברבעון האחרון של השנה, חברת האחזקות אלפבית תפרסם את הביצועים של חברת החיפוש גוגל כמו גם של החברה האם. משקיעים לא יוכלו לראות את התוצאות של החברות הקטנות יותר, אבל זה יקל עליהם לדעת מה הביצועים של עסקי הליבה של גוגל. וול סטריט דחפה ליותר מידע על עסקי הפרסום של גוגל, כמו גם על קצב שריפת הכסף של החברה.

פייג' בכנס מפתחים של גוגל בסן פרנסיסקו ב-2013צילום: בלומברג

במסגרת המבנה החדש, גוגל תנוהל בידי סונדאר פיצ'אי כמנכ"ל החברה, ששימש סגן נשיא בכיר למוצרים. גוגל תהיה אחראית על רוב תחומי האינטרנט, כולל החיפוש, המפות, יוטיוב ואפליקציות כמו ג'ימייל. רות פורת, ראש תחום הפיננסים בגוגל, תישאר בתפקידה זה ותהיה אחראית על התחום גם באלפבית.

ישויות נוספות תחת אלפבית יכללו את גוגל פייבר, ספקית האינטרנט המהיר בסיב אופטי, בנוסף לזרוע ההון סיכון Google Ventures. חטיבת גוגל X, שאחראית לפרויקטים כמו מכוניות אוטונומיות, שירות משלוחים באמצעות מזל"טים וניסיון ליצור חיבורים לאינטרנט באמצעות בלונים, תנוהל בנפרד, על ידי ברין.

"אנחנו מאמינים זה זמן רב כי חברות נוטות להתרגל לעשות את אותו דבר לאורך זמן, ולהסתפק רק בשינויים חיוניים", כתב פייג'. "אבל בתעשיית הטכנולוגיה, שבה רעיונות מהפכניים מניעים את תחומי הצמיחה הגדולים הבאים, אתה חייב להישאר קצת מחוץ לאזור הנוחות כדי להישאר רלוונטי", כתב פייג'. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ