רוסיה חסמה את ויקיפדיה בגלל ערך על מריחואנה

הרגולטור המפקח על האינטרנט במדינה החליט אתמול לחסום את האתר בשל הערך על ג'אראס, שלדברי בית משפט במדינה מכיל הוראות להכנתו

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

רוסיה חסמה אתמול (שני) את ויקיפדיה לזמן קצר בשל ערך העוסק בג'אראס, מיצוי של מריחואנה, שנפוץ בין היתר בהודו ובג'מייקה. הרגולטור האחראי על האינטרנט במדינה הורה על החסימה אתמול, והלילה כבר החלו לצוץ דיווחים על כך שהיא יושמה, אבל היום (שלישי) החסימה כבר הוסרה.

האירוע הנוכחי מגיע אחרי שרוסיה חסמה זמנית את אתר רדיט בשל פוסט שעסק בגידול של פטריות הזיה. בוושינגטון טיימס דווח כי הפרשה הנוכחית החלה בעיירה קטנה בשם צ'יורני יאר. התובע המקומי דרש להסיר את הערך מפני שהוא מכיל מידע על הכנת סמים, וביוני קיבל בית משפט במקום את דרישתו.

צילום: אי–פי

ביום שישי הזהיר הרגולטור, רוסקומנדזור, את ויקיפדיה כי עליה לחסום או למחוק את הערך, אך ויקימדיה רוסיה החליטה שלא להיענות לדרישה. אתמול (יום שני) הכריז הרגולטור בעמוד הפייסבוק שלו כי יש להסיר את הערך. ואולם, מפני שהחיבור לוויקיפדיה מוצפן (https) יש בעיה בחסימה פרטנית של הערך, כי היא מביאה לחסימה כללית של האתר, כפי שעולה מדיווחים מרוסיה.

ואכן, האתר נחסם, אך היום כבר החליטו ברוסקומנדזור להפסיק את החסימה, לטענתם מפני שבוויקיפדיה שינו את הערך. ואולם, בוויקיפדיה מסרו בתגובה כי לא בוצע שום שינוי בערך.

אנדריי סולדאטוב, עיתונאי ומחבר הספר Red Web, שעוסק באינטרנט ברוסיה, אמר לגרדיאן כי מדובר במקרה חשוב מפני שזהו חלק מהמתקפה הממשלתית הרוסית נגד השימוש בחיבורים מוצפנים. "ה-FSB (שירות הביטחון) והרוסקומנדזור לא יודעים מה לעשות עם זה", אמר.

הוא שיער כי הפעולה נגד ויקיפדיה היא ניסיון לבחון אסטרטגיה חדשה להתמודדות עם אתרים בעלי חיבורי HTTPS. הוא מאמין שברוסיה בוחנים את האפשרות שאיום על דפים בודדים יסייע לדחוק באתרים להסיר את ההצפנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ