בהוראת בית משפט: גוגל הסירה את אתר מחאת "באים לבנקאים" מתוצאות החיפוש

האתר ועמוד הפייסבוק הוסרו מתוצאות החיפוש כבר ב-26 באוגוסט; גוגל לא חשפה מי הגיש את הבקשה להסרה מאחר שהצו לא הותר לפרסום

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

אחרי שפייסבוק הסירה את הדף של "באים לבנקאים", שמוחים נגד מדיניות הבנקים בישראל הצטרפה גם גוגל והסירה את האתר מתוצאות החיפוש בגרסה הישראלית של מנוע החיפוש.

עידו קינן ציין בחדר 404 כי הראשון להבחין בכך היה גולש בשם אופיר סמל, שגילה כי האתר לא מופיע בתוצאות החיפוש. בתחתית דף תוצאות החיפוש גוגל הוסיפה הערה ובה נכתב כי שתי תוצאות חיפוש הוסרו בשל "בקשה משפטית שהוגשה לגוגל". עם זאת תוצאות החיפוש עדיין מופיעות בדף האמריקאי של גוגל (google.com).

עו"ד ברק כהןצילום: תומר אפלבאום

בהערה הפנתה גוגל לאתר ChillingEffects.org שמופעל בידי מרכז ברקמן לאינטרנט וחברה באוניברסיטת הרווארד. הדף הוא למעשה פרויקט מחקר  שאוסף מידע על בקשות להסרת תוכן מהרשת.

באתר עצמו נכתב כי “גוגל קיבלה צו בית משפט שבעקבותיו הסרנו דפים מתוצאות החיפוש שלנו. איננו יכולים לפרסם את המסמך, מאחר שבית המשפט אסר לפרסמו”.

בדף לא מפורט מי הגיש את הבקשה, אבל מצויין כי הצו שניתן ב-26 באוגוסט מתייחס לאתר של "באים לבנקאים" ולעמוד הפייסבוק של המחאה.

בחודשים האחרונים מחו פעילי "באים לבנקאים" באופן ממוקד נגד בכירי הבנקים.
"המערכת הבנקאית אינה מופשטת. יש לה פנים, שמות, כתובות, ילדים, הורים, משפחה, סביבה. אנחנו נגיע אליהם", נכתב בעמוד הפייסבוק שהוסר. "המערכת הבנקאית פועלת כחלק ממערכת שליטה ודיכוי של רוב יושבי הארץ בידי מיעוט. אותה מערכת בנקאית אינה אנונימית. יש לה פנים ושמות. יש בה מקבלי החלטות. אותם ואותן מקבלי החלטות פועלים בשגרה כנגד יושבי הארץ. הם קוראים להם חייבים. הם גם פועלים נגד בני משפחותינו והסובבים אותנו. עתה אנחנו נפעל נגדם, נגד בני משפחותיהם ונגד הסובבים אותם. במסגרת חוקית, אבל ללא כל חמלה. בדיוק כמותם. אנחנו באים אליהם. באים לבנקאים. היכן שהם".

המחאה הביאה את מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח וממנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, לההגיש בקשות לצווי הרחקה נגד מוביל המחאה עו"ד ברק כהן. מוקדם יותר החודש התברר כי עמוד הפייסבוק של המחאה הוסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ