תביעה נגד גוגל: החזירי את האתר "באים לבנקאים" לתוצאות החיפוש

בעל האתר, ערן ורד, טוען כי הצו שבגללו ענקית החיפוש הסירה את האתר מהתוצאות כלל לא נוגע אליו או לאתר שלו

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

הפעיל החברתי ערן ורד, הבעלים של אתר "באים לבנקאים", הגיש תביעה נגד חברת גוגל בדרישה שתחזיר את האתר לתוצאות החיפוש . זאת לאחר שהחברה הסירה את האתר מתוצאות בחודש שעבר, לדבריה בעקבות צו בית משפט חסוי.

בתביעה שהגיש בשמו של ורד לבית המשפט המחוזי בתל אביב, טוען עו"ד יהונתן קלינגר כי למעשה הצו המדובר לא נוגע כלל לערן ורד או לאתר "באים לבנקאים" אלא לעו"ד ברק כהן, פעיל מרכזי במחאה, שנגדו הוציא בית המשפט צווי מניעה, בעקבות תביעת מנכ"ל בנק הפועלים,  ציון קינן.

הלוגו החדש של גוגל. צילום מסך

"לדברי הנתבעות, הסיבה להסרת האתר היא צו שניתן בדלתיים סגורות", כתב קלינגר בתביעה בהתייחסו לתביעה של קינן. "אלא שבהחלטה זו אין דבר ואין חצי דבר בהתייחסות לאתר". ורד דורש שהחברה תציג בפניו את הסיבה לחסימה ותשיב את האתר לתוצאות החיפוש.

ההסרה של האתר מתוצאות החיפוש באה לאחר שפייסבוק החליטה להסיר את דף שהפעילו פעילי המחאה. בחודשים האחרונים מחו פעילי הקבוצה באופן ממוקד נגד בכירי הבנקים.

יהונתן קלינגרצילום: תומר אפלבאום

"המערכת הבנקאית אינה מופשטת. יש לה פנים, שמות, כתובות, ילדים, הורים, משפחה, סביבה. אנחנו נגיע אליהם", נכתב בעמוד הפייסבוק שהוסר. "המערכת הבנקאית פועלת כחלק ממערכת שליטה ודיכוי של רוב יושבי הארץ בידי מיעוט. אותה מערכת בנקאית אינה אנונימית. יש לה פנים ושמות. יש בה מקבלי החלטות. אותם ואותן מקבלי החלטות פועלים בשגרה כנגד יושבי הארץ. הם קוראים להם חייבים. הם גם פועלים נגד בני משפחותינו והסובבים אותנו. עתה אנחנו נפעל נגדם, נגד בני משפחותיהם ונגד הסובבים אותם. במסגרת חוקית, אבל ללא כל חמלה. בדיוק כמותם. אנחנו באים אליהם. באים לבנקאים. היכן שהם".

ורד מתלונן בתביעה כי החברה הסירה את העמוד מתוצאות החיפוש באופן חד צדדי, ומבלי להודיע לו. רק חמישה ימים לאחר ההסרה, הוסיפה גוגל לתוצאות החיפוש הודעה כי שתי תוצאות חיפוש הוסרו בשל "בקשה משפטית שהוגשה לגוגל".

בהערה הפנתה גוגל לאתר ChillingEffects.org שמופעל בידי מרכז ברקמן לאינטרנט וחברה באוניברסיטת הרווארד. הדף הוא למעשה פרויקט מחקר שאוסף מידע על בקשות להסרת תוכן מהרשת. באתר עצמו נכתב כי “גוגל קיבלה צו בית משפט שבעקבותיו הסרנו דפים מתוצאות החיפוש שלנו. איננו יכולים לפרסם את המסמך, מאחר שבית המשפט אסר לפרסמו”.

מגוגל נמסר בתגובה לשאלת "הארץ": "כשנקבל את כתב התביעה, נלמד אותו ונגיב בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ