גוגל מבהירה: לא נקים מנגנון משותף עם משרד החוץ הישראלי

בחברה דחו את הודעת המשרד לפיה יוקם מנגנון משותף לניטור וטיפול בסרטוני ותכני הסתה ברשת; סגנית השר חוטובלי נפגשה עם בכירי יוטיוב וגוגל אך לא סוכם על שיתוף פעולה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

גוגל הכחישה כי היא משתפת פעולה עם משרד החוץ הישראלי בפיקוח על הפצת סרטונים מסיתים ביוטיוב. החברה דחתה את הודעת משרד החוץ לפיה יוקם מנגנון משותף לשני הצדדים להתמודדות עם ההסתה ברשת.

משרד החוץ הודיע בשבוע שעבר על מאמציו להילחם בהסתה ברשת, שכוללים בין היתר גיוס של כוח אדם עם התמחות בתחומי הטכנולוגיה בין היתר בערבית, ובהם בוגרי יחידת 8200 באמ"ן, כדי לנטר את השיח ברשת.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי

עוד צויין בהודעה כי סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי נפגשה עם בכירי יוטיוב וגוגל וסיכמה על הידוק שיתוף הפעולה. בידיעה שפורסמה ב-NRG בשבוע שעבר צויין אף כי בתום הפגישה "סוכם כי החברות יהדקו את הקשרים עם משרד החוץ וייבנה מנגנון עבודה משותף של בקרה למניעת ההפצה של אותם חומרים מסיתים ברשת".

ואולם, בגוגל דחו את המשתמע מהדברים, כפי שדווח לראשונה בקול ישראל. "בעקבות דיווחי התקשורת על פגישה שנערכה בשבוע שעבר בין בכירים בגוגל ויוטיוב וסגנית שר החוץ הישראלית, רצינו להבהיר כי הפגישה היתה אחת מני רבות שאנחנו מקיימים עם קובעי מדיניות ממדינות שונות, כדי להסביר את המדיניות שלנו על תוכן שנוי במחלוקת, זיהוי שלו ומחיקות".

בגוגל ציינו כי ב"משרד החוץ שינו את ההודעה המקורית, שבטעות ציינה כי הושג הסכם עם גוגל ליישם 'מנגנון לניטור חומרים מקוונים'". ואכן ההודעה הנוכחית אינה מתייחסת להקמת מנגנונים משותפים.

"סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי, נפגשה ב-24 בנובמבר 2015 עם מנכ"לית youtube סוזן ווזצישצקי ועם ג'ניפר דוונס מנהלת המדיניות הציבורית ב-google במשרדי גוגל בסילקון ואלי שבקליפורניה", נכתב בהודעה. "סגנית השר חוטובלי קיבלה סקירה מקיפה על המנגנון של החברות לניטור סרטים שמסיתים לאלימות".

עם זאת, בלשכת סגנית השר חוטובלי טענו מנגד, כי ייתכן שהבעיה היא בפרשנות של גוגל להודעת המשרד. "אין פה שום סתירה", נמסר ל"הארץ". "כשאומרים מנגנון משותף זה יכול להתפרש בצורות שונות".

דובר סגנית השר הסביר ל"הארץ" כי הכוונה היא שאנשי המשרד לטיפול בהסתה ברשת יעמדו בקשר עם הגורמים בגוגל ישראל שאחראים על הטיפול בתוכן בעייתי. "יכול להיות שבגוגל פירשו זאת כאילו מדובר בהקמה של צוותים משותפים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ