אתר סרוגים: חג החנוכה הוא הפתרון היהודי למחלת האיידס

האתר עורר את זעם הגולשים לאחר שפרסם סטטוס בו נכתב "במקום לחנך את הציבור להשתמש בהגנה, כדאי לוועד למלחמה באיידס, לקרוא לציבור להדליק נרות חנוכה"

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

אתר סרוגים, המזוהה עם הציבור הדתי לאומי, עורר את זעמם של גולשים רבים בפייסבוק כשפרסם סטטוס שקובע שחנוכה הוא אמצעי הגנה יותר מוצלח מפני איידס מפני חינוך לשימוש באמצעי מניעה.

בסטטוס שנפתח במילים "חג החנוכה הוא הפתרון היהודי למחלת האיידס" נכתב כי "האיידס - מחלת ההפקרות והפריצות, גורמת לקריסת מערכות ההגנה של החולה. במקום לחנך את הציבור להשתמש בהגנה, כדאי לוועד למלחמה באיידס, לקרוא לציבור להדליק נרות חנוכה".

אחרי שהתחוללה סערה, הסטטוס נערך מאז וכעת הנוסח רוכך, "יותר מכל הקמפיינים של הוועד למלחמה באיידס, דווקא עמידה על המשמעות של חג החנוכה, יכולה לסייע יותר במאבק במגפה שפורצת במקומות של חוסר מוסר".

זה לא הפריע לעשרות גולשים למתוח ביקורת חריפה או סתם לצחוק על אתר סרוגים בשל הטענות. 

הסטטוס נועד לקידום מאמר ממוחזר של אריה יואלי, שפורסם לראשונה ב-2010 וכעת פורסם שוב בשינויים קלים לקראת חנוכה/יום המלחמה באיידס. "מחלת האיידס היא מחלה הנובעת ממתירנות והפקרות של החברה", כותב יואלי. "האיידס מופץ בעיקר בשל החלפת בני זוג או קיום יחסים מזדמנים, שלא לדבר על יחסים חד-מיניים. דרך ההפצה השנייה היא באמצעות מחטים המשמשים להזרקת סמים או לקעקוע הגוף".

"מפת האיידס העולמית מלמדת כי בכל מקום בו המוסר שולט פחות, האיידס מופץ יותר. במדינות הנחשלות של אפריקה, נמצא המספר הרב ביותר של נשאי המחלה – היכן ששולטת הזנות וההפקרות, האיידס מתפרץ במספרים מבהילים".

המאמר המקורי, מ-2010
המאמר המקורי, מ-2010

"הטעות הקונספטואלית של הועד למלחמה באיידס הייא הפנייה למשרד הבריאות ולא למשרד החינוך. במקום לטפל בשורש הבעיה – ההפקרות המינית והמתירנות המערבית, הם מעדיפים לטפל בתסמינים – תמשיכו להיות מופקרים, אבל תשתמשו בהגנה".

את הקשר בין איידס לחנוכה, מסביר יואלי בפסקה הבאה. "מחלת האיידס קשורה היטב לירידה בכוח ההגנה של האדם. אדם שטבע בתוך הזנות וההפקרות, לא יוכל להתנגד לעוולות אחרות – גם ביחסו לבורא עולם וגם ביחסו לאדם אחר. המתירנות תגרום לו להסכים לכל עוול. התשובה לכך טמונה בצניעות, שמירה על תא משפחתי בריא וחזק והימנעות מריגושים זולים כדוגמת סמים וקעקועים". 

לא קשה לגלות שרופאים שעוסקים בתחום עשויים לחלוק על טענותיו של יואלי. בחיפוש קל בגוגל אפשר למצוא את העמוד המוקדש לאיידס באתר אינפומד, בערך שנכתב בידי ד"ר דניאל אלבירט, רופא בכיר במרכז נוה אור לטיפול באיידס במרכז רפואי קפלן.

אלבירט כותב שם כי "נכון להיום, 39.5 מליון בני אדם ברחבי העולם ידועים כנגועים ב-HIV. למרות שהתפשטות הווירוס נבלמה בכמה מדינות ברחבי העולם, במדינות אחרות הוא נותר ללא שינוי ואף התפשט. הפתרון למניעת המשך התפשטותו של הווירוס טמון במניעה, טיפול וחינוך".

היסטוריית העריכות של הסטטוס של אתר סרוגים
היסטוריית העריכות של הסטטוס של אתר סרוגים

בדף הפייסבוק של סרוגים מסרו בתשובה לשאלת "הארץ" כי "הם מסכימים עם הדוקטור ברוב הדברים. אם כי המאמר מבטא חינוך למניעה מסוג אחר, והוא לא שולל טיפול כמובן. לגבי המאמר הקודם... ייתכן וזה כבר פורסם בויראציה כלשהי, נבדוק את זה שוב".

דקות לאחר מכן, הוסר המאמר מ-2010 מהרשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ